sobhe-no.ir
1180
شنبه، ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
6
نگاه

هشدار دولت صنعا به امارات

بشار اسد بار دیگر به‌عنوان رییس‌جمهور جدید سوریه انتخاب شد

اسد: باید امید به ساختن سوریه را بیشتر کنیم

روح‌الله فرقانی / پس از یک دهه محاصره و جنگ، انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه برای تعیین سرنوشت کشور و مرحله پساتروریسم به‌ویژه در زمینه بازسازی برگزار شد و «بشار اسد» بار دیگر برای یک دوره هفت‌ساله به‌عنوان رییس‌جمهور جدید سوریه انتخاب شد. بشار اسد بعد از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه تاکید کرد: باید از فردا مرحله کار را شروع کنیم تا امید به ساختن سوریه آنطور که باید باشد، بیشتر کنیم.

صبح نو

بشار اسد بار دیگر به‌عنوان رییس‌جمهور جدید سوریه انتخاب شد

اسد: باید امید به ساختن سوریه را بیشتر کنیم

روح‌الله فرقانی / پس از یک دهه محاصره و جنگ، انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه برای تعیین سرنوشت کشور و مرحله پساتروریسم به‌ویژه در زمینه بازسازی برگزار شد و «بشار اسد» بار دیگر برای یک دوره هفت‌ساله به‌عنوان رییس‌جمهور جدید سوریه انتخاب شد. بشار اسد بعد از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه تاکید کرد: باید از فردا مرحله کار را شروع کنیم تا امید به ساختن سوریه آنطور که باید باشد، بیشتر کنیم.

رسانه‌های سوری معتقدند که این انتخابات در واقع اعلام پیروزی بر 86کشور شرکت‌کننده در جنگ علیه سوریه و آزادی این کشور از چنگال تروریسم است. آنان گفتند که مردم سوریه با شرکت در انتخابات ثابت کردند که همانطورکه در جنگ پیروز شدند قادرند با اعتمادبه‌نفس، کشور را بازسازی کنند، به‌ویژه که سوریه یک دهه جنگ جهانی و محاصره شدید سیاسی، اقتصادی، امنیتی، نظامی و رسانه‌ای را پشت سر گذاشت اما بر این توطئه جهانی پیروز شد.
کارشناسان معتقدند هدف از جنگ علیه سوریه، ازبین‌بردن خاستگاه مردمی نظام آن از طریق ویرانی زیربنای کشور و گسترش فقر در میان مردم از طریق محاصره اقتصادی بود اما مردم سوریه به‌خوبی از عمق این توطئه مطلع بوده و می‌دانند که هدف دشمن دور کردن کشور از منازعه اسرائیلی-عربی است؛ به‌ویژه که این مردم همواره هم‌پیمان مقاومت ضدصهیونیستی بودند و می‌دانند بهای پایداری بسیار کمتر از بهای تسلیم شدن در برابر نئوفاشیست‌ها به رهبری آمریکاست.
گفته می‌شود، سوریه با انتخابات بیگانه نیست و الگویی از تعددگرایی سیاسی است؛ به همین دلیل، توانست 10سال جنگ، گرسنگی و محاصره را پشت سر گذاشته، اراضی‌اش را آزاد کرده و کاری کند که معارضان به طبلی توخالی تبدیل شوند. باید گفت بقای نظام سوریه، باعث سرافکندگی دشمنان و تمام کشورهای شرکت‌کننده در جنگ جهانی علیه سوریه شد و بشار اسد تنها گزینه مردم سوریه برای دوره پساجنگ است.
طی چند ماه اخیر که بحث برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری جدید سوریه مطرح شده، کشورهای غربی به رهبری آمریکا با استفاده از پروپاگاندای سیاسی گسترده و همچنین اعمال تحریم‌های اقتصادی و عدم اجرای وعده کمک‌های اقتصادی برای بازسازی ویرانی‌های جنگ، تلاش کرده‌اند که در مسیر برگزاری گسترده انتخابات سنگ‌اندازی کنند. از سوی دیگر، گروه‌های تکفیری در قامت معارضان حکومت مرکزی هرگونه مشارکت در انتخابات را بایکوت کرده‌اند. در واقع، عمده‌ترین هدف کشورهای خارجی و معارضان سیاسی وابسته از تلاش برای مشروعیت‌زدایی از انتخابات را می‌توان جلوگیری از روند تثبیت شرایط در سوریه و قدرت‌گیری دمشق در فرایند سیاسی برای گذار به دوران پسابحران دانست.
 
باوجوداین، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه، با حجم گسترده تبلیغات ضد دمشق، پیروزی بزرگی برای ملت و دولت سوریه است. در واقع، پس از پیروزی‌های بزرگ نظامی در میدان نبرد، می‌توان انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر سوریه را از دستاوردهای نظامی به دستاورد سیاسی و تثبیت قدرت و مشروعیت حکومت ارزیابی کرد.
 
