sobhe-no.ir
1177
سه شنبه، ۰۴ خرداد ۱۴۰۰
5
چالش توییتری جلیلی، کمپین لاریجانی حول آزادی‌های مدنی را به حاشیه برده است

دوقطبی مذاکره‌ کننده‌ها

با آنکه موعد رسمی تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری ‌۱۴۰۰ در و مناظره‌های رو در هنوز آغاز نشده است، برخی نامزدها با یکدیگر جدال توییتری را آغاز کرده‌اند. از مهم‌ترین این جدل‌ها و جدال‌ها، مورد علی لاریجانی و سعید جلیلی است که این روزها بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته است. در فضایی که هنوز شور انتخاباتی آنطور که باید و شاید کشور را فرانگرفته، دوقطبی لاریجانی-جلیلی تصویر متفاوتی از عرصه انتخابات به ما می‌دهد. دوقطبی مزبور بر‌اساس چه مبنایی است و چه آثاری روی فضای انتخابات خواهد گذاشت. سعید جلیلی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم چندی پیش در واکنش به سخنان اخیر علی لاریجانی، نامزد دیگر این انتخابات در توییتر نوشت: «کشور با نمایش اداره نمی‌شود. این که دو جمله ساخته شود و همه با آن سرگرم شوند، مصداق کار نمایشی است. اخیرا‌ گفتند اقتصاد کشور، پادگان و دادگاه نیست. درست یا غلط، شما کارنامه کار خودتان را ارائه بدهید. ۱۲‌سال رییس مجلس بودید».

«صبح‌نو» آخرین تحولات میدان انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را بررسی کرده است

امروز؛ اعلام نامزدهای نهایی

انتخابات ریاست جمهوری‌1400 را بسیاری از جهات مختلف یکی از متفاوت‌ترین انتخابات‌ها در سال‌های گذشته می‌دانند. اکنون این خاص بودگی در نحوه برگزاری انتخابات این دوره نیز خود را نشان داده است. هر چند گفته شده بود برگزاری انتخابات در دو روز در تضاد با قانون است اما براساس تصویب ستاد مبارزه با کرونا، زمان رأی‌گیری از ساعت‌۷ صبح 28‌خرداد تا ۲‌بامداد روز بعد اعلام شد. علاوه بر این، بررسی مواضع سیاسی اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان طی ساعات سپری شده گذشته نشان از میل بیشتر اصلاحات به پزشکیان و اصول‌گرایان به رئیسی دارد.

صبح نو

«صبح‌نو» آخرین تحولات میدان انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را بررسی کرده است

امروز؛ اعلام نامزدهای نهایی

انتخابات ریاست جمهوری‌1400 را بسیاری از جهات مختلف یکی از متفاوت‌ترین انتخابات‌ها در سال‌های گذشته می‌دانند. اکنون این خاص بودگی در نحوه برگزاری انتخابات این دوره نیز خود را نشان داده است. هر چند گفته شده بود برگزاری انتخابات در دو روز در تضاد با قانون است اما براساس تصویب ستاد مبارزه با کرونا، زمان رأی‌گیری از ساعت‌۷ صبح 28‌خرداد تا ۲‌بامداد روز بعد اعلام شد. علاوه بر این، بررسی مواضع سیاسی اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان طی ساعات سپری شده گذشته نشان از میل بیشتر اصلاحات به پزشکیان و اصول‌گرایان به رئیسی دارد.

تأیید صلاحیت هفت نامزد انتخاباتی؟
گمانه‌زنی‌ها پیرامون نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حالا به زمان صفر نزدیک می‌شود. در حالی که مهلت قانونی شورای نگهبان برای اعلام نامزدهای احراز صلاحیت شده پایان پیدا کرده است، شایعات و حواشی در این خصوص افزایش یافته است. 
حالا به پایان مهلت پنج روزه دوم شورای نگهبان رسیده‌ایم و بازار گمانه‌زنی‌ها داغ‌تر شده است.بر‌اساس شنیده‌ها آیت‌الله سید ابراهیم رییسی، علیرضا زاکانی، عبدالناصر همتی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، سعید جلیلی، محسن رضایی و محسن مهرعلیزاده، شخصیت‌هایی هستند که در انتخابات پیش رو به رأی مردم گذاشته خواهند شد. 
در ادامه این روند عباسعلی کدخدایی، روز گذشته  گفت که درحال انجام برخی کارهای اداری هستیم و فردا نتیجه نهایی احراز صلاحیت‌ها به وزارت کشور ارسال می‌شود. اعضای شورا درباره برخی از داوطلبان ابهاماتی داشتند که با دعوت از این افراد توضیحات آن‎ها را شنیدیم و تصمیم‎گیری انجام شد.

