sobhe-no.ir
1176
دوشنبه، ۰۳ خرداد ۱۴۰۰
1
«صبح نو» آخرین مواضع انتخاباتی چهره های سیاسی را بررسی کرد

خط و نشان همتی برای اصلاحات

هر روز که به انتخابات نزدیک می‌شویم مواضع نامزدها و نیروهای سیاسی، رنگ و شکل جا افتاده و جدی‌تری به خود می‌گیرند. طی روز گذشته برخی اظهارات منتشره، فضای سیاسی پیش رو برای تحلیلگران و ناظران را روشن‌تر از قبل ساخت. بااین‌حال، برخی اظهارات همچون حمایت محمدرضا باهنر از نامزدی رئیسی، بر ابهامات افزود؛ اینکه قرار است تکلیف نیروهای حامی علی لاریجانی چه شود و اساسا قرار است کدام چهره‌های شاخص پشت او بیایند. از سوی دیگر، شورای نگهبان نیز که این روزها مشغول بررسی صلاحیت نامزدهاست، با برخی گره‌ها مواجه شده است. شنیده‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که بررسی تابعیت فرزند یکی از نامزدهای مشهور باعث شده تا روند احراز صلاحیت‌ها با اما و اگرهایی مواجه شود. در ادامه به مهم‌ترین رویدادهای انتخاباتی طی 48ساعت گذشته پرداخته‌ایم.

«صبح نو » آخرین نظرسنجی‌های‌ انتخاباتی را بررسی کرده است

امید به تغییر وضع موجود

با نزدیک شدن به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، بازار تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها درباره میزان مشارکت مردم داغ شده است. در این میان، مراکز افکارسنجی متعددی مشغول کار هستند تا بتوانند تمایلات سیاسی و اجتماعی مردم و میزان گرایش آن‌ها به نامزدها و در نتیجه میزان مشارکت را به شکل کمی و نموداری به تصویر بکشند. یکی از این مراکز که نتایج آن معمولا از اعتبار بالایی برخوردار است، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) است. بررسی‌های این مرکز نشان می‌دهد که سیدابراهیم رئیسی در میان نامزدهایی که بیشترین توجهات به آن‌ها وجود دارد، وضعیت بسیار بهتری دارد. همچنین برآیند افکارسنجی های ایسپا گویای آن است که به تدریج و با نزدیک شدن به 28‌خرداد یعنی روز برگزاری انتخابات، آگاهی و تمایل مردم به مشارکت در حال افزایش است.

با وجود عدم پیشرفت در مذاکرات وین، دولت قصد دارد توافق با آژانس را یک‌ماه دیگر تمدید کند

فشار فرسایشی

با پایان یافتن توافق سه‌ماهه با آژانس (اول خرداد) و درحالی‌که پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای در مذاکرات وین حاصل نشده و خبرها حاکی از عدم رفع تحریم‌های بانکی و نفتی از سوی آمریکاست اما ایران قصد دارد توافق با آژانس را برای یک‌ماه دیگر تمدید کند.

خاموشی در دو روز گذشته زندگی بسیاری از هموطنان را دچار دردسر کرده است

شهر بی‌برق

جداول خاموشی پایتخت صبح روز گذشته منتشر شد که البته ساعاتی بعد مشخص شد هیچ تطابقی با واقعیت ندارد. همین مساله در دومین روزی که شهرهای کشور خاموشی را تجربه می‌کردند موجب گلایه‌های بسیار شد. این در حالی است که مردم همچنان از زمان دقیق خاموشی‌ها بی‌اطلاع هستند و این مساله موجب نارضایتی آن‌ها شده‌است، چرا‌که به‌دلیل اهمیت برق در زندگی افراد بسیاری از کارهای روزمره تحت‌الشعاع قرار گرفته، در حالی که کوچک‌ترین حق هر فرد اطلاع از وقوع زمان خاموشی است. ظاهرا صنعت برق همچنان طبق روال سابق خود پیش رفته و با این حال باز هم تقاضای همکاری از مردم را دارد. وابستگی گسترده زندگی مردم به برق سبب شده تا قطعی طولانی مدت این حامل انرژی زیر و بم زندگی افراد را تهدید کند. با وجود گستردگی بحران خاموشی در شرایط کنونی، یکی از سوالاتی که ذهن مردم را به خود مشغول کرده آن است که چرا برق به شکل گسترده قطع می‌شود؟ پاسخ به این سوال می‌تواند علاوه بر آگاهی نسبت اصل مسأله زمینه جلوگیری از این بحران را فراهم کند.

