sobhe-no.ir
1179
پنجشنبه، ۰۶ خرداد ۱۴۰۰
4
«صبح نو» بررسی می کند؛ پیام رای بالای نمایندگان به محمد باقر قالیباف چه بود؟

230 علیه تخریب

جواد بخشی / نشست انتخابات هیات رییسه مجلس برای اجلاسیه دوم، صبح دیروز با حضور ۲۴۲‌نماینده مجلس برگزار شد. برای تصدی پست ریاست مجلس فریدون عباسی‌دوانی، نماینده کازرون و محمدباقر قالیباف، نماینده مردم تهران کاندیدا شده بودند که در نهایت با ۲۳۰‌رأی نمایندگان مجلس، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس یازدهم برای اجلاسیه دوم شد. انتخاب قالیباف علی‌رغم پروژه مخالفان که از ماه‌ها پیش آن را کلید زده بودند، پیام بسیار مهمی داشت و پوشالی بودن، تهمت‌ها را نمایان‌تر کرد. کسب 230رأی نشان داد که اقبال به رییس مجلس، علی‌رغم آتش سنگین توپخانه رقیبان و دشمنان، هنوز دچار اخلال نشده است و تخریب‌های شبانه‌روزی با هزینه‌های گزاف، کار به جایی نبرده است. تخریب‌ها و تهمت‌ها حالا در ایستگاه رأی‌گیری برای سال دوم و با هدف تکیه زدن به صندلی سبز بهارستان به نتیجه دلخواه نرسیده و جریان حامی قالیباف و نمایندگان بیش از هر زمانی به ابتر ماندن تخریب‌ها، اذعان دارند.

صبح نو

«صبح نو» بررسی می کند؛ پیام رای بالای نمایندگان به محمد باقر قالیباف چه بود؟

230 علیه تخریب

جواد بخشی / نشست انتخابات هیات رییسه مجلس برای اجلاسیه دوم، صبح دیروز با حضور ۲۴۲‌نماینده مجلس برگزار شد. برای تصدی پست ریاست مجلس فریدون عباسی‌دوانی، نماینده کازرون و محمدباقر قالیباف، نماینده مردم تهران کاندیدا شده بودند که در نهایت با ۲۳۰‌رأی نمایندگان مجلس، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس یازدهم برای اجلاسیه دوم شد. انتخاب قالیباف علی‌رغم پروژه مخالفان که از ماه‌ها پیش آن را کلید زده بودند، پیام بسیار مهمی داشت و پوشالی بودن، تهمت‌ها را نمایان‌تر کرد. کسب 230رأی نشان داد که اقبال به رییس مجلس، علی‌رغم آتش سنگین توپخانه رقیبان و دشمنان، هنوز دچار اخلال نشده است و تخریب‌های شبانه‌روزی با هزینه‌های گزاف، کار به جایی نبرده است. تخریب‌ها و تهمت‌ها حالا در ایستگاه رأی‌گیری برای سال دوم و با هدف تکیه زدن به صندلی سبز بهارستان به نتیجه دلخواه نرسیده و جریان حامی قالیباف و نمایندگان بیش از هر زمانی به ابتر ماندن تخریب‌ها، اذعان دارند.

آرای قالیباف برخلاف لاریجانی، کاهش نیافت
هر 200‌ساعت یک تخریب برای انتخاباتی جلوه دادن تصمیم‌ها و سفرهای رییس مجلس وی را از کار بازنداشت و تلاش برای حلی مشکلات و ارائه راهکارهای قانونی و اقدامات تقنینی بر مدار خود ادامه یافت. از سوی دیگر کاهش بیش از 30‌رأی از آرای علی لاریجانی در مجلس دهم شورای اسلامی برای اجلاسیه دوم نشان می‌دهد که کاهش آرا، امری محتمل است که درباره انتخاب دکتر قالیباف برای ریاست مجلس، شاهد این اتفاق نبودیم.
تعامل دغدغه‌مند و تلاش برای حل مشکلات با ارائه نظرات دقیق و کارشناسانه، نمایندگان مجلس را در یک‌سال گذشته، به ریاست قالیباف امیدوارتر کرده است و از سوی دیگر علی‌رغم تبلیغات گسترده و هجمه‌های بسیار، خودداری وی از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، عملیات مخالفان را ابتر گذاشت و زمینه‌های حضور قدرتمندانه وی در مجلس را فراهم کرد.
تسلط رییس مجلس و نحوه اداره جلسات نیز بارها دستمایه، سیاه‌نمایی و فرافکنی شده است. موضوعی که دلایل آن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، بر کسی پوشیده نیست. اصلاح‌طلبان و شبه انقلابیون تلاش بسیاری در یک سال گذشته انجام دادند تا وی را در اداره مجلس، متزلزل نشان دهند و حالا با تکرار انتخاب وی و کسب آرای بالا، باز تشت رسوایی منتقدان بر زمین افتاد.