فایل صوتی، مانع آمدن ظریف شد
یکی از نقاط عطف انتخابات این دوره ریاست جمهوری، انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه بود. این فایل آنچنان تاثیرگذار بود که باعث شد یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های اصلاح‌طلبان در انتخابات عملا‌ بسوزد. محمد عطریانفر، عضو حزب کارگزاران سازندگی درباره گزینه حزب متبوعش در انتخابات توضیح داد: دوستانی که ذیل اصلاح‌طلبان شکل گرفتند و ذیل مدیریت آقای خاتمی بودند به این جمع‌بندی رسیده بودند که کسی را به صحنه بیاورند که چهره ملی باشد و با این سه شرط که اعتمادسازی با رهبری داشته باشد، اجماع‌سازی نخبگان را انجام دهد و سوم همراه‌سازی جامعه است. وی افزود: در این مورد به ظریف رسیدیم و ایشان را از این حیث مناسب‌ترین گزینه می‌دانستیم و تصویر من این بود که ظریف مشابه سیدمحمد خاتمی بود که به‌دلیل اعتماد به بدنه کارشناسی موفق شد. عطریانفر در عین حال با بیان اینکه به هر دلیل اگرچه ظریف در گام نخست برای حضور در انتخابات آمادگی داشت، اما آخرین برآوردمان این بود که ایشان توافق ضمنی‌شان را اعلام کرده و خواهد آمد، خاطرنشان کرد: پیامد آنچه که برای نوار معروف ایشان رخ داد مجموعا‌ تشخیص‌شان این بود که اگر در رقابت‌ها بیاید ماجراهایی به مصالح ملی کشور آسیب می‌زند و این فرصت مذاکره برای برجام از ملت گرفته می‌شود لذا ایشان از این صحنه بازماند.

فقط نامزد اصلاح‌طلب
طیف وسیعی از اصلاح‌طلبان با توجه به شرایط موجود کشور و عملکرد ضعیف دولت روحانی به این نتیجه رسیده‌اند که در این دوره از انتخابات از رحم اجاره‌ای استفاده کنند و با کاندیدای اصلی جریان خود وارد کارزار رقابت‌های انتخاباتی شوند حتی اگر در انتخابات شکست بخورند و این رویکرد این روزها در اظهارنظر اصلاح‌طلبان افزایش یافته است. برهمین اساس، روز گذشته فاطمه راکعی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: مسعود پزشکیان، نامزد اصلی اصلاح‌طلبان است و او هیچ مشکلی ندارد و صلاحیت وی تأیید خواهد شد. وی افزود: پزشکیان برای مبارزه جدی با فساد در کلیه سطوح و ابعاد به میدان آمده و برای پایان دادن به هرگونه تنازع و تخاصم در داخل و خارج از کشور برنامه دارد. او فرزند ملت است و حضورش در این برهه پرتلاطم سیاسی، به نظر من نعمتی است که همه باید آن را مغتنم بدانیم.همچنین تاجرنیا، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفته است: تا این لحظه «علی لاریجانی» به‌عنوان کاندیدای اصلاح‌طلب به میدان نیامده و سازوکار اصلاحات را نپذیرفته، بنابراین حضور او را مؤثر بر آرایش اصلاحات نمی‌دانم. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: تن دادن به کاندیدای نیابتی یعنی اصلاحات، به دلیلی کاندیدایی در عرصه ندارد و یا کاندیدایی دارد که رغبتی برای حضورش نیست. اسحاق جهانگیری و مسعود پزشکیان هردو از چهره‌های اصلاحات هستند و تعهد خود را نشان داده‌اند.

دیدار رئیسی با اعضای شورای وحدت
منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت روز گذشته با اشاره به دعوت آیت‌الله موحدی‌کرمانی رییس جامعه روحانیت مبارز و رییس شورای وحدت از جناب حجت‌الاسلام رئیسی، برای برگزاری نشست مشترک گفت: جناب آقای رئیسی عصر روز یکشنبه دوم خرداد در محل مرکزی دفتر جامعه روحانیت مبارز در نشست مشترک هیات رییسه جامعه روحانیت و هیات عالی شورای وحدت حضور یافت. متکی افزود: در این نشست صمیمی و راهبردی به بررسی شرایط جاری و موضوعات مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری پرداخته شد. متکی در ادامه به بیان برخی از مطالبی که آیت‌الله رئیسی در این جلسه عنوان کرده اشاره کرد و افزود: آقای رئیسی ضمن توجه و تقدیر از خدمات و دستاوردهای نظام در دهه‌های گذشته، بر ضرورت به‌کارگیری همه نیروهای ارزشی و انقلابی و ساماندهی شرایط گوناگون کشور تاکید کردند و همچنین از انسجام و فعالیت‌های شورای وحدت و نقش‌آفرینی جامعه روحانیت مبارز در ایجاد همگرایی میان نیروهای انقلابی و ارزشی و تلاش برای برگزاری انتخاباتی پرشور و پرنشاط تشکر و تقدیر نمودند.

