sobhe-no.ir
1174
شنبه، ۰۱ خرداد ۱۴۰۰
6
سرمقاله

سلامت انتخابات

مهدی فضائلی

اخبار و تحلیل‌های انتخابات 1400

نامزدها چند چند هستند؟

انتخابات1400 اگرچه هنوز در ایستگاه احراز صلاحیت‌ها قرار دارد اما نظرسنجی‌ها حکایت از انتخاباتی شدن فضای جامعه دارد. افزایش میزان مشارکت خود مولفه‌ مهمی است که نباید از آن غفلت کرد. در این میان، اگرچه بیش از 30نفر از چهره‌های سرشناس سیاسی به ستاد انتخابات کشور رفته‌اند اما قرار نیست این تعداد، در انتخابات1400 حضور داشته باشند. البته از دیگر سو حضور پرتعداد نامزدهای1400 باز هم قابل‌توجه بود و در نهایت شورای نگهبان اعلام کرد که تنها پرونده 40نفر را بررسی خواهد کرد. اظهارنظرهای نامزدهای احتمالی نیز این روزها قابل توجه است. از بی‌نیازی به بودجه برای اداره کشور تا بی‌شعاری نامزدی دیگر بین مردم دست‌به‌دست شده و روزها را برای رسیدن به روز 28خرداد، پشت سر می‌گذارد.

صبح نو

اخبار و تحلیل‌های انتخابات 1400

نامزدها چند چند هستند؟

انتخابات1400 اگرچه هنوز در ایستگاه احراز صلاحیت‌ها قرار دارد اما نظرسنجی‌ها حکایت از انتخاباتی شدن فضای جامعه دارد. افزایش میزان مشارکت خود مولفه‌ مهمی است که نباید از آن غفلت کرد. در این میان، اگرچه بیش از 30نفر از چهره‌های سرشناس سیاسی به ستاد انتخابات کشور رفته‌اند اما قرار نیست این تعداد، در انتخابات1400 حضور داشته باشند. البته از دیگر سو حضور پرتعداد نامزدهای1400 باز هم قابل‌توجه بود و در نهایت شورای نگهبان اعلام کرد که تنها پرونده 40نفر را بررسی خواهد کرد. اظهارنظرهای نامزدهای احتمالی نیز این روزها قابل توجه است. از بی‌نیازی به بودجه برای اداره کشور تا بی‌شعاری نامزدی دیگر بین مردم دست‌به‌دست شده و روزها را برای رسیدن به روز 28خرداد، پشت سر می‌گذارد.

چند نفر 
احراز صلاحیت می‌شوند؟
  گمانه‌زنی‌ها برای تعداد نامزدهای احراز صلاحیت‌شده در انتخابات پیش رو هنوز هم ادامه دارد. اگرچه عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان بارها تاکید کرده است که هنوز مشخص نیست چه تعداد از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری احراز صلاحیت خواهند شد. وی در پایان زمان 5روزه، گفت: «با توجه به گزارش‌های کارشناسی و دقت اعضای محترم، بررسی‌ها ادامه دارد و ما به جمع بندی نهایی نرسیدیم و باید از ۵ روز دوم مهلت قانونی خود برای بررسی‌ها استفاده کنیم.» تمدید یک هفته ای خود باعث گمانه زنی های دیگری مبنی بر احراز حداکثری و حداقلی دو روی این گمانه زنی ها را تشکیل می دهد. برخی خبرها حاکی از آن است که تائید صلاحیت ها بالای 10 نفر خواهد بود، اما برخی دیگر اعتقاد دارند این تعداد از نامزدها، صلاحیت احراز صلاحیت ندارند. بنابراین پیش بینی می شود  تعداد افراد تائید صلاحیت شده بین 8 تا 12 نفر باشد.

