sobhe-no.ir
1177
سه شنبه، ۰۴ خرداد ۱۴۰۰
1
پاسخ رهبر انقلاب به رهبران مقاومت فلسطین

پیروز نهایی را خواهید دید

شورای وحدت جلسه مشترک با آیت‌الله رئیسی برگزار کرد

وحدت حول رئیسی

«وحدت» و «اجماع» روی یک نامزد، امروز دیگر برای همگان امری پذیرفته شده است. در دیگر سو «وحدت‌شکنی» خود عارضه‌ای است که در دوره‌های گذشته شاهد اثرات منفی آن بوده‌ایم. آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی حالا در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور در انتخابات، وحدت‌آفرین شده و جریان انقلابی را پای یک سفره نشانده است.

چالش توییتری جلیلی، کمپین لاریجانی حول آزادی‌های مدنی را به حاشیه برده است

دوقطبی مذاکره‌ کننده‌ها

با آنکه موعد رسمی تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری ‌۱۴۰۰ در و مناظره‌های رو در هنوز آغاز نشده است، برخی نامزدها با یکدیگر جدال توییتری را آغاز کرده‌اند. از مهم‌ترین این جدل‌ها و جدال‌ها، مورد علی لاریجانی و سعید جلیلی است که این روزها بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته است. در فضایی که هنوز شور انتخاباتی آنطور که باید و شاید کشور را فرانگرفته، دوقطبی لاریجانی-جلیلی تصویر متفاوتی از عرصه انتخابات به ما می‌دهد. دوقطبی مزبور بر‌اساس چه مبنایی است و چه آثاری روی فضای انتخابات خواهد گذاشت. سعید جلیلی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم چندی پیش در واکنش به سخنان اخیر علی لاریجانی، نامزد دیگر این انتخابات در توییتر نوشت: «کشور با نمایش اداره نمی‌شود. این که دو جمله ساخته شود و همه با آن سرگرم شوند، مصداق کار نمایشی است. اخیرا‌ گفتند اقتصاد کشور، پادگان و دادگاه نیست. درست یا غلط، شما کارنامه کار خودتان را ارائه بدهید. ۱۲‌سال رییس مجلس بودید».

«صبح‌نو» آخرین تحولات میدان انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را بررسی کرده است

امروز؛ اعلام نامزدهای نهایی

انتخابات ریاست جمهوری‌1400 را بسیاری از جهات مختلف یکی از متفاوت‌ترین انتخابات‌ها در سال‌های گذشته می‌دانند. اکنون این خاص بودگی در نحوه برگزاری انتخابات این دوره نیز خود را نشان داده است. هر چند گفته شده بود برگزاری انتخابات در دو روز در تضاد با قانون است اما براساس تصویب ستاد مبارزه با کرونا، زمان رأی‌گیری از ساعت‌۷ صبح 28‌خرداد تا ۲‌بامداد روز بعد اعلام شد. علاوه بر این، بررسی مواضع سیاسی اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان طی ساعات سپری شده گذشته نشان از میل بیشتر اصلاحات به پزشکیان و اصول‌گرایان به رئیسی دارد.

گزارش «صبح‌نو» درباره اعتراضات به قطعی برق را بخوانید

مزرعه‌های برق‌خوار

علی جواهری / طی روزهای گذشته قطع برق با اعتراض بسیاری از شهروندان و فعالان اقتصادی روبه‌رو شده است. موج این اعتراضات قطعی برق به مجلس شورای اسلامی هم کشیده است و نمایندگان مجلس در حال رسیدگی به این موضوع هستند. باوجود اینکه شرکت توزیع برق تمامی ظرفیت‌های فنی و کارشناسی را به‌منظور جلوگیری از بروز هرگونه خاموشی به کار گرفته است اما دومینوی قطعی برق همچنان ادامه دارد. اعلام جدول برنامه‌ریزی‌شده و گفته مسوولان توانیر، راوی صادق این موضوع است که تا یک ماه آینده شرایط بحرانی برق ادامه خواهد داشت. براساس شواهد و گفت‌وگوی خبرنگار «صبح‌نو» با شهروندان، قطعی‌های خارج از برنامه برق شرایط زندگی در دوران قرنطینه کرونایی را دشوار و وسایل خانگی را دچار مشکل کرده است. از طرف دیگر، فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان شهرک‌های صنعتی به خاموشی‌های طولانی اعتراض دارند. عملا واحدهای تولیدی چند ساعت در روز با قطعی مواجه هستند. به‌این‌ترتیب، روند فعالیت آن‌ها دچار اختلال شده است. آنچه تحمل روند خاموشی‌ها را سخت می‌کند، روایت تلخی از سوءمدیریت و اهمال در زمینه توسعه و سرمایه‌گذاری در بخش انرژی است. متاسفانه اغلب نیروگاه‌های تولید برق فرسوده و با تکنولوژی قدیمی کار می‌کنند؛ البته حرف و حدیث‌هایی هم درباره تولید رمزارزها و استفاده غیرقانونی ماینرها وجود دارد که در این گزارش به آن می‌پردازیم.

سرمقاله

بازنده‌ها

اجلاس اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی با هدف اعلام حمایت و همبستگی با مردم فلسطین برگزار شد

قالیباف: شرایط فلسطین به عقب باز نمی‌گردد

نشست فوق‌العاده کمیته دائمی فلسطین به صورت حضوری با شعار قدس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی رمز وحدت و پیروزی در محل هتل پارسیان اوین برگزار شد. در این نشست هیات های پارلمانی و مجامع بین‌المللی پارلمانی ۱۵‌کشور اسلامی از جمله عراق، اردن، سوریه، لبنان، تونس، الجزایر، پاکستان، افغانستان، مراکش، قطر، بورکینافاسو، کومور، ترکیه و فلسطین حضور یافتند. اجلاسی که هدف از برگزاری آن، اعلام حمایت و همبستگی با مردم مظلوم و مقاوم فلسطین، دفاع از مسجدالاقصی، تاکید بر نسل کشی و جنایات مبتنی بر آپارتاید رژیم جعلی اسرائیل و درخواست محاکمه جنایتکاران صهیونیست در محاکم قضایی مستقل و بین‌المللی و فراخوان کمک کشورهای اسلامی به بازسازی غزه است.

شماره‌های پیشین