نامزدی نزدیک خط فقر
بحث انتخابات که می‌شود، یکی از مهم‌ترین مواردی که بر سر زبان‌ها می افتد و حساسیت‌برانگیز می‌شود، میزان دارایی داوطلبان نامزدی است. افراد وقتی نامزد ریاست جمهوری می‌شوند، مسائل زندگی‌شان دیگر مساله خصوصی تلقی نمی‌شود؛ اینکه چقدر حقوق می‌گیرند، چقدر املاک و دارایی دارند و فرزندان‌شان کجا به سر می‌برند و از چه طریق کسب درآمد می‌کنند. محسن مهرعلیزاده، نامزد اصلاح‌طلب که برخی شنیده‌ها از تأیید صلاحیت او حکایت می‌کنند، اخیرا‌ در گفت‌وگویی با خبرفوری به این سؤالات پاسخ داده است. او می‌گوید که «۱۰‌میلیون تومان حقوق بازنشستگی می‌گیرم و اگر کمی خط فقر رود بالا منم می‌شوم جزء فقرا». مهر علیزاده گفت: «یک آپارتمان حدود ۲۷۰‌متر دارم که به‌نام من، همسرم و بچه‌هایم است». این را هم اضافه می‌کند که «یک باغچه هم دارم که مساحتش تقریبا‌ همینقدر است».

آخوندی: باید احراز صلاحیت شوم
عباس آخوندی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، یکی از چهره‌های پر حاشیه دولت روحانی بود که با عملکرد خود در زمینه مسکن، بحران‌های زیادی را در این حوزه ایجاد کرد. حال او معتقد است که صلاحیتش باید از سوی شورای نگهبان تأیید شود و غیر از این نمی‌تواند باشد. آخوندی در این باره طی گفت‌وگویی تصریح کرد: من سه انتخابات در کشور برگزار کردم و با هیچ متری نمی‌توان عدم صلاحیت من را احراز کرد. اقدامات ما در وقایع‌۸۸ قانونی بوده و در جلسه‌ای که با مقام معظم رهبری داشتیم قانونی رفتار کردیم و کوچکترین اقدام غیرقانونی نداشتیم. من پنج مرتبه از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفتم و این بزرگ‌ترین معیار سنجش است.

پزشکیان: نسخه‌ای ندارم
مسعود پزشکیان، داوطلب اصلاح‌طلب نامزدی ریاست جمهوری دیروز در دیدار با جمعی از اعضای احزاب اصلاح‌طلب، با بیان اینکه من نسخه ندارم اما می‌دانم نسخه را از چه کسی باید گرفت، تاکید کرد: در جلسات مختلفی که با کارشناسان داشته‌ام مسائل متعددی طرح شده است. مشکلات اصلی جامعه تورم، بیکاری، بی‌عدالتی و دعواهایی است که در داخل داریم. پزشکیان گفت: در ذهن من راهکارهایی وجود دارد که هنوز کمی خام است اما در نهایت باید به طریقی این یارانه‌های پنهان را برای طبقات بالا حذف کنیم.سه،چهار سال است که کاملا‌ متمرکز روی موضوع رانت و فساد و… کار می‌کنم و برایم چشم‌انداز حل آن بدیهی است.

برگزاری انتخابات در 26‌ساعت
روز گذشته وزارت کشور دستورالعمل بهداشتی انتخابات ۲۸‌خرداد‌۱۴۰۰ را که پس از تصویب در ستاد ملی کرونا از سوی رییس‌جمهوری ابلاغ شده است، در ۱۵‌بند منتشر کرد. هر‌چند گفته شده بود برگزاری انتخابات در دو روز در تضاد با قانون است اما براساس تصویب ستاد مبارزه با کرونا، زمان رأی‌گیری از ساعت ساعت ۷‌صبح 28‌خرداد تا ۲‌بامداد روز بعد اعلام شد. همچنین براساس این مصوبه، هر‌گونه تجمع انتخاباتی، مراسم سخنرانی، گفت‌وگو و مناظره در مکان‌های سربسته از قبیل مساجد، سالن‌های اجتماعات، تالارهای پذیرایی و سالن‌های ورزشی ممنوع است. اما برگزاری تجمع انتخاباتی و سخنرانی نامزدها در فضای باز مانند استادیوم روباز، فضای باز مدارس و مراکز آموزش عالی و سایر مراکز مربوط به سازمان‌ها مطابق با شیوه‌نامه بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رعایت موارد بهداشتی مانند رعایت فاصله مناسب بر‌اساس هشت متر، استفاده از ماسک و برگزاری مراسم حداکثر برای دو ساعت بلامانع است.

انصراف دهقان به نفع رئیسی
سردار دهقان شب گذشته با اعلام خبر انصراف خود در توئیتر نوشت: اینجانب حسین دهقان با توجه به حضور افرادی از جناح های سیاسی و افراد مستقل ضرورتی به ادامه حضور نمی بینم و انصراف خود را از کاندیداتوری اعلام و
 تمام ظرفیت خود را در خدمت کاندیدای جبهه انقلاب و در راس آن جناب آقای سید ابراهیم رییسی قرار می‌دهم.

captcha
شماره‌های پیشین