sobhe-no.ir
1179
پنجشنبه، ۰۶ خرداد ۱۴۰۰
1
«صبح نو» بررسی می کند؛ پیام رای بالای نمایندگان به محمد باقر قالیباف چه بود؟

230 علیه تخریب

جواد بخشی / نشست انتخابات هیات رییسه مجلس برای اجلاسیه دوم، صبح دیروز با حضور ۲۴۲‌نماینده مجلس برگزار شد. برای تصدی پست ریاست مجلس فریدون عباسی‌دوانی، نماینده کازرون و محمدباقر قالیباف، نماینده مردم تهران کاندیدا شده بودند که در نهایت با ۲۳۰‌رأی نمایندگان مجلس، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس یازدهم برای اجلاسیه دوم شد. انتخاب قالیباف علی‌رغم پروژه مخالفان که از ماه‌ها پیش آن را کلید زده بودند، پیام بسیار مهمی داشت و پوشالی بودن، تهمت‌ها را نمایان‌تر کرد. کسب 230رأی نشان داد که اقبال به رییس مجلس، علی‌رغم آتش سنگین توپخانه رقیبان و دشمنان، هنوز دچار اخلال نشده است و تخریب‌های شبانه‌روزی با هزینه‌های گزاف، کار به جایی نبرده است. تخریب‌ها و تهمت‌ها حالا در ایستگاه رأی‌گیری برای سال دوم و با هدف تکیه زدن به صندلی سبز بهارستان به نتیجه دلخواه نرسیده و جریان حامی قالیباف و نمایندگان بیش از هر زمانی به ابتر ماندن تخریب‌ها، اذعان دارند.

تصمیم اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 چیست

عمل گرایان به سمت همتی

اعلام نتایج بررسی احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، صحنه سیاسی کشور را دستخوش تغییرات زیادی کرد. در همین باره، اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان هر‌کدام در پی آن هستند تا متناسب با فضای ایجادشده، دست به کنشگری زده و بتوانند بیشترین بهره را از آن خود کنند. در این بین، اصلاح‌طلبان در مواجهه با مساله احراز صلاحیت‌ها و لیست هفت نفره، دچار انفکاک در نظر و انشقاق در عمل شده‌اند. دو طیف اصلی و صحنه‌گردان جبهه اصلاحات طی روزهای پس از اعلام نتایج بررسی‌های شورای نگهبان، تحلیل متفاوتی نسبت به فضای ایجادشده به دست داده‌اند. در این گزارش، به شکاف ایجادشده میان اصلاح‌طلبان می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که از میان دو نامزد نزدیک‌تر به گفتمان و فضای فکری جبهه اصلاحات یعنی همتی و مهرعلیزاده کدام‌یک از شانس بیشتری برای اجماع برخوردار است.

سرمقاله

پیام 5‌خرداد

صبح نو

سرمقاله

پیام 5‌خرداد

پنجم خرداد‌1400 در خود یک پیام خیلی مهم و جدی داشت. دو اتفاق موازی گرچه با یکدیگر از نظر ساختاری بی‌ارتباط بودند اما در نهایت حاوی این پیام بودند که پروژه تخریب قالیباف نه تنها سیاسی،  انتخاباتی و بی‌مبنا بوده بلکه در عمل و قدرت عینی هم تاثیری در جایگاه او نگذاشته است. صبح اول وقت 230‌نماینده مجلس به ریاست دوباره او در پارلمان رأی دادند و فقط حدود سی نفر به او رأی ندادند؛ این رأی نشان داد که بر‌خلاف آنچه اصلاح‌طلبان بارها عنوان کردند ، هم عملکرد مدیریتی قالیباف مطلوب نمایندگان بوده و هم اینکه او از مقبولیت بالایی در مجلس برخوردار است. خبر دیگر صبح دیروز، نامه فرماندار تهران به محسن هاشمی بود که به صراحت گزارش تحقیق و تفحص شورای شهر درباره عملکرد مدیریتی قالیباف را خلاف قانون دانست و آن را مرجوع کرد. نامه‌ای که نشان داد تنها اقدام شورای شهر در کنار تغییر نام خیابان‌ها، غیرقانونی بوده و حتی اندازه نوشتن یک گزارش هم صلاحیت و کارآمدی ندارند. در واقع  تخریب دیگران بر مبنای قانون هم در توانایی آنان نیست. این دو اتفاق نشان می‌دهد که رفته رفته عصر ناکارآمدها به پایان می‌رسد و با اتکا به تجربه‌های چند سال گذشته به لطف خدا ، تخریب‌گرها جای کارآمدها را با حرف نمی‌گیرند. 

captcha
شماره‌های پیشین