sobhe-no.ir
1173
چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
1
ثبت نام چهار مسوول اقتصادی دولت روحانی با فرافکنی ربیعی همراه شد

همه مقصران وضع موجود

جواد بخشی / مواضع پارادوکسیکال نامزدهای دولتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در روزهای گذشته، با بغض معاون اول رییس‌جمهور، بغض مردم را ترکاند. در شرایطی که بازی انتخاباتی آشنایان دولت، خودی و غیرخودی را در هفته‌های گذشته نشانه رفته بود و سیاسی‌بازی، وجه غالب تصمیم‌گیری‌ها شده است، مهم‌ترین کالای موردنیاز جامعه، به‌ویژه دهک‌های پایین جامعه گران شده و بر مشکلات‌شان افزود.

جواد امام در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

انتخابات 84 دیگر تکرار نمی‌شود

حسام رضایی / صدای حاکم بر جبهه اصلاحات ایران برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، حمایت از نامزد خالص اصلاح‌طلبی است. عملکرد نامناسب دولت مورد حمایت اصلاحات و لزوم اعاده حیثیت سیاسی و اجتماعی از این جریان پس از هشت سال همنشینی با اعتدالیون، اصلاح‌طلبان را در این دوره از انتخابات بر آن داشته تا یکصدا به هر چه سیاست ائتلافی است، محکم، «نه» بگویند. در این فضای نسبتاً غالب، صداهای جداگانه‌ای هم از درون جبهه اصلاحات به گوش می‌رسد که همچنان خواستار پشتیبانی از نامزد غیراصلاح‌طلب یا ائتلافی هستند. این صداهای گریز از مرکز که عمدتا از طیف راست اصلاحات، جایی که عمل‌گرایان در آن مستقر هستند، برمی‌آید، مشخصا علی لاریجانی را مدنظر دارند. ایده حمایت از نامزد ائتلافی، هر چند فعلا در جبهه اصلاحات در موضع ضعف قرار دارد لیکن توانسته برخی افراد طیف چپ این جبهه را نیز مجذوب خود کند. عباس عبدی، تحلیلگر و روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب، چندی پیش در یادداشتی در روزنامه اعتماد تصریح کرد که خوب است اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری، از یک «اصول‌گرای کم خطر» حمایت کنند؛ اظهار‌نظری که بسیاری لاریجانی را مرجع آن دانستند. با این حال جواد امام، دبیرکل مجمع ایثارگران معتقد است که صحبت حمایت از علی لاریجانی تاکنون در جبهه اصلاحات ایران مطرح نبوده است. در ادامه گفت‌وگوی «صبح‌نو» با این فعال اصلاح‌طلب را از نظر خواهید گذراند.

در مراسمی با حضور رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ و مدیران عامل ‌10بانک اعلام شد

آغاز عملیات ایجاد ۲۷۰‌هزارشغل جدید در سال‌۱۴۰۰

به همت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ ، پنج رویداد بزرگ و ملی رونمایی و افتتاح شد. صبح دیروز در مراسمی با حضور رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟، مدیران عامل و معاونان 10بانک و نهاد مالی کشور، مدیرعامل بنیاد برکت و جمعی دیگر از معاونان و مسوولان ستاد اجرایی، جشنواره «فصل همدلی و برکت» با خبرهایی خوش در حوزه ایجاد اشتغال در مناطق کم‌برخوردار کشور برگزار شد.

روایت خبرنگار «صبح‌نو» از نتیجه تهیه گزارش حمایتی از روند واکسیناسیون کرونا را بخوانید

انگشت شکسته

همزمان با اعلام وزارت بهداشت برای واکسیناسیون سالمندان با همکاری ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف، مکان‌هایی برای واکسیناسیون مجهز شدند؛ مراکزی که شاهد حضور افرادی با شرایط متفاوت از آنچه وزارت بهداشت اعلام کرد. افرادی با سن‌های پایین‌تر از آن چیزی که اعلام شده بود (حتی در گروه سنی 30 یا 40ساله) به این مراکز مراجعه کرده و با آوردن دلایل مختلفی از جمله داشتن بیماری‌های زمینه‌ای خواستار تزریق واکسن می‌شدند یا فرزندانی که والدین خود را با اختلاف سنی 5 تا 10سال با سن اعلامی ازسوی وزارت بهداشت به قرارگاه‌های تزریق واکسن آورده و سن بالای آن‌ها را فارغ از اطلاعیه‌ها و قوانین اعلام‌شده بهانه جر و بحث با مسوولان قرار می‌دادند؛ موضوعی که تا حد خیلی زیادی قابل درک است زیرا هم‌اکنون مردم درگیر پاندمی شدید کرونا هستند و بروز چنین رفتارهایی از سوی آن‌ها عادی جلوه می‌کند اما این موضوع در نقطه‌ای مشکل‌ساز می‌شود که نظم مراکز برای تزریق به هم خورده و گروه‌های حساس‌تر از تزریق واکسن جا می‌مانند. چنین رفتارهایی برای کادر درمانی حاضر در این مراکز نیز دردسرساز می‌شود. هدف «صبح‌نو» از اعزام خبرنگار به مرکز واکسیناسیون در خیابان سرباز به همین دلیل بود که اتفاقی تلخ روی داد. روایت خانم فائزه مومنی، خبرنگار گروه زندگی از حادثه روی‌داده را بخوانید.

در طول 10‌روز جنگ غزه، موازنه قدرت به نفع مقاومت رقم خورده است

سپاه قدس

مساله فلسطین در یک سال اخیر، فراز و نشیب‌های بسیاری به خود دید که طرح موسوم به «معامله قرن» در ابتدا و «عادی‌سازی روابط » از مهم‌ترین آن‌ها بود که با وجود حمایت‌های دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری وقت آمریکا جز ناکامی حاصلی برای تل‌آویو نداشته است. ناکامی‌ای که امروزه به شکست نظامی و موشکی، رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت فلسطین نیز در حال رقم خوردن است. انتفاضه‌ای که گروه مقاومت حماس پس از حوادث اخیر در مسجد‌الاقصی و کشته و مجروح شدن تعدادی از فلسطینیان در منطقه شیخ جراح، با شلیک هزاران موشک و راکت، قدرت خود را به نمایش گذاشت تا «موازنه قدرت» را در دوران پساترامپ و دولت جدید آمریکا به نفع خود تغییر دهد. موضوعی که «مصطفی یوسف اللداوی» کارشناس فلسطینی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» معتقد است: قدرت و توان ما از سنگ به موشک افزایش یافته و دیگر نگران حملات دشمن صهیونیستی نیستیم. بی‌شک پیروزی از آن حماس و مقاومت است و موازنه قدرت به نفع فلسطین رقم خورده است.

سرمقاله

محکومیت ضرب و شتم خبرنگار «صبح‌نو»

شماره‌های پیشین