sobhe-no.ir
1181
یکشنبه، ۰۹ خرداد ۱۴۰۰
1
هشتگ ‌‌سازی اصلاح‌طلبان، راهبردی برای فرار از پاسخگویی به وضع موجود است

#روحانی_ واقعا _ متشکریم

هشتگ ‌«#روحانی_متشکریم» حالا به طنز تلخ دیگری برای ملت ایران تبدیل شده است. رویای همسان کردن هر‌یک دلار با هزار تومان ایران اگرچه محقق نشد، اما گویا واقعیت تحقق شعارها و بازخواست وعده‌ها نیست. تقریباً هشت سال از آن زمان گذشته است و چرخ زندگی مردم بیش از هر زمانی، لنگ آمده است. سفره خانوارها، جایی برای حداقل‌ها هم ندارد.

سرمقاله

ارتجاع اسم‌سالاری

گزارش «صبح‌نو» درباره شعارهای دوره پنجم شورای شهر تهران که در حرف ماند را بخوانید

یک دوره سرشار از حرف و بی‌عملی

شعارهای انتخاباتی اعضای دوره پنجم شورای شهر تهران به عمل نرسید و در حد حرف ماند. «تهران شهری برای همه» شعاری است که مدیریت فعلی شهرداری تهران در شروع کار به افکار عمومی و شهروندان تهران ارائه کرد. هرچند از این شعار کلی می‌توان برداشت‌های مختلفی داشت و به‌ویژه اینکه جزئیات تحقق این شعار نیز بیان نشده است. اما باید به‌دنبال جواب این سوال مهم بود که دقیقا چه ویژگی‌ای در شعار مدیریت شهری مستقر وجود دارد که قصد داشته تهران را به شهری برای همه تبدیل کند؟ از جمله شعار‌هایی که اعضای شورای پنجم شهر تهران با تکیه بر آن در انتخابات حضور یافته و پیروز شدند، مبارزه با «شهرفروشی» بود. اما منظور از شهرفروشی چیست و آیا شورای پنجم در پایان دادن به آن یا حتی کاهش این پدیده شوم موفق بوده و عملکرد قابل‌قبولی داشته است؟ همواره ابهامات بسیای در صحبت‌ها و عملکرد شهردار و شورای دوره پنجم شهر تهران وجود دارد که هیچ‌کدام شفاف‌سازی نشده است. درحقیقت هیچ‌کدام از شعارهای این دوره مدیریت شهری تحقق پیدا نکرده و آنچه از عملکرد شهرداری و شورای شهر کنونی اثبات می‌شود، در حاشیه بودن اولویت بیشتر نسبت‌به انجام فعالیت و اقدامی موثر داشته است. براساس نظرسنجی‌ها و بررسی کارشناسان شهری، میزان رضایت‌مندی مردم از عملکرد این دوره مدیریت شهری مطلوب نبوده است.

نیروهای اصلاح‌طلبی با وجود یکطرفه نشان دادن رقابت انتخابات1400 به‌تدریج به همتی و مهرعلیزاده متمایل می‌شوند

اندک‌اندک جمع قدرت‌طلبان می‌رسد

وضعیت این روزهای اصلاح‌طلبان در نوع خود جالب است؛ از یک طرف به ردصلاحیت‌های شورای نگهبان حمله می‌کنند و از سوی دیگر، آرام‌آرام به ستادهای انتخاباتی دو نامزد اصلاح‌طلب یعنی همتی و مهرعلیزاده، مشغول سرازیر شدن هستند. این وضعیت ناشی از چیست و چرا اصلاح‌طلبان با وجود همه حملاتی که علیه شورای نگهبان روا می‌دارند، به‌طور شفاف، عرصه انتخابات1400 را تحریم قطعی نمی‌کنند؟

در پشت میز مذاکرات وین چه می‌گذرد؟

مذاکرات احیای برجام و معمای انتخابات

مذاکرات ایران و اعضای‌1+4 بر سر احیای برجام در حال برگزاری است.اگرچه دولت و وزارت امور خارجه هر دو از پیشرفت مذاکرات و موافقت طرف مقابل( خصوصا طرف آمریکایی) بر سر رفع تحریم‌های ضد ایرانی سخن به میان می‌آورند، اما منابع آگاه تاکید دارند که نقاط اختلافی میان ایران و طرف غربی( واشنگتن و تروییکای اروپایی) بر سر موضوعات گوناگون به قوت خود باقی‌است. آنچه مسلم است اینکه برخی اختلافات عمده میان طرفین هنوز حل نشده و به قول نگارندگان توافق، هنوز «پرانتزها» به صورت کامل از سند «احیای برجام» حذف نشده است. مهم‌ترین موضوعی که هنوز برسر آن توافقی کامل صورت نگرفته، مربوط به رفع تحریم‌های ضد ایرانی است. در این میان، طرف آمریکایی تاکتیک «تفکیک تحریم‌ها» را به کار بسته و تحریم‌های ضد ایرانی را به سه دسته «تحریم‌های قابل رفع»، «تحریم‌های غیرقابل رفع» و «تحریم‌های پیچیده» یا تحریم‌هایی که رفع آن‌ها در برهه فعلی سخت به نظر می‌رسد، تقسیم کرده است.

«صبح‌نو» از جلد کم‌نظیر نیویورک تایمز گزارش می‌دهد

برای کودکان شهید فلسطین

فروردین امسال دادگاه رژیم صهیونیستی احکامی را علیه فلسطینیان ساکن محله شیخ جراح در شهرقدس صادر کرد که براساس آن احکام، فلسطینیان باید خانه‌های خود را طی کمتر از یک ماه تخلیه کرده، به صهیونیست‌های شهرک‌نشین تحویل دهند. شیخ جراح، محله‌ای در سه کیلومتری شمالی مسجدالاقصی است. ماجرای زمین‌های مربوط به خانه‌های این محله که شامل چهارخانواده بزرگ فلسطینی است و مجموع اعضای آن‌ها حدود‌500 نفر هستند، به زمان اشغال فلسطین باز‌می‌گردد.

شماره‌های پیشین