گام محکم قالیباف در سال دوم
رأی اعتماد محکم مجلس شورای اسلامی به قالیباف علاوه بر پیام‌هایی که ذکر آن رفت، وی را در جایگاه رهبری جریان اصول‌گرایی تثبیت می‌کند و با مسائل و دغدغه‌هایی که برای آینده کشور متصور هست، جایگاه و رفتار سیاسی وی بیش از پیش مهم و تاثیرگذار قلمداد خواهد شد. ظرفیت قالیباف حالا علی‌رغم پشت پا زدن به حضور در پاستور، تجلی و ظهور بیشتری یافته است و هر روز باید شاهد بالندگی بیشتر و سرانجام بهتری بود.
تفرقه برای تشکیک در انتخاب قالیباف به ریاست مجلس اگرچه تاکنون راه به جایی نبرده است اما رییس مجلس با محکم برداشتن گام دوم خود در خانه ملت، شکست آن‌ها را قاطعانه گوشزد کرد تا شاید درس عبرتی باشد و از روند گذشته دست بردارند. شبه انقلابیونی که با تفرقه میان اصول‌گرایان مطامعی را دنبال می‌کردند، حالا با رأی اعتماد مجلس به رییس مجلس خود را بازنده اصلی این ماجرا خواهند دید  اما نباید این روند اشتباه را ادامه بدهند.
سفرهای رئیس مجلس به اقصی نقاط کشور و حضور در مناطق صفر مرزی و گپ و گفت صمیمانه با مرزنشینان، کولبران، جوانان، زنان، مردان و در نهایت تمام مردم ایران، مدام با سنگ و تهمت رفتار انتخاباتی محک می‌خورد و نشستن در اتاق اختصاصی و مدیریت ویدئو کنفرانسی را گویا بر این اقدامات رجحان می‌داد.

قائله‌سازی با جدول جعلی بودجه
توپخانه تخریب و تهمت‌زنی تا آنجا پیش رفت که با جدول‌سازی برای بودجه، تلاش کرد تا مجلس و در رأس آن شخص قالیباف را هدف قرار دهد؛ ماجرایی که عاقبت دامن‌گیر خودشان شد و دروغ‌پردازی آن‌ها برای همگان، مشخص شد. حالا در ایستگاه رأی‌گیری مجدد برای انتخاب رییس مجلس، تکرار رأی بالا و اعتماد قابل توجه نمایندگان به وی، نقشه را نقش بر آب کرد و یک‌بار دیگر قالیباف را بر صدر نشاند. مجلس شورای اسلامی در یک سال گذشته و با‌توجه به شعارهای داده شده برای ایجاد تحول و تاثیرگذاری بیشتر بسیار تلاش کرده است و با دهن‌کجی به سیاه‌نمایی‌ها و تخریب‌ها برای رسیدن به مقصود از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است. در سال دوم نیز با تجربه حاصل شده، مجلس یازدهم می‌تواند زمینه‌ساز تغییرات بیشتر و مثبت‌تر باشد.


تحول‌خواهی، انتظار مردم از نمایندگانی است که آرمان‌های بلندی را دنبال می‌کنند. در سال دوم نیز نمایندگان با ادامه این روند و با ارائه و به سرانجام رساندن طرح‌های جدی و تحول‌آفرین، باید مسیر گذشته را 
پر قدرت‌تر ادامه داده و از تخریب‌ها و تهمت‌ها نهرساند.

تغییر معنادار هیات رییسه
همچنین در جلسه دیروز با انتخاب نمایندگان علی نیکزاد‌ثمرین با ۲۰۶‌رأی به‌عنوان نایب رییس اول و عبدالرضا مصری با ۲۰۵‌رأی به‌عنوان نایب رییس دوم مجلس انتخاب شدند. این انتخاب و عدم انتخاب امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، به‌عنوان نایب رییس مجلس نشان می‌دهد که مجلس شورای اسلامی، استقلال در برابر دولت را سرلوحه خود دارد. بی‌توجهی به دولت و حفظ استقلال مجلس در برابر آن، با هر گرایش و مسلکی، مسیر و برنامه بهارستان‌نشینان را 
بیش از پیش مشخص می‌کند.
مجلس نهادی قانون‌گذار است که بدون توجه به مصلحت‌ها و دوستی‌ها باید برای مردم و در راستای حفظ منافع عموم، اقدامات تقنینی خود را به بهترین شکل انجام دهد. از این رو افتادن در بازی سیاسی و همکاری با دولت می‌تواند عارضه‌ای باشد که کل فرآیند و هدف مجلس را دچار اخلال کند. از این رو نمایندگان با انتخاب‌های دیروز خود اهمیت حفظ استقلال را یک‌بار دیگر نمایان کردند.
تسلط بیشتر قالیباف در سال دوم را از همین حالا می‌توان مشاهده کرد. تسلطی که از جنس مدیریت جهادی است. تنها نشستن بر صندلی سبز بهارستان رییس مجلس را قانع نکرد و حضور مداوم و هدفمند در مناطق مختلف کشور، چهره‌ای دغدغه‌مند و حافظ منافع مردم از وی به نمایش گذاشته است. ترکیب هیات رییسه نیز نشان می‌دهد که رییس مجلس، در مدیریت مجلس هم موفق عمل کرده و از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرده است. وی رفع مشکلات مردم را از ذهن و رفتار خود دور نکرده و برای تحقق شعارهای خود مجدانه تلاش می‌کند.

نوروزی:نمایندگان رای قاطعی به قالیباف دادند
«حسن نوروزی» عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به رأی اعتماد  محکم مجلس به قالیباف به‌عنوان رییس مجلس، عنوان کرد: همکاران ما در مجلس شورای اسلامی نگاه‌شان به افراد و اشخاص نگاه کلی و مجموعه‌ای است، به این معنا که همکاران ما وقتی می‌خواهند رأی دهند به یک برنامه‌ای یا شخصی خیلی از چیزها را مطالعه و درنظر می‌گیرند. و رأی دوباره و محکم مجلس به ریاست آقای قالیباف هم درهمین راستا بود.
این نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه قالیباف گام دوم را محکم‌تر برداشت،  تصریح کرد: نمایندگان خانه ملت، یک رأی قاطعی برای انتخاب مجدد ریاست مجلس به آقای قالیباف دادند. باید دقت کنیم که شرایط ما شرایط خاصی است چرا در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم . انتخاباتی که آقای قالیباف می‌توانست وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری شود اما خیلی محترمانه ثبت‌نام نکرد و اعلام کرد که من در سنگر مجلس به کشور خدمت می‌کنم.
وی ادامه داد:  اقدامات آقای قالیباف در جهت وحدت اصول‌گرایان روی داد و خیلی با استقبال روبه‌رو شد و می‌توان آن را نقطه درخشانی قلمداد کرد. ما هم از اینگونه تصمیمات آقای قالیباف تشکر کردیم که موجبات وحدت اصول‌گرایان را بیشتر فراهم ساختند و علاوه بر آن اجازه ندادند کسانی دیگر در پست جدید قرار گیرند. امیدواریم با این انتخاب که نقطه عطفی در راستای نهادینه شدن گام دوم انقلاب است، پویایی و توسعه هدفمندی که مجلس آن را دنبال می‌کند دست یابیم.
این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، 
یادآور شد: آقای قالیباف اقدامات خوبی در یک سال اخیر از خود نشان دادند، کما اینکه ما که در کمیسیون حقوقی و ایثارگران هستیم آن را به وضوح دیدیم که توجه ویژه‌ای به موضوع ایثارگران داشتند. ایشان از آنجا که هم یک رزمنده بودند و هم برادر شهید هستند، جایگاه ویژه‌ای برای ما دارند و امید داریم که در سال پیش رو، برنامه‌ها و موضوعاتی که نیاز جامعه است را با سرعت بیشتری دنبال و حل نمایند.
نماینده بهارستان، رباط‌کریم و پرند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: انتخابات ریاست جمهوری تا چند روز دیگر 
در حال رقم خوردن است، انتخاباتی که بعضی‌ها بر برخی اقدمات همچون قطعی برق یا گران کردن نان و ... در صدد مأیوس ساختن مردم از مشارکت در انتخابات هستند، اما مردم ما فهیم‌تر و آگاه‌تر از آن هستند که با اینگونه موضوعات اراده خود مبنی بر مشارکت در انتخابات را از دست دهند. برخی از اقدامات دولت به مثابه رفتارهای یک نوجوان می‌ماند که با برخی کارها می‌خواهد حساسیت اطرافیان خود را برتابد، اما بزرگترها نسبت به رفتارهای این نوجوان واکنش چندانی نشان نمی‌دهند و رفتارهای هیجانی او را جدی نمی‌گیرند، یقینا تلاش‌های برخی در جهت کاهش مشارکت مردمی، به جایی نمی‌رسد و مردم با حضورشان پاسخ بی‌مدیریتی و ناکارآمدی برخی از مدیران را خواهند داد.

گلرو: قالیباف مجلس را به سمت 
تحول‌آفرینی هدایت می‌کند
عباس گلرو، نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اظهار داشت: آقای دکتر قالیباف یک ظرفیت ملی برای خدمت به جامعه در شرایط حساس کنونی هست.
گلرو افزود: در شرایط فعلی که کشور نیاز به خدمات‌دهی جهادی و صادقانه دارد، با عقبه‌ای که آقای قالیباف در هشت سال جنگ تحمیلی و بعد از آن در عرصه‌های مختلف داشته است و نوع حضور ایشان در این عرصه‌ها جهادی و عملیاتی بوده؛ همیشه نیز تحول‌آفرین و تحول‌ساز بوده است.
نماینده مردم سمنان تاکید کرد: قالیباف دراین مرحله نیز می‌تواند در مجلس شورای اسلامی مؤثر باشد. با عزم و اراده‌ای که آقای قالیباف دارد، می‌تواند برای پیشبرد اهداف نظام برای خدمت صادقانه و بهتر به مردم با استفاده از جایگاهی که دارد، عمل کند.  وی تاکید کرد: آقای قالیباف می‌تواند مجلس را به سمت تحول‌آفرینی در عرصه قانون‌گذاری و نظارت هدایت کند و در سال جدید که تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نامگذاری شده است، حضور ایشان در رأس مجلس می‌تواند به تحقق این شعار کمک کند. با روحیه‌ای که آقای قالیباف دارد این امکان وجود دارد.

تحول جز با روحیه جهادی محقق نمی‌شود
گلرو گفت: به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند: تحول لازم، ضروری و امکان‌پذیر است و این تحول جز با یک روحیه جهادی و با یک اقدام فوق‌العاده محقق نخواهد شد؛ لذا مجلس شورای اسلامی در سالی که گذشت با مدیریت آقای دکتر قالیباف توانست قوانین خیلی خوبی را مصوب کند.
نماینده مردم سمنان در مجلس افزود: آقای قالیباف سفرهای استانی را نیز برای نظارت بر امور در دستور کار داشتند و پروژه‌هایی که اجرا می‌شود را از جایگاه نظارتی مورد ارزیابی قرار دادند. ایشان مدیری عملیاتی است و با رأی بسیار بالایی توانست دوباره رییس مجلس شود و با روحیاتی که دارد، امیدواریم بتواند اقدامات خوبی را انجام دهد.
وی در پایان تاکید کرد: آقای قالیباف یادگار دفاع مقدس است و در تراز سرداران رشید جنگ تحمیلی است و خوشحالیم که در خدمت ایشان هستم؛ به آینده امیدوارم.

نیک‌بین: قالیباف، محکم از قوانین دفاع کرد 
حجت الاسلام «جواد نیک‌بین» نماینده مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به انتخاب مجدد قالیباف به‌عنوان رییس مجلس، عنوان کرد: با توجه به اینکه آقای قالیباف در یک سال اخیر برای اجرای مصوبات و لوایح تقنینی در مجلس محکم ایستادند و از قوانین جاری دفاع کردند، نمایندگان به این نتیجه رسیدند تا بار دیگر ایشان ریاست مجلس یازدهم را برعهده داشته باشند.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه تخریب‌ها و تهمت‌های جریان‌های مقابل برای مجلس و به‌خصوص ریاست آن به جایی نرسید، تصریح کرد: انتخاب مجدد دکتر قالیباف به سمت ریاست مجلس که از سال گذشته با همراهی بیشتر نمایندگان روبه‌رو شد، نشان‌دهنده این است که تخریب جریان‌های مقابل اثری در اراده و تلاش مجلس برای رسیدگی به امور را ندارد. وی با بیان اینکه قالیباف حامی وحدت و رفع مشکلات جامعه است، یادآور شد: همراهی با جریان انقلاب و حمایت ایشان از گروه‌های وحدت، ما را بر آن داشت تا بار دیگر آقای قالیباف را به‌عنوان ریاست مجلس انتخاب کنیم. 
امیدوام با مشارکت و همدلی بیشتر و انتخاب فرد اصلح در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری، شاهد رفع و حل مشکلات عدیده‌ای باشیم که جامعه انتظار آن را دارد.
 

captcha
شماره‌های پیشین