sobhe-no.ir
1169
شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
10
مشاور وزیر آموزش‌وپرورش مطرح کرد

دانش‌آموزان کرونایی در امتحانات نهایی شرکت نکنند

گزارش «صبح‌نو» درباره پیش بینی رونق صنعت گردشگری با سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور

تابستانی گرم در بازار گردشگری

کرونا ضربات مهلکی بر صنعت گردشگری وارد کرد. تاکنون بیش از 22هزار میلیاردتومان به این صنعت خسارت وارد شده است. راهنمایان گردشگری رسمی، دست خالی‌ترین قشر صنعت گردشگری در دوران کرونا بودند. آمارها می‌گوید در بهترین حالت 40‌درصد ظرفیت هتل‌های کیش و مازندران از ایرانیان سفر رفته پر شد. اما اغلب هتل‌ها نتوانستند در پیکار با این ویروس تاج‌دار تاب بیاورند. 35‌درصد هتل‌ها تعطیل شدند و اکثر این صنف دست به تعدیل 90‌درصدی نیروهای کاری‌شان زدند. هتلداران 10هزار میلیارد تومان خسارت دیدند. اما سرعت یافتن روند واکسیناسیون می‌تواند در روند بهبود شرایط صعنت گردشگری موثر باشد. برآورد می‌شود تابستان امسال با رونق دوباره گردشگری هتلداران جانی دوباره خواهند گرفت. اما به گفته هتلداران افزایش مسائل اقتصادی مردم در دروان شیوع کرونا و همچنین میزان سرعت واکسیناسیون می‌تواند در توسعه دوباره گردشگری نقش داشته باشد.

صبح نو

مشاور وزیر آموزش‌وپرورش مطرح کرد

دانش‌آموزان کرونایی در امتحانات نهایی شرکت نکنند

امتحانات پایان سال دانش‌آموزان در هفته‌های اخیر موردتوجه محصلان و خانواده‌های آن‌ها بوده است. در چنین شرایطی، ماجرای حضور در انتخابات هم از دیگر مسائلی است که منتقدان بسیاری داشته است. در چنین شرایطی، مشاور وزیر آموزش‌وپرورش درباره شرایط امتحانات پایان سال نکاتی را مطرح کرده است.
 مشاور وزیر آموزش‌وپرورش گفته است: سوالات امتحانات نهایی با توجه به شرایط آموزش غیرحضوری طراحی می‌شود. آقای غلامرضا کریمی در گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه خبر اظهار داشت: براساس مصوبه شورای عالی آموزش‌وپرورش در شرایط بیماری‌های همه‌گیر شرایط خاصی را برای ارزیابی و ارزشیابی امتحانات در نظر گرفتیم که در ۱۲پایه تحصیلی آزمون‌ها و ارزشیابی‌ها به‌جز در پایه ۹ و ۱۲ غیرحضوری است. وی درباره دلایل حضوری برگزار شدن امتحانات دو پایه نهم و دوازدهم گفت: در پایه نهم پایان مقطع متوسطه اول را داریم و دانش‌آموزان هدایت تحصیلی دارند اگر آزمون‌های استاندارد نداشته باشیم تا یافته‌های دانش‌آموزان را مبتنی بر سنجش تحصیلی حساب کنیم حق دانش‌آموزان ضایع می‌شود.
کریمی ادامه داد: در هدایت تحصیلی موظف هستیم براساس استاندارد دقیق آزمون دقیق و استاندارد حضوری برگزار کنیم، آزمون غیرحضوری این امکان را ندارد که شرایط دانش‌آموزان را برای انتخاب رشته برابر کند؛ بنابراین در این پایه به‌دلیل اهمیت این موضوع آزمون حضوری است. مشاور وزیر آموزش‌وپرورش تاکید کرد: اگر دانش‌آموزی در پایه نهم مبتلا به کرونا بود، می‌تواند در آزمون شرکت نکند چراکه ما یک آزمون جبرانی در اواخر تیر و اوایل مرداد داریم که می‌تواند در آن آزمون شرکت کند و نمره‌اش در امتحانات خرداد ثبت می‌شود. وی ادامه داد: اگر باز هم نتوانست می‌تواند در آزمون شهریور شرکت کند؛ البته اگر گواهی داشته باشد که در خرداد، کرونا داشته است، نمره‌اش در بخش امتحانات خرداد ثبت می‌شود. مشاور وزیر آموزش‌وپرورش افزود: برای پایه دوازدهم هم همین‌طور است و اگر کسی کرونا داشت و نتوانست در آزمون شرکت کند، در شهریور شرکت می‌کند؛ البته یک کمیسیون خاص وجود دارد که مدارک را بررسی می‌کند و اگر تایید شد، نمره‌اش برای خرداد ثبت می‌شود؛ بنابراین خانواده‌ها نگران این موضوع نباشند. کریمی تاکید کرد: طراحی سوالات با احتساب شرایط کرونایی و آموزش مجازی انجام می‌گیرد و اطمینان می‌دهیم که آموزش‌وپرورش به‌دنبال سختگیری بی‌مورد نیست و همراه دانش‌آموزان خواهد بود. مشاور وزیر آموزش‌وپرورش درباره شرایط و تعداد حوزه‌های امتحانی بیان کرد: ۶هزار و ٧٠٠حوزه امتحانی برای آزمون در نظر گرفتیم، گندزدایی فضای امتحانی، تهویه هوا و فاصله صندلی‌ها از هر طرف دو متر، 
از جمله مهم‌ترین موارد بهداشتی مورد توجه در حوزه‌های امتحانی است. وی همچنین درباره موارد حذفی کتاب‌های درسی گفت: بخشی از محتوای کتب درسی پایه‌های تحصیلی برای کمک به دانش‌آموزان به‌عنوان مطالعه آزاد در نظر گرفته شده است. کریمی با بیان اینکه سوالات امتحانات نهایی با توجه به شرایط آموزش غیرحضوری طراحی می‌شود، تاکید کرد: خانواده‌ها و دانش‌آموزان مطمئن باشند آموزش‌وپرورش به‌دنبال برگزاری آزمون استاندارد و در شرایط یکسان است.

captcha
شماره‌های پیشین