sobhe-no.ir
1180
شنبه، ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
1
سرمقاله

همتی و مهرعلیزاده از روحانی و لاریجانی

روايت «صبح‌نو» درباره گزارش مغایر قانون بودن تحقیق و تفحص شورای شهر از شهرداری سابق را بخوانید

گاف بزرگ شورای شهر حرف

در روزهای پایانی فعاليت، پنجمين دوره مدیریت شهري، نهایت بی‌تدبیری و عملکرد غیرکارشناسانه خود را به نمایش گذاشته است. شهردار و اعضای شورای شهر با صحبت و عملکرد غیراخلاقی می‌خواهند عملکرد درخشان دوره سابق مدیریت شهری را زیر سوال ببرند تا اینگونه عملکرد ضعيف‌شان را پنهان کنند. بعد از اظهارنظرات و انتقادات سریالی شهردار تهران از دوره گذشته که ازسوی مسوولان سابق شهردار تهران پاسخ داده شد. حالا نوبت به اعضای شورای شهر رسیده است که برای دستیابی به اهدافی که پشت پرده آن شفاف نیست دست به اقدامات غیرقانونی بزنند. اخیرا شورای شهر تهران گزارش تحقیق و تفحص از دوره گذشته شهرداری را منتشر کرد که اساسی کذب و سیاسی را دنبال می‌کرد. مدیران سابق شهرداری تهران درباره برخی ادعاها در این تحقیق و تفحص واکنش نشان دادند و به موارد متعدد تناقض غیرمستند و نادرست مطرح شده در این گزارش اشاره کردند. نخستین مورد اعتراض مدیران سابق شهرداری این بود که چرا از مدیران سابق شهرداری دعوت نشده و اجازه نداده‌اند دفاعیات و توضیحات موردنظر خودشان در مورد این گزارش را مطرح کنند. آنان همچنین در این رابطه از شورای پنجم شهر تهران توضیح خواستند که هیچ توجهی به این اعتراضات نشد. مدیران سابق شهرداری هم موضوع را از طریق مراجع قانونی پیگیری و از فرماندار تهران درخواست رسیدگی به موضوع را کردند. به این ترتیب، کمیسیون تطبیق برای بررسی این موضوع در فرمانداری تهران تشکیل شد تا اينكه چند روز پیش فرماندار تهران در پاسخ مکتوب به گزارش شورای شهر تهران درباره عملکرد دوره گذشته مدیریت شهری، ضمن رد این گزارش اعلام کرد: مصوبه شورای شهر مغایر قانون تشخیص داده شده و قابلیت اجرایی ندارد. «صبح‌نو» در گفت‌وگو با «ناصر امانی» معاون سابق شهرداری تهران به مغایرت‌های تحقیق و تفحص شورای شهر از مدیریت سابق شهری تهران و همچنین نحوه پیگیری این موضوع از مراجع قانونی پرداخته است.

«صبح‌نو» در گزارشی رویدادهای سیاسی حول انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کرده است

تصمیمی به نفع اصلاحات

هرچند که اصلاح‌طلبان براین باور هستند شورای نگهبان کاندیداهای این جریان را از گردونه رقابت‌ها حذف کرده است، اما رفتار انتخاباتی آنان نیز نشان می‌داد نمی‌توانستند بر افرادی که وارد کارزار انتخابات شده بودند به اجماع برسند و یک نفر را به‌عنوان کاندیدای نهایی انتخاب کنند. برهمین اساس، آنان با وجود آنکه از ردصلاحیت علی لاریجانی متأثر هستند اما بارها و حتی بعد از حضور لاریجانی در کلاب‌‌هاوس تاکید کردند که او کاندیدای این جریان نیست. از سوی دیگر جهانگیری که ممکن بود این جریان را در انتخاباتی نمایندگی کند، به‌دلیل کارنامه بسیار ضعیف دولت روحانی و سمت بالای جهانگیری در این دولت، نه تنها شانسی در انتخابات نداشت بلکه به‌دلیل رأی منفی بالای او، موجب ریزش آراء اصلاح‌طلبان هم می‌شد. و حالا شاید همتی بهترین هدیه شورای نگهبان برای این جریان باشد. در ادامه برخی از اخبار انتخاباتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را مرور می‌کنیم.

توصیف رهبر انقلاب از مجلس یازدهم؛

پرتلاش و کارآمد

جواد بخشی / «مجلس انقلابی»؛ محور ادبیات مخالفان و رقیبان برای تخریب، تهمت و تمسخر بود. یک سال از تشکیل مجلس انقلابی گذشت اما در هنوز بر همان پاشنه می‌چرخد. اگرچه تلاش و پویایی، شاخصه اصلی نمایندگانی است که برای تحقق آرمان‌های بر زمین مانده انقلاب، پا به عرصه گذاشته‌اند اما ماشین تخریب با هدف گمراه کردن مردم، برای گسیل داشتن افراد کارچاق‌کن و به دست گرفتن سکان نمایندگی علیه مردم و در جهت منافع باندها و گروه‌ها، لحظه‌ای از کار نایستاد. در این میان، نگاه رهبر انقلاب به مجلس انقلابی، زاویه‌ای دیگر را نشان می‌دهد و نظرات دقیق ایشان، پوشالی بودن تخریب‌ها و تهمت‌ها را نمایان‌تر می‌کند. رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح پنج‌شنبه در دیدار تصویری با رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آغاز دومین سال فعالیت مجلس یازدهم، با بیان توصیه‌هایی به نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی برای استمرار ویژگی‌هایی نظیر «حرکت انقلابی و خردمندانه»، «تلاش بی‌وقفه» و «کارآمدی و مردمی بودن» افزودند: همه مجالس همان‌گونه که امام بزرگوار فرمودند باید خود را عصاره فضائل درخشان و متعدد ملت قرار دهند. ایشان عملکرد مجلس در یک‌سال اخیر را نشان‌دهنده تلاش، همت بلند و کارآمدی خواندند و حضور نیروهای جوان و پرتوان در کنار نیروهای دارای سوابق تقنینی و اجرایی را، موجب توفیق مجلس در تصویب لوایح و طرح‌های مهم و متعدد دانستند و با تشکر از حضور رییس و نمایندگان مجلس در میان مردم و سفرهای استانی گفتند: این حرکت بسیار خوب را ادامه دهید و همیشه در کنار مردم بمانید.

یادداشت

مراقب تکنیک تحریف در انتخابات باشیم

مهدی فضائلی

شماره‌های پیشین