پیشنهاد جلیلی؛
 اماکن تفریحی دولتی برای مردم
سعید جلیلی که با دستورات و مواضعش، بیش از پیش مورد استقبال قرار گرفته است حالا به‌دنبال مردمی کردن امکانات دولتی است. وی گفته است که دولت وظیفه ندارد تا فقط به کارمندان خودش خدمات رفاهی ارائه دهد بلکه این وظیفه او همگانی است. مطابق بودجه سال‌های۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، هزینه‌های سنگینی به‌منظور ارائه خدمات رفاهی اختصاص یافته که آحاد جامعه از آن بهره‌مند نمی‌شوند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مطابق برآوردها، می‌توان بدون دخالت در ارائه خدمات به کارکنان دولت، با استفاده از همین امکانات دولتی، به آحاد مردم و به‌ویژه جوامع هدف نظیر زوج‌های جوان خدمات رایگان ارائه داد. استفاده از امکانات رفاهی دولتی توجه مردم را به خود جلب کرد و دغدغه خانواده‌ها در برگزاری جشن‌ها و مراسمات را نشانه رفت؛ موضوعی که تحقق آن فارغ از الگوی انتخاباتی می‌تواند باری را از روی دوش مردم بردارد.

حمله محمد 
به لاریجانی و جهانگیری
 سعید محمد اگرچه در توییتی، لاریجانی را مخاطب و گفته‌هایش را نکوهش کرده بود اما حالا در تازه‌ترین اظهارنظر درباره وی گفته است که فردی که خودش در سپاه و پادگان بوده، برادرش سال‌ها ریاست همه دادگاه‌ها را بر عهده داشته، اکنون به‌خاطر یک انتخابات دارد همه ساختارها را زیر سوال می‌برد، باز انتخابات شد این جماعت آمدند، خدا به داد مردم برسد. محمد جهانگیری را نیز مخاطب قرار داده و بغضش را به سخره می‌گیرد. وی می‌گوید که اسحاق جهانگیری هشت سال سر کار بوده حالا برای کولبرها گریه می‌کند. آدم فکر می‌کند این بنده خدا می‌خواسته است خدمت بکند اما نگذاشته‌اند. اگرچه حمله کاندیداها به یکدیگر پدیده جدیدی نیست اما گستره و دامنه آن در زمان حاضر گویا متحول شده و هیچ‌کدام از کاندیداها یکدیگر را بی‌نصیب نمی‌گذارند. سعید محمد که حالا خود به یکی از چهره‌های پرحاشیه انتخابات1400 تبدیل شده با حمله به کاندیداهای دیگر به‌دنبال ارتقای جایگاه خود در افکار عمومی است.

ضرغامی: کشور را بدون بودجه 
اداره می‌کنم
از وعده‌های پرداخت‌های میلیونی در انتخابات‌ها که بگذریم، این‌بار وعده ضرغامی متفاوت‌تر و قابل‌توجه‌تر بود. عزت‌الله ضرغامی حالا از زاویه دیگری به بودجه نگاه کرده و پیشنهاد جالبی هم ارائه کرده است. این داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری به اداره دولت بدون بودجه به‌عنوان یک پیشنهاد اشاره کرد و گفته این پیشنهاد را آقای عباسی مطرح و درباره جزئیات اجرای آن نکاتی دارد که می‌توان با استفاده از برنامه وی بسیاری از پروژه‌ها در دولت را بدون بودجه اداره کرد. البته این مورد در ادامه مواضع جنجالی ضرغامی است، از اولتیماتوم به الیگارشی و هزار فامیل که بگذریم، وی هشدار داده است که تنها خط قرمزش منافع ملی است و از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد.

رییسی؛ پیشتاز در نظرسنجی ها
بازار نظرسنجی ها حالا کمتر از 30 روز مانده به ماراتن 1400، حسابی داغ شده است. براساس آخرین یافته‌های مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در فاصله زمانی 27 تا 30 اردیبهشت، ابراهیم رییسی نسبت به سایر نامزدها از موقعیت خوبی برخوردار است.
بررسی این نظرسنجی در مورد میزان رأی آوری و اقبال مردم به کاندیداها نشان می دهد، آیت الله سید ابراهیم رئیسی با 39.4 درصد نفر اول، علی لاریجانی 3.5 درصد، محسن رضایی 3 درصد، مسعود پزشکیان 1.8 درصد، اسحاق جهانگیری 1.6 درصد و سعید جلیلی با 0.8 درصد به ترتیب در رده های بعدی قرار دارند. 
همچنین بر اساس یافته های این نظرسنجی، بر حسب مشارکت کنندگان و افراد مردد، در دوقطبی میان رییسی-جهانگیری، 54.5 درصد به رییسی، 4.8 درصد به جهانگیری، 17.3 درصد گزینه به هیچکدام و 23.4 درصد به گزینه نمیدانم رای دادند. بر این اساس، در دوقطبی رییسی-لاریجانی، 55.3 درصد از مشارکت کنندگان و افراد مردد به رییسی و 7.9 درصد به لاریجانی رای دادند. همچنین 14.3 درصد گزینه هیچکدام و 22.5 درصد گزینه نمی‌دانم را انتخاب کردند. 
در دوقطبی رییسی-پزشکیان نیز از میان تمام 
مشارکت کنندگان و افراد مردد، 52.7 درصد به رییسی، 5.4 درصد به پزشکیان، 15.7 درصد به هیچکدام و 26.1 درصد به نمیدانم رای دادند.

غفلت از جامعه در کلاب‌هاوس!
حضور نامزدها در کلاب‌هاوس که فضایی نخبگانی است و جامعه بیش از 80میلیونی ایران را در برنمی‌گیرد، حالا به زنگ خطری برای ارتباط با جامعه تبدیل شده است. اگرچه رستم قاسمی، علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری و غیره تلاش کرده‌اند از فضای این نرم‌افزار برای، تبلیغات استفاده کنند و ساعت‌ها با مخاطبان خود به گفت‌وگو نشستند اما این فضا، فضایی عمومی نیست و تنها در اختیار عده‌ای محدود است و آحاد جامعه بهره‌ای از آن نخواهند برد.
 توجه به دغدغه‌های مردم و ارتباط موثرتر با آن‌ها شاید نیاز به ایده‌ها و راه‌های ارتباطی بهتری دارد و نامزدها نباید از کل جامعه رأی‌دهندگان غافل شوند. اگرچه دیدارهای چهره به چهره و برگزاری میتینگ‌های انتخاباتی در شرایط کرونایی، غیرممکن شده است اما نباید تنها به اقناع، جامعه نخبگانی بسنده شود.

گمانه‌زنی‌ها برای مناظرات انتخاباتی
«برنامه‌های قانونی» عنوان ویژه برنامه‌های انتخاباتی رسانه ملی است که با هدف عدالت رسانه‌ای و بی‌طرفی تولید و پخش خواهند شد. علی طلوعی، رییس مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما معتقد است که 63درصد مردم بعد از آخرین مناظره اعلام می‌کنند که به انتخاب خود رسیده‌اند.
برای انتخابات سال1400 نیز گمانه‌زنی‌های بسیاری شده است و به‌عنوان‌مثال رضا پورحسین، مرتضی حیدری، رضا رشیدپور، المیرا شرفی‌مقدم و محمدرضا شهیدی‌فر ازجمله افرادی بوده‌اند که نام آن‌ها برای اجرا برده شده است.
مناظره‌ها، برنامه‌های هیجان‌انگیز انتخاباتی است که این روزها خبرهایی از چگونگی برگزاری آن منتشر شده است. در این میان احتمال عدم برگزاری مناظره نامزدها در صورت کثرت و تعدد آن‌ها نیز نکته‌ای است که درباره آن بحث‌هایی مطرح شده است.

captcha
شماره‌های پیشین