sobhe-no.ir
1175
یکشنبه، ۰۲ خرداد ۱۴۰۰
1
بازار گمانه‌زنی‌ها از احراز یا عدم احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات داغ است

تایید 8 نامزد؟

احراز صلاحیت‌های نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اگرچه کماکان در ایستگاه شورای‌نگهبان متوقف است اما زمان زیادی تا اعلام نهایی و پایان مهلت قانونی این شورا باقی نمانده است. حضور چهره‌های مختلف و متکثر سیاسی در گردونه انتخابات حالا شرایط را متفاوت از دوره‌های پیش کرده است.

ابطحی در گفت‌وگو با «صبح نو»:

تجربه روحانی باعث می‌شود به سمت نامزد غیر اصلاح طلب نرویم

حسام رضایی / در اثنای «نه به لاریجانی» که این روزها در اتمسفر انتخاباتی اصلاح‌طلبان غلبه یافته، حالا عمده نگاه‌ها به سمت دو نفر دوخته شده تا بتوانند نظر اجماعی جبهه اصلاحات را به خود جلب کنند؛ اسحاق جهانگیری و مسعود پزشکیان. جهانگیری و پزشکیان هر کدام با موانع عمده‌ای مواجه‌اند که امکان رأی‌آوری آن‌ها را ضعیف ساخته است. بااین‌حال، وضعیت پزشکیان مناسب‌تر می‌نماید. حضور جهانگیری به‌عنوان معاون اول دولت و همراهی‌اش با وضع موجود با وجود برخی گلایه‌ها، باعث شده تا آرای منفی او در نظرسنجی‌ها چشمگیر شود. در همین باره، با محمدعلی ابطحی، فعال اصلاح‌طلب گفت‌وگو کردیم. او، جهانگیری را مانند ظریف مستعد ایجاد دوقطبی در جامعه می‌داند و همین استعداد را برای اجماع اصلاح‌طلبان روی او مهم برمی‌شمرد. در عین حال، ابطحی معتقد است که پزشکیان سه ویژگی بسیار مهم دارد که او را به گزینه‌ای جذاب برای اصلاح‌طلبان تبدیل کرده است. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «صبح‌نو» با رییس‌دفتر رییس دولت اصلاحات را از نظر خواهید گذراند.

مهمانپرست در گفت‌وگوی تفصیلی با «صبح‌نو»:

اصرار به توافق، انتخاباتی است

جواد بخشی / یک دیپلمات ششدانگ است. با حساب و کتاب می‌نشیند و دقیق حرف می‌زند. به‌دنبال نشستن بر صندلی پاستور است و می‌گوید برای آینده کشور برنامه مدون و تیم متخصص دارد. 35سال خدمت در دستگاه سیاست خارجی از وی انسانی کارآزموده ساخته و حالا نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری است. رامین مهمانپرست در گفت‌وگوی تفصیلی با «صبح‌نو» درباره مسائل مختلف گفت که شرح آن در زیر می‌آید:

تشکر اسماعیل هنیه از جمهوری اسلامی نشانه چیست؟ حماس در کنار جهاد اسلامی، تهران را مهم‌ترین حامی مقاومت فلسطین می‌داند

الهام‌بخشی ایران

روح‌الله فرقانی / نبرد 12روزه ملت و گروه‌های مقاومت فلسطین با رژیم جنایتکار صهیونیستی روز پنج‌شنبه درحالی به یک آتش‌بس یکطرفه و شکننده منجر شد که بررسی ابعاد گوناگون تحولات رخ‌داده، نشان از پیروزی بلامنازع مقاومت و تغییر موازنه قدرت در منطقه دارد. پیروزی‌ای که ملت فلسطین با تقدیم 230شهید، روز جمعه را «جمعه پیروزی» نامید و با برگزاری جشن‌های خیابانی این پیروزی را گرامی داشتند. نبرد غزه نشان داد که رژیم‌صهیونیستی برای ادامه این جنگ دارای برنامه جدی و اراده مستحکمی نبود و ناتوانی آن‌ها در برابر برنامه‌ریزی حساب‌شده مقاومت که توان ادامه این جنگ تا ماه‌های آینده را نیز داشت، موجب میانجیگری، مصر ازسوی اسرائیل برای آتش‌بس بود. پیروزی‌ای که نتیجه همکاری محور مقاومت با فلسطین و غزه بود. پیروزی‌ای که سال‌هاست جهاد اسلامی و حماس و دیگر گروه‌های مقاومت فلسطین با همکاری ایران در تلاش‌اند تا سرنگونی رژیم‌صهیونیستی را به ارمغان آورند و این قدرت را در جنگ‌های مختلف غزه نشان دادند.

