sobhe-no.ir
1178
چهارشنبه، ۰۵ خرداد ۱۴۰۰
8
گزارش میدانی «صبح‌نو» درباره نگاه جوانان به ازدواج و میزان اطلاع‌شان از قوانین حمایتی ازدواج را بخوانید

حق جوانان برگردن دولت می‌ماند

علی جواهری / این روزها «ازدواج نکردن» نخستین انتقادی است که به جوانان وارد می‌شود. به‌طوری که از پدر و مادرها تا دولتمردان جوانان را به انجام این امر توصیه می‌کنند. جوانان هم از شنیدن مکرر این نصیحت کلافه‌اند و با وجود تمایل به تشکیل خانواده، گرفتار شرایط اقتصادی و مشکلاتی هستند که دولت و مسوولان مقصر اصلی آن محسوب می‌شوند. سیاست‌های غلط دولت در عرصه اقتصادی منجر به گرانی‌های افسار گیسخه قیمت‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن و هزینه‌های زندگی شده است. حدود 16‌سال قبل بود که مجلس قانون تسهیل ازدواج را برای جوانان کشور تصویب کرد و سیر تا پیاز ماجرای ازدواج نکردن جوانان کشور مورد بررسی قرار گرفته و برای هر مشکل راه‌حل منطقی و قانونی پیش‌بینی شد؛ اما اکنون پس از 16‌سال حدود ۱۳‌میلیون جوان مجرد از این دیار، در حال خروج از سن جوانی هستند. دی‌ماه سال‌۱۳۸۴ بود که شورای نگهبان مهر تایید بر مصوبه قانون تسهیل ازدواج جوانان زد؛ این مصوبه از۱۳‌ماده و ۴‌تبصره تشکیل شده بود و برای اجرایی شدن به دولت ابلاغ شد. در این قانون نیازهای ضروری جوانان برای شروع زندگی مشترک از مسکن و اشتغال گرفته و حتی برگزاری مراسم ازدواج هریک به سازمان و نهادی مربوط ارجاع داده شده که وزارت مسکن و راه شهرسازی، وزارت اقتصاد و دارایی در راس تمام آن‌ها قرار گرفتند، ولی متاسفانه بعد از گذشت 16سال بیشتر بندهای این قانون روی کاغذ ماند و شاهد تجردگرایی و افزایش طلاق در کشور هستیم. اما این سوال مطرح می‌شود که چقدر جوانان درباره این قانون اطلاع دارند؟ نگاه جوانان درباره ازدواج در شرایط کنونی چیست؟ «صبح‌نو» برای پاسخگویی به این سوالات و دستیابی به جوانب مختلف سر باز زدن جوانان از امر ازدواج با تعدادی از آنان گفت‌وگو کرده است.

سخنگوی قوه‌قضاییه از تشدید مجازات قتل‌های خانوادگی خبر داد

پرونده فوت آزاده نامداری، جنایی نبود

سخنگوی قوه‌قضاییه در چهل‌وچهارمین نشست خبری خود از پیگیری قوه‌قضاییه برای اشتغال ۲۰۰نفر در شرکت کیوان همدان و جلوگیری از تعطیلی بزرگ‌ترین کارخانه فولاد بخش خصوصی خبر داد. این مقام قضایی درباره موضوعاتی چون بسته شدن پرونده آزاده نامداری و موافقت قوه قضاییه با تشدید مجازات قتل‌های خانوادگی صحبت کرد. از نگاه مجریان قانون کسی که با قلدری حق همسرش را نمی‌دهد، مجرم محسوب می‌شود و مبارزه با مفاسد اقتصادی و احتکارکنندگان خودرو از جمله اولویت‌های قوه قضاییه است که ازسوی «غلامحسین اسماعیلی» مطرح شد.

وزیر بهداشت وعده واکسن ایرانی را داد

۲۰۸فوتی جدید کرونا در کشور

صبح نو

وزیر بهداشت وعده واکسن ایرانی را داد

۲۰۸فوتی جدید کرونا در کشور

وزارت بهداشت و درمان کشور اعلام کرده است که در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه 4‌خرداد‌ماه 208‌هموطن مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. بر اساس آمارهای وزارت بهداشت تا‌کنون 79‌هزار و 56‌نفر به‌دلیل بیماری کووید19 در کشور فوت کرده‌اند. همچنین دیروز اعلام شد که در مدت یاد شده 11‌هزار و 873‌بیمار جدید نیز در سراسر کشور شناسایی شدند که از این تعداد هزار و 713‌نفر در مراکز درمانی کشور بستری شده‌اند. بر این اساس مجموع بیماران کرونایی کشور هم به دو میلیون و 855‌هزار و 396‌نفر رسید.
این در حالی است که هم‌اکنون چهار هزار و 695‌نفر از بیماران مبتلا به کرونا هم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند. وزارت بهداشت و درمان درباره واکسیناسیون کرونا نیز آماری را منتشر کرده است. بر این اساس تا ظهر دیروز دو میلیون و ۶۷۵‌هزار و ۵۹۴‌نفر دوز اول واکسن کرونا و ۴۷۰‌هزار و ۴۶۸‌نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به سه میلیون و ۱۴۶‌هزار و ۶۲‌دوز رسید. وزارت بهداشت درباره وضعیت شهرها هم اعلام کرده است که در حال حاضر ۸‌شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳۳‌شهر در وضعیت نارنجی، ۲۰۷‌شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
واکسن ایرانی از ماه جاری
روز گذشته وزیر بهداشت و درمان هم در بیست‌و‌هفتمین آیین پویش «ره» سلامت وعده‌های جدیدی درباره واکسیناسیون مردم با واکسن‌های ایرانی داد. البته دکتر سعید نمکی پیش از این هم خبرهایی درباره تولید واکسن اسپوتنیک در ایران از اردیبهشت‌ماه گذشته داده بود که اجرایی نشده‌اند. با این وجود، وی دیروز اظهار داشت: برنامه ما این است که تا پایان خرداد، گروه‌های آسیب‌پذیر شامل افراد بالای ۶۰‌سال و بیماران صعب‌العلاج و خاص را واکسینه و در تابستان واکسیناسیون عمومی را در فازهای بعدی آغاز کنیم. وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در خرداد، اولین تزریق‌های واکسن ایرانی را در کنار واکسن‌های وارداتی خواهیم داشت. وی خاطرنشان کرد: برنامه ما این است که تا پایان خرداد، گروه‌های آسیب‌پذیر شامل افراد بالای ۶۰‌سال و بیماران صعب‌العلاج و خاص را واکسینه کنیم، در تابستان واکسیناسیون عمومی را در فازهای بعدی شروع کنیم و برآورد ما این است که زودتر از آنچه که در سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ اشاره کردیم، بتوانیم واکسیناسیون را به پایان برسانیم.

captcha
شماره‌های پیشین