sobhe-no.ir
1180
شنبه، ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
3
رهبر انقلاب تاکید کردند که توجه عموم مردم به جای اسامی و جناح‌های سیاسی به کارآمدی برای حل مشکلات است

کارآمدی به جای اسم‌سالاری

فرمایشات اخیر رهبر انقلاب درباره انتخابات حاوی نکات مهم و درخور تاملی بود. ایشان تاکید کردند که مردم به‌دنبال نامزد کارآمد و با برنامه هستند، نه به‌دنبال اسم و اسامی خاص و اگر نامزدها برنامه‌های عملی خود را به مردم ارائه کنند، مردم مشارکت بالایی خواهند داشت. ایشان به تبلیغات منفی افراد در داخل و خارج کشور علیه نهاد انتخابات پرداختند و از مردم خواستند تا به این تبلیغات که خیر مردم را نمی‌خواهند، توجهی نداشته باشند.

یادداشت

مراقب تکنیک تحریف در انتخابات باشیم

مهدی فضائلی

صبح نو

یادداشت

مراقب تکنیک تحریف در انتخابات باشیم

مهدی فضائلی

مراقب تکنیک تحریف 
در انتخابات باشیم
«تحریف» به معنای آدرس غلط دادن درباره مشکل یا تجویز ناصواب راه‌حل، تکنیک پر مصرفی است که در عرصه‌های گوناگون مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
مقطع انتخابات هم یکی از مقاطع پرکاربرد تکنیک انحراف است که باید با هوشیاری مراقب آن بود.
از جمله موضوعات بسیار حائز اهمیت در انتخابات، موضوع مشارکت است.
مشارکت به معنی نسبت تعداد کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند به کل واجدان شرایط، امر مهمی است و مشارکت پایین معمولا عنصری نامطلوب ارزیابی می‌شود.
حضور مردم پای صندوق‌های رأی پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم از سوی حضرت امام؟ره؟ مورد تأکید بوده است و هم از ناحیه رهبر حکیم انقلاب اسلامی.
به‌واسطه همین تأکیدات و همچنین هوشیاری مردم، خوشبختانه اکثر قریب به اتفاق انتخابات‌ها در جمهوری اسلامی ایران با مشارکت بالا انجام شده و کشور ما را از این جهت در ردیف‌های بالای جدول کشورهایی قرار داده که انتخابات برگزار می‌کنند و اصطلاحا در آن‌ها دموکراسی وجود دارد.
بحث‌های فراوانی درباره عوامل مؤثر در میزان مشارکت و راه‌های افزایش آن هست و پژوهشگران سیاسی و اجتماعی نظرهای گوناگونی درباره عوامل تأثیر‌گذار بر مشارکت دارند. صاحب‌نظران این حوزه، طیفی گسترده از عوامل اقتصادی، جمعیتی، فرهنگی، فناورانه و سازمانی را بر کاهش یا افزایش مشارکت مؤثر می‌دانند.
طی سال‌های اخیر در مقطع انتخابات و از جمله مقطعی که در آن به سر می‌بریم موضوع مشارکت در کشور ما نیز با چالش‌هایی روبه‌رو بوده و هست.
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سال‌۹۸ با پایین‌ترین میزان مشارکت در بین همه ادوار مجلس برگزار شد و نگرانی‌هایی را به‌وجود آورد.
اکنون نیز میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو با تردیدهایی روبه‌روست.
بر‌اساس همه نظرسنجی‌های انجام شده و واقعیت‌های قابل مشاهده، دلسردی مردم ناشی از ناکارآمدی دستگاه اجرایی کشور و عمل نکردن به وعده‌ها و گرانی و تورم افسار گسیخته مهم‌ترین عامل بی‌رغبتی به مشارکت در شرایط فعلی است.
به این وضعیت باید نگرانی‌ها از بیماری کرونا را اضافه کرد که بر طبق برخی نظر‌سنجی‌ها بین ۱۰تا ۱۷‌‌‌درصد در کاهش مشارکت مؤثر خواهد بود.
برای مقوله رقابت در بین نامزدها نیز به‌عنوان یکی از عوامل مشارکت تا حدود هفت درصد تأثیر‌گذاری برآورد می‌شود.
اما جریانی با تمسک به تکنیک تحریف تلاش می‌کند این واقعیت‌ها را نادیده گرفته و همه یا سهم بیشتر کاهش مشارکت را به نبودن رقابت در بین نامزدها نسبت دهد تا سپس شورای نگهبان و مرکزیت نظام را به‌خاطر نظارت استصوابی و عدم احراز صلاحیت برخی نامزدها مقصر این‌کاهش مشارکت معرفی نماید!
علاوه بر نتیجه نظر سنجی‌ها در میزان تأثیر عوامل مختلف بر مشارکت، انتخابات‌های ریاست جمهوری ادوار گوناگون شاهد خوبی بر این مدعاست. در ادوار دوم،سوم،چهارم و پنجم انتخابات ریاست جمهوری تقریبا هیچ رقابت جدی و معنی داری وجود نداشت اما در همه این دوره ها مشارکت بالای پنجاه درصد را شاهد بودیم و در دور سوم که آیت‌الله خامنه‌ای نامزد اصلی بودند بالای ۷۴‌درصد را تجربه کردیم. در دور ششم که دکتر احمد توکلی برای اولین‌بار وارد رقابت نسبتا جدی با مرحوم هاشمی رفسنجانی شد این مشارکت به‌دلیل اوضاع نابسامان اقتصادی آن زمان فاقد مشارکت بالا بود و با 66/50 درصد مشارکت برگزار گردید.
مجددا دور دوم ریاست جمهوری آقای خاتمی در عین اینکه رقابت جدی را شاهد نبودیم شاهد مشارکت بالای 77/67 درصد بودیم.
همانطور که ملاحظه می‌کنید، بیش از مقوله رقابت،اوضاع اجتماعی و حضور یک نامزد خاص موجب مشارکت بالا بوده است؛ لذا مراقب باشیم اصحاب تحریف برای قلب واقعیت و القای اندیشه باطل خود به افکار عمومی آدرس غلط ندهند.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین