sobhe-no.ir
1173
چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
3
ثبت نام چهار مسوول اقتصادی دولت روحانی با فرافکنی ربیعی همراه شد

همه مقصران وضع موجود

جواد بخشی / مواضع پارادوکسیکال نامزدهای دولتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در روزهای گذشته، با بغض معاون اول رییس‌جمهور، بغض مردم را ترکاند. در شرایطی که بازی انتخاباتی آشنایان دولت، خودی و غیرخودی را در هفته‌های گذشته نشانه رفته بود و سیاسی‌بازی، وجه غالب تصمیم‌گیری‌ها شده است، مهم‌ترین کالای موردنیاز جامعه، به‌ویژه دهک‌های پایین جامعه گران شده و بر مشکلات‌شان افزود.

یادداشت

حد صلاحیت قانونی وزارت خارجه

دکتر سید محمد مهدی غمامی

صبح نو

ثبت نام چهار مسوول اقتصادی دولت روحانی با فرافکنی ربیعی همراه شد

همه مقصران وضع موجود

جواد بخشی / مواضع پارادوکسیکال نامزدهای دولتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در روزهای گذشته، با بغض معاون اول رییس‌جمهور، بغض مردم را ترکاند. در شرایطی که بازی انتخاباتی آشنایان دولت، خودی و غیرخودی را در هفته‌های گذشته نشانه رفته بود و سیاسی‌بازی، وجه غالب تصمیم‌گیری‌ها شده است، مهم‌ترین کالای موردنیاز جامعه، به‌ویژه دهک‌های پایین جامعه گران شده و بر مشکلات‌شان افزود.

صف‌کشی در ستاد انتخابات کشور به‌جای دادن گزارش به مردم، شاید راهبردی باشد برای فرار از پاسخگویی. عملکرد بد و وضعیت نابسامان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به‌جای اینکه مسوولان را شرمنده کند، حالا شاهد حضورشان برای ثبت‌نام در انتخابات و ادامه وضع موجود و فرار از ارائه گزارش عملکرد هشت‌ساله به مردم هستیم.

فرافکنی ربیعی
علی ربیعی، سخنگوی دولت که خود سال‌ها در مقام وزارت در دولت روحانی نیز فعالیت کرده است، روز گذشته به‌جای پاسخ به چرایی اصرار همکارانش برای ادامه وضع موجود و حضور در قدرت، گفت: مشکلات برای مردم زیاد پیش آمده است ولی آدرس غلط دادن به مردم کار نادرستی است. این سه سال به‌قدری سخت بود که آرزو می‌کنم این شرایط برای هیچ دولتی تکرار نشود. دیگران باید بیایند بگویند اگر در این هشت سال جای دولت بودند چه کار می‌کردند. اصرار ربیعی بر اینکه شرایط را عامل مهمی در ناکامی همکارانش معرفی کند، غیرقابل باور نیست اما این نکته که سخنگوی دولت تلویحا به ناکامی‌ها اشاره دارد، خود جای تامل است و مهم‌تر از آن اینکه، اگر موفقیتی حتی با پذیرش شرایط سخت در سال‌های گذشته به دست نیامده، چرا وزرا و معاون‌اول رییس‌جمهور برای نشستن بر صندلی پاستور صف کشیده‌اند.
در این شرایط و درست در زمانی که ربیعی و دولت متبوعش، باید پاسخگوی وضعیت موجود باشند، گویا برای سال‌هایی که گذشته است می‌خواهند انتخابات برگزار کرده و از رقیبان می‌خواهد، برنامه‌های خود را برای سال‌های گذشته، ارائه دهند. هرچند مواضع اینچنینی دیگر جای تعجب ندارد.

نامزدی مسوولان اقتصادی دولت
در این وانفسا، حضور اسحاق جهانگیری، عباس آخوندی، محمد شریعتمداری و عبدالناصر همتی در ستاد انتخابات کشور، شگفتی‌ها را دوچندان کرد. نکته قابل‌توجه در این‌باره ثبت‌نام چهار چهره آشنا از دولت است، چهره‌هایی که هرکدام مسوول بخشی از اوضاع نابسامان اقتصاد بوده یا هست.
شریعتمداری که مسوولیت وزارتخانه‌های «صنعت، معدن و تجارت» و «کار، تعاون و رفاه اجتماعی» را در زمان ریاست‌جمهوری روحانی برعهده داشته است، گویا از بیرون از ساختار آمده و تاکنون هیچ مسوولیتی را در دولت نداشته است. وی پس از ثبت‌نام در انتخابات گفت: «می‌آیم تا امنیت شغلی کارگران را تامین کنم. می‌آیم تا اشتغال جوانان در حد وعده و شعار باقی نماند.» حالا باید از این نامزد این سوال را پرسید که چرا مشکلات موجود درزمینه «امنیت شغلی کارگران» و «اشتغال جوانان» را در دوره وزارت خود حل نکرده است؟!
وزیر رفاه دولت روحانی که باید در پایان مسوولیت، از کارهای انجام‌شده در زمینه افزایش رفاه مردم به ملت گزارش بدهد، می‌گوید: «یک برنامه مدون به‌ویژه در عرصه رفاه اجتماعی آماده است و تقدیم صاحب‌نظران خواهد شد.» گویا او در این سال‌ها تمام ‌وقت خود را صرف ارائه برنامه برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری کرده و اراده‌ای برای اجرای برنامه‌های مدون خود نداشته است. داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری بیان کرد: می‌آیم تا اشتغال جوانان وطن، مسائل و مطالبات صنعتگران، کشاورزان، کارفرمایان، معلمان، ورزشکاران، دانشجویان، دانشگاهیان و هنرمندان در هیاهو و نزاع‌های سیاسی فراموش نشود.
شریعتمداری که حالا باید بگوید چرا بیکاری به دغدغه اصلی خانواده‌ها تبدیل شده است، برای حل معضل بیکاری می‌خواهد رییس‌جمهور شود. وزیر صمت روحانی برای صنعت هم گویا فکرهایی دارد که در دوران وزارت خود نخواسته است آن‌ها را اجرایی کند. وی گفته است که «می‌آیم تا مسائل و مطالبات صنعتگران فراموش نشود!» 
وضعیت بد بازار خودرو و وضعیت اسفناک صنعتگران و کارگران و از سوی دیگر رفاه به‌کمارفته مردم، هیچ‌کدام شریعتمداری را از قدرت‌طلبی و سودای ریاست‌جمهوری بازنداشت و برای ثبت‌نام در انتخابات لحظه‌ای درنگ نکرد!

بغضی که نترکید!
اگرچه جهانگیری در ستاد انتخابات کشور تنها به بغضی قناعت کرد اما جا داشت تا با توجه به وضعیت موجود، یک دل سیر گریه کند. وی که در مناظرات سال96 برای واردات ناچیز، دختر مظلوم وزیر میلیونر خود، سینه چاک می‌کرد؛ حالا تنها به بغضی برای وضعیت اقتصادی مردم، قناعت می‌کند. جهانگیری که هشت‌سال معاون اول دولت بوده و وضعیت موجود، نتیجه عملکرد وی و همکارانش است پس از ثبت‌نام در انتخابات می‌گوید که «با مشکلات کنونی کشور از نزدیک آشنا هستم.» اگر جهانگیری با مشکلات آشناست چرا در این هشت‌سال در جهت رفع آن‌ها اقدامی نکرده است؟! جهانگیری با بیانیه‌خوانی تنها به‌دنبال انحراف افکار و فشار آن بر بانیان وضع موجود است.
وعده‌های دولتی‌ها دوباره به ایستگاه انتخابات رسیده است و با صف‌آرایی هدفمند به‌دنبال به‌دست‌گرفتن امور هستند. جهانگیری و رفقایش به‌جای شرکت در انتخابات باید وقت خود را صرف ارائه توضیحات به مردم به‌دلیل وضعیت موجود کنند.

مسوولان مسکن، ارز و سکه هم آمدند
بازار ارز، سکه و مسکن اگرچه امان مردم را در سال‌های گذشته بریده اما گویا مسوولان آن را ناامید نکرده است. نوسانات بی‌سابقه این سه عنصر تاثیرگذار در اقتصاد ملی در سال‌های گذشته، فشارهای زیادی را به مردم تحمیل کرده و مشکلات آن‌ها را چندین برابر کرد.
عباس آخوندی که متصدی وزارت راه‌وشهرسازی در سال‌های زیادی از دولت روحانی بود پس از ثبت‌نام می‌گوید: «می‌آیم تا با توسعه فناوری‌های نوین و اکوسیستم نوآوری، ارتقای رقابت اقتصادی در تمام حوزه‌های صنعتی و ساختمانی، را افزایش دهم.» وی که حالا باید پاسخگوی وضعیت فعلی مستاجران و افزایش چندبرابری، خانه‌ها باشد، بدون اشاره به چرایی وضعیت موجود و قیمت 
چند ده‌میلیونی یک متر مسکن، وعده‌های پوشالی سر می‌دهد. عبدالناصر همتی نیز که ریاست بانک مرکزی را در دولت روحانی عهده‌دار است، پس از ثبت‌نام در انتخابات، گفت: «امروز اصلاحات گسترده و عمیق اقتصادی مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اولویت کشور است.» وی که در سال‌های گذشته از مسوولان اقتصادی کشور بوده است، حالا گویا برنامه‌های اجرانشده‌ای دارد و با وعده می‌خواهد مردم را نسبت به ادامه روند موجود امیدوار کند.

پشت پای مردم به وعده‌های پوشالی
وضعیت موجود و سختی‌هایی که در سال‌های گذشته گریبان مردم را گرفته است، تنها با تغییر در روند موجود قابل برطرف شدن است؛ نکته‌ای که هم مردم و هم مسوولان نسبت به آن آگاه هستند. اما در این میان گویا برخی نمی‌خواهند صدای اعتراض مردم را بشنوند و با آسمان‌وریسمان بافتن درصدد برآمده‌اند تا دوباره 
کلاهی از نمد دولت برای خود و اطرافیان‌شان دست‌وپا کنند. اگر مردم نسبت به این وضعیت راضی بودند، قاعدتا نباید شاهد این همه اعتراض و ناراحتی باشیم. گرانی و بیکاری، باوجود وعده‌های 100روزه، سال‌های بدی را برای همه آفریده است. نامزدهای وضع موجود باید به این نکته توجه داشته باشند که خود را بیش از این پیش، بی‌اعتبار نکنند. مردم ایران با نارضایتی شرایط حاکم، برای تغییر در روند موجود به‌پای صندوق خواهند آمد.
مردم دیگر در دوگانه‌سازی‌های کاذب گرفتار نشده و بین وعده و عملکرد، تمایز قائل خواهند شد. پشت پا به وعده‌ها، راهی برای رسیدن به انتخاب درست و تغییر وضعیت موجود است. فرافکنی‌های و دوقطبی‌سازی‌ها، در این دوره ابتر خواهد ماند و با انتخاب رییس‌جمهوری عملگرا، مسیر برای عبور از سختی‌ها هموار خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین