sobhe-no.ir
1174
شنبه، ۰۱ خرداد ۱۴۰۰
1
رژیم‌صهیونیستی بیش از 11 روز نتوانست با مقاومت فلسطین بجنگد

صبح پیروزی

روح‌الله فرقانی / جنگ غزه پس از 11روز تجاوزات متوالی و مستمر رژیم‌صهیونیستی و شهادت بیش از 230فلسطینی به پایان رسید تا بار دیگر نشان‌دهنده پیروزی و عزم راسخ مردم غزه و فلسطین در برابر تجاوزات رژیم‌صهیونیستی باشد. رژیم‌صهیونیستی در طول این 11روز به این نتیجه رسید که گروه فلسطینی حماس سد ذهنی ترس از جنگ با رژیم اسرائیل درون گروه‌های مقاومت را شکست و با کار اطلاعاتی وسیع موفق شد به زیرساخت‌های این رژیم ضرباتی وارد کند و این موضوع را به اثبات برساند که رژیم‌صهیونیستی توانایی جنگ طولانی‌مدت را ندارد، ازاین‌رو مصر را واسطه و میانجی قرار داد تا آتش‌بس شکل گیرد تا آتش اختلافات سیاسی و داخلی رژیم اسرائیل وخیم‌تر از گذشته نشود.

«صبح‌نو» به‌دنبال پاسخ به این سوال‌ها درباره گفت‌وگوی کلاب‌هاوسی علی لاریجانی است

کلوزآپ

در میان کنش گری داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، سکنات علی لاریجانی بیش از سایرین توجهات را به خود جلب کرده است. این جلب توجه شاید بیشتر به این خاطر باشد که لاریجانیِ این روزها سعی دارد در مقایسه با آنچه از او و خانواده‌اش پیشتر سراغ داشتیم، تا حدی متفاوت جلوه کند. توجه به حقوق عامه و آزادی های مدنی، فاصله گذاری با دولت و همذات‌پنداری محتاطانه با اصلاح طلبان از جمله وجوهی هستند که علی لاریجانی برای شخصیت سازی از خود در جلوه گاه مردم، به آن‌ها دست یازیده است. تلاش های لاریجانی، مدافعین و منتقدانی دارد. اعلام نامزدی علی لاریجانی در مقایسه با سایر داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، سر و صدای بیشتری به پا کرد. این هجمه ها عمدتا به این خاطر بودند که لاریجانی با وجود نقش پر رنگش در همراهی با دولت روحانی سعی کرد در وزارت کشور، چهره ای فاصله دار با دولت از خود بروز دهد. همچنین عبارت «نه کلید، نه چکش» که توسط تیم رسانه ای او در فضای مجازی بازتاب یافت، تلاش دیگری بود که نشان می داد لاریجانی علاوه بر مرزبندی با جریان اصول گرا، قصد فاصله گذاری هوشمندانه سیاسی با دولت را نیز در دستور کار خود دارد.

سرمقاله

سلامت انتخابات

مهدی فضائلی

به دنبال ضرب و جرح خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، روزنامه‌نگاران به قوه‌قضاییه نامه نوشتند

وزارت بهداشت همچنان ساكت است

پنج روز از ضرب و جرح خبرنگار «صبح‌نو» از سوی مامور حراست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گذرد. در این مدت حمایت‌های بسیاری از سوی جامعه رسانه‌ای کشور اتفاق افتاد. روزنامه‌نگاران و خبرنگاران سراسر کشور خواستار برخورد شدید با این نوع رفتارها شدند تا بار دیگر این حادثه تکرار نشود. اما نکته جالب‌توجه آنجا بود که هیچ‌کدام از ارگان‌های دولتی که اغلب مسبب چنین برخوردهایی با خبرنگاران هستند واکنشی نشان نداده و با وجود بسیج شدن رسانه‌ها برای پاسخگو کردن آن‌ها تمایلی به پاسخگویی نداشتند.

اخبار و تحلیل‌های انتخابات 1400

نامزدها چند چند هستند؟

انتخابات1400 اگرچه هنوز در ایستگاه احراز صلاحیت‌ها قرار دارد اما نظرسنجی‌ها حکایت از انتخاباتی شدن فضای جامعه دارد. افزایش میزان مشارکت خود مولفه‌ مهمی است که نباید از آن غفلت کرد. در این میان، اگرچه بیش از 30نفر از چهره‌های سرشناس سیاسی به ستاد انتخابات کشور رفته‌اند اما قرار نیست این تعداد، در انتخابات1400 حضور داشته باشند. البته از دیگر سو حضور پرتعداد نامزدهای1400 باز هم قابل‌توجه بود و در نهایت شورای نگهبان اعلام کرد که تنها پرونده 40نفر را بررسی خواهد کرد. اظهارنظرهای نامزدهای احتمالی نیز این روزها قابل توجه است. از بی‌نیازی به بودجه برای اداره کشور تا بی‌شعاری نامزدی دیگر بین مردم دست‌به‌دست شده و روزها را برای رسیدن به روز 28خرداد، پشت سر می‌گذارد.

خبر

پیام رهبر انقلاب : رژيم صهيونيستی از اين هم ضعيف تر خواهد شد

شماره‌های پیشین