سرمقاله

پایان مهلت آژانس

«صبح‌نو» مهم‌ترین رخدادهای انتخابات1400 طی روزهای گذشته را بررسی کرد

از اختفای اسحاق تا جدال کلامی لاریجانی و جلیلی

27 روز بیشتر تا انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم باقی نمانده است. با اینکه هنوز فضای انتخاباتی آنطور که باید و شاید داغ و تنوری نشده، لیکن برخی اظهارات ازسوی نامزدها، فعالان و تحلیلگران سیاسی باعث شده تا اندکی بر شور انتخاباتی اضافه شود. طی روزهای گذشته نیز برخی اخبار، بیشتر از بقیه چشمگیر شدند. از بگومگوی مجازی میان رییس پیشین مجلس و دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی گرفته تا مخفی شدن اسحاق جهانگیری از موضع مدعی مناظره. یکی از نامزدهای انتخاباتی نیز با اینکه هنوز نتایج تاییدصلاحیت‌ها رسما اعلام نشده، رییس ستاد انتخاباتی خود را منصوب کرد. در ادامه مهم‌ترین رویدادهای سیاسی و پیشاانتخاباتی را از منظر خواهید گذراند.

گزارش «صبح‌نو» درباره ابهامات بی‌پاسخ درباره واردات واکسن و کندی روند تزریق عمومی را بخوانید

گام‌های لاک‌پشتی واکسیناسیون

واکسیناسیون در ایران رتبه٩٢ در بین١۶۵ کشور جهان را دارد. وزارت بهداشت از اسفند۹۹ تزریق واکسن کرونا به هموطنان را آغاز کرده و تاکنون اندکی از افراد توانسته‌اند این واکسن را دریافت کنند. براساس آخرین آمار منتشرشده ازسوی یک نشریه آنلاین در حوزه آمارهای جهانی واکسیناسیون، ایران وضعیتی بدتر از کشورهایی مثل اوگاندا، آنگولا، زیمباوه و غنا دارد. همواره سوالات بسیاری درباره نحوه مدیریت وزارت بهداشت در مبارزه با ویروس کرونا وجود دارد، تاکنون پاسخی به افکارعمومی داده نشده است. یکی از سوالات حرکت لاک‌پشتی واکسیناسیون است؛ مساله‌ای که وزارت بهداشت هم تاکنون راه‌حل درست و پاسخ قابل‌قبولی برای آن ارائه نداده است. اگرچه مواردی چون همکاری نکردن کشورها با وزارت بهداشت کشورمان برای در اختیار گذاشتن واکسن سفارش داده‌شده و همچنین مشکلات ثبت سیستمی و نبود استعلام آنی دریافت‌کنندگان واکسن از جمله این مسائل است. این در حالی است که از صبح دیروز روند واکسیناسیون سالمندان بالای 70سال در کشور آغاز شد که مشکلات خاص خود را داشت. تراکم جمعیت یکی از این موارد بود که بسیار خطرناک و به نوعی از بین برنده اصول بهداشتی است. نکته دیگر نیز ایرادهای مربوط به سایت ثبت‌نام واکسن است که تا ظهر دیروز از دسترس خارج شده و روند ثبت‌نام با مشکلات بسیاری انجام می‌شد. همه این موارد نشان می‌دهد که هنوز برنامه‌ریزی مناسبی برای مراجعه منظم جوامع هدف واکسیناسیون از سوی وزارت بهداشت انجام نگرفته است و این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده و با دعوت گروه‌های سنی پایین‌تر برای واکسیناسیون مشکلاتی چون تراکم جمعیت در مراکز بیشتر خواهد شد. این در شرایطی است که گفته می‌شود ذخیره واکسن‌های وارداتی هم روبه پایان است و براساس شواهد به‌موقع رسیدن واکسن‌های وارداتی بعید است.

شماره‌های پیشین