گزارش «صبح‌نو» درباره موانع توسعه و ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور را بخوانید

دولت، چراغ انرژی‌های نو را خاموش کرده است

علی جواهری / مشکلات معیشتی و اقتصادی ناشی از بی‌تدبیری‌های دولت کم بود، حالا خاموشی‌های گاه و بیگاه شرکت توانیر هم وارد زندگی مردم شده است. اگر مروری بر اخبار داشته باشید، می‌بینید که نه فقط در محل زندگی شما که در دیگر شهرهای شمالی و جنوبی کشور قطع برق موجب آزارهای بسیار برای مردم شده است. این در حالی است که مسوولان برق کشور دلیل این قطعی‌ها را بروز مشکلات فنی اعلام می‌کنند. اما نبود سرمایه‌گذاری کافی در صنعت برق طی سالیان گذشته، خاموشی‌های گسترده و خسارت‌های فراوانی را به جامعه تحمیل کرده است؛ خاموشی‌هایی که بنا به گفته کارشناسان، در سال آینده نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت. حال با توجه به اینکه ساخت نیروگاه فرایندی زمانبر است می‌توان با تکیه بر انرژی‌های تجدیدپذیر ضمن کاهش اثرات منفی واحدهای فسیلی، بر خاموشی‌های پیش رو نیز غلبه کرد. براساس آمارهای بین‌المللی میزان تابش خورشید و کریدورهای بادی متعدد موجود در ایران بالاتر از میانگین کشورهای اروپایی فعال در این حوزه است. اما با وجود پتانسیل‌های بسیار بالا در تولید انرژی‌‌های تجدیدپذیر، مانند بهره‌مندی از میانگین 300روز آفتابی، وزش باد با سرعت مناسب در مناطقی مانند منجیل در استان گیلان و شهرهای استان سیستان‌وبلوچستان، امكان استفاده از انرژی زمین‌گرمایی در استان اردبیل و شهر مشكین‌شهر، درصد كمی از انرژی كشورمان از منابع تجدیدپذیر تامین می‌شود. کارشناسان همگی بر این باور هستند که ایران با سرمایه‌گذاری‌های اشتباه در ساخت برخی از سدها و پروژه‌های حوزه صنعت آب و برق علاوه بر هدررفت سرمایه، باعث از بین رفتن فرصت سرمایه‌گذاری موثر در بخش انرژی‌های نو خواهد شد؛ فرصتی که دیگر قابل بازیافت نیست. بدون شک این امر مطالبه‌ای همگانی است؛ مطالبه‌ای که باید مدیران دولتی با وجود قوانین و مصوبات قوی در این حوزه پاسخگوی آن در اجرا باشند.

سرمقاله

چرا برق می‌رود؟

وضعیت سریال‌های سامانه‌های آنلاین چگونه است

Vodها در مسیر«بساز، بفروش» شدن

در سال‌های اخیر با فراگیری سامانه‌های آنلاین فیلم و سریال، این vodها برای تولید محتوای اختصاصی برنامه‌ریزی ویژه‌ای کردند. این روند با ضعف روزافزون تلویزیون در حوزه سریال‌سازی و از طرفی شیوع گسترده کرونا و تعلیق پروژه‌های سینمایی همراه و منجر به گسترش بیشتر آن شد.

اظهارات جنجالی رییس فدراسیون فوتبال در یک برنامه تلویزیونی

ورود پوپولیسم به فوتبال

حضور رییس فدراسیون فوتبال در یکی از برنامه‌های شبکه ورزش سیما و بخشی از اظهارات عزیزی‌خادم به سوژه مورد توجه رسانه‌ها در روزهای اخیر مبدل شده است. همانطور که پیش از این برخی رسانه‌ها سبقه ورود عزیزی‌خادم و یار نزدیکش حمیدرضا مهرعلی به عرصه سیاست، اقتصادی و صنعت حتی ورزش و فوتبال را مرتبط با دوران مدیریت احمدی‌نژاد و یاران نزدیکش می‌دانستند، رییس فدراسیون فوتبال در برنامه شب‌های فوتبالی موضوعاتی را مطرح کرد که نشانه‌هایی از نزدیکی دیدگاه و خاستگاه فکری او با گفتمان جریان انحرافی را تقویت می‌کند.

شماره‌های پیشین