تبریک ایران و روسیه به بشار اسد
 وزارت امورخارجه کشورمان با صدور بیانیه‌ای برگزاری موفق انتخابات سوریه و پیروزی بشار اسد را به دولت و ملت سوریه تبریک گفت.
وزارت امورخارجه کشورمان با صدور بیانیه‌ای برگزاری موفق انتخابات سوریه و پیروزی بشار اسد را به دولت و ملت سوریه تبریک گفت. در این بیانیه آمده است: برگزاری موفق انتخابات و مشارکت گسترده مردم سوریه گام مهمی در استقرار صلح، ثبات، آرامش، بازسازی و شکوفایی سوریه است.
در بیانیه وزارت امورخارجه تاکید شده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن احترام به تصمیم مردم سوریه، از حق تعیین سرنوشت ملت سوریه و آینده آن کشور بدون هرگونه دخالت خارجی حمایت کرده و پیروزی قاطع رییس‌جمهور اسد در این انتخابات را به ایشان و مردم مقاوم سوریه تبریک می‌گوید.
پیروزی اسد نشانه تعهد مردم سوریه به حمایت از ثبات کشورشان است
«ولادیمیر پوتین»، رییس‌جمهور روسیه هم با انتشار بیانیه‌ای، پیروزی بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه را در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تبریک گفته و آن را نشانه تعهد مردم سوریه به حمایت از ثبات سیاسی و بازسازی این کشور در دوران پساجنگ و همچنین مبارزه علیه تروریسم دانست.
کاخ کرملین با انتشار بیانیه‌ای در همین‌باره اعلام کرد: ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور فدراسیون روسیه پیام تبریکی به مناسبت پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه برای وی ارسال کرد. پوتین تاکید کرد که روسیه مایل به ادامه حمایت‌های جامع از شرکای سوری خود در جنگ علیه تروریسم و نیروهای تندرو و همچنین ارتقای ثبات سیاسی و فرایند بازسازی (سوریه) در دوران پساجنگ است.
 به گفته کرملین، پوتین پیروزی اسد در انتخابات را نشانه وزن بالای سیاسی وی و اعتماد مردم سوریه به سیاست تثبیت سریع شرایط در سوریه و تقویت نهادهای حکومتی این کشور دانسته است.
 
استقبال چین از پیروزی اسد
 همچنین ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، طی سخنانی از پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه حمایت کرد. براساس این گزارش، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: چین و سوریه رفقای سنتی خوبی برای یکدیگر هستند. چین عمیقا از حفظ حاکمیت، استقلال و پیوستگی مرزهای سوریه حمایت می‌کند.
 
بشار اسد: باید امید به ساختن سوریه را بیشتر کنیم
 بشار اسد بعد از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه تاکید کرد: باید از فردا مرحله کار را شروع کنیم تا امید به ساختن سوریه را آنطور که باید باشد، بیشتر کنیم.
به گزارش روسیاالیوم، بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه بعد از اعلام پیروزی‌اش در پیامی از تمامی سوری‌ها به‌خاطر احساس ملی‌گرایی بالای‌شان و مشارکت چشمگیرشان در این اقدام ملی قدردانی کرد.
بشار اسد خاطرنشان کرد: در پایان روند انتخابات و آغاز مرحله کار، رحمت از آنِ روح شهدای پاک ما باد که اگر آن‌ها نبودند سوریه باقی نمی‌ماند، مجروحان ما شفا یابند، درود فراوان به مردان ارتش عربی سوریه قهرمان. به‌خاطر جانفشانی‌های همه آن‌ها و به‌خاطر آینده کودکان سوریه و جوانانش، باید از فردا مرحله کار را شروع کنیم تا امید به ساختن سوریه آنطور که باید باشد، بیشتر کنیم.
گفتنی است، «حموده صباغ» رییس پارلمان سوریه دیروز جمعه در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که بشار اسد با کسب بیش از ۹۵درصد از آرا بار دیگر به ریاست‌جمهوری سوریه رسید. رییس پارلمان سوریه گفت که «محمود مرعی» و «عبدالله سلوم عبدالله» دو رقیب بشار اسد در انتخابات ریاست‌جمهوری هرکدام به ترتیب 3.3 و 1.5درصد آرا را کسب کرده‌اند.
رییس پارلمان سوریه میزان مشارکت مردمی را 78درصد اعلام کرد و افزود: 14میلیون و 239هزار و 140نفر از واجدان شرایط در این انتخابات شرکت کردند. وی تصریح کرد: اسد موفق شد از مجموع آرا، ۱۳میلیون و ۵۴۰هزار و ۳۶۰رأی را به دست آورد. صباغ تاکید کرد که در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه، ۱۴میلیون و ۲۳۹هزار نفر شرکت کردند.
دومین انتخابات رقابتی ریاست‌جمهوری سوریه از سال2011 تاکنون که این کشور علاوه بر توطئه‌های برخی کشورهای غربی و منطقه‌ای با جنایات تروریست‌ها روبه‌رو بوده، روز چهارشنبه (پنجم خردادماه 1400) برگزار شد.

captcha
شماره‌های پیشین