sobhe-no.ir
1178
چهارشنبه، ۰۵ خرداد ۱۴۰۰
1
مصری و نیکزاد، کاندیدای نایب رییسی شدند

رأی اعتماد فراکسیون انقلاب به قالیباف

با اعلام اسامی نامزدها، رقابت انتخاباتی وارد مرحله نهایی شد

پاستور در انتظار گروه هفت

روز گذشته خبر رسمی تأیید صلاحیت هفت نفر از داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری منتشر شد و موجی از واکنش‌ها را برانگیخت. برخی این فهرست را مغایر با اصل مشارکت حداکثری دانستند و برخی دیگر چنین اظهار داشتند که اقدام شورای نگهبان طبق مُّر قانون، شجاعانه و قابل دفاع است. وقتی لیست نامزدهای تأیید صلاحیت شده به‌طور رسمی روز گذشته بیرون آمد، واکنش‌های زیادی به‌دنبال آن سرازیر شد. در لیست مزبور، خبری از چهره‌های نامدار نظیر علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری و مسعود پزشکیان نبود و همین امر، اعتراض بسیاری را به‌دنبال داشت. هر چند علی لاریجانی، مسعود پزشکیان و اسحاق جهانگیری با انتشار بیانیه‌هایی رسما اعلام کردند که اعتراضی به نظر شورای نگهبان ندارند و به آن تمکین می‌کنند، لیکن برخی چهره‌ها خاصه فعالان اصلاح‌طلب، علیه این لیست موضع گرفتند و آن را مغایر مطالبه رهبری مبنی بر مشارکت حداکثری در انتخابات دانستند. با این حال، بعضی دیگر موضعی متفاوت اتخاذ و ردصلاحیت ها را مطابق مُّر قانون و اقدامی شجاعانه از سوی شورای نگهبان، تعبیر کردند.

واکنش اصولگرایان به تأیید صلاحیت‌ها چه بود؟

رایزنی رئیسی برای تأیید لاریجانی و جهانگیری

جواد بخشی / با اعلام اسامی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برخی از چهره‌ها و جریانات سیاسی نسبت به نظر شورای نگهبان اعتراض داشتند که در این میان برخی چهره‌های جریان انقلابی را نیز می‌توان مشاهده کرد.اگرچه رایزنی‌ها در روزهای گذشته وجود داشته است و برخی نامزدها تلاش کرده‌اند، نظر شورای نگهان درباره خود را تغییر دهند اما این تلاش‌ها به نتیجه مقصود نرسیده‌اند. در این میان تلاش‌های آیت‌الله رئیسی برای احراز صلاحیت برخی از شخصیت‌ها، قابل توجه است. پیگیری جریانات و شخصیت‌های سیاسی برای حضور در گردونه انتخابات امری پذیرفتنی است اما شورای نگهبان تنها باید به مر قانون عمل کند و از سیاسی‌کاری پرهیز کند؛ موضوعی که بارها سخنگوی این شورا به صراحت به آن پرداخته است و اعلام کرده است که شورای نگهبان تسلیم فشارها نمی‌شود.

«صبح‌نو» 10سوال مربوط به مسائل ترافیکی در پایتخت را مطرح کرده است

10 سوال از شهرداری حرف

مدیریت اصلاح‌طلبان در پنجمین دوره مدیریت شهری تهران روزهای پایانی خود را پشت سر می‌گذارد. این در حالی است که در همین هفته‌های اخیر و با ابتدای شروع سال1400 مدیران فعلی به جای پاسخگویی درباره عملکرد نداشته خود، همچنان به گذشته نقب می‌زنند و عملکرد مدیریت جهادی شهر تهران در سال‌های84 تا 96 را پیگیری می‌کنند. این در حالی است که شهروندان تهرانی درحال‌حاضر به‌خوبی مدیریت چهار سال اخیر و سال‌های قبل از آن را رصد کرده و می‌دانند که چه کمبودهایی در عرصه زندگی شهری روی داده است. با این وجود آقای پیروز حناچی نشست‌های خبری با حضور معاونان خود برگزار کرده و می‌کند اما باز هم برخی نکات و سوال‌های کلیدی هستند که مورد توجه قرار نگرفته یا شهردار محترم نیازی به پاسخگویی درباره آن‌ها نمی‌بیند.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خبر داد

دپوی حدود یک‌میلیون دوز واکسن «کووایران برکت»

رییس ستاد اجرایی فرمان امام آخرین وضعیت تولید واکسن کووایران برکت را تشریح کرد و گفت: تا کنون تقریبا نزدیک ۸۰۰هزار تا یک‌میلیون دوز تولید شده است‌ و به‌دلیل اینکه هنوز اجازه مصرف عام داده نشده ما سرعت را کمی کم کردیم.

سرمقاله

یادمان می‌ماند...

شماره‌های پیشین