sobhe-no.ir
1167
سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
1
سرمقاله

راه حفاظت از سرمایه‌های احیاشده

صهیونیست‌ها، مسجدالاقصی را به میدان جنگی تبدیل کرده‌اند

فریاد و خون

روزهای اخیر شهر قدس صحنه درگیری‌ها میان نیروهای رژیم‌صهیونیستی و شهرک‌نشینان با فلسطینی‌ها بوده است. نیروهای رژیم‌صهیونیستی جمعه به مسجدالاقصی یورش بردند و درگیری‌های شدیدی بین نمازگزاران و نیروهای رژیم‌صهیونیستی رخ داد که به زخمی شدن بیش از 300فلسطینی منجر شد؛ درگیری‌هایی که تا عصر دیروز ادامه یافت و فریادهای استغاثه از بلندگوی مسجدالاقصی، همه فلسطینی‌ها را از قدس تا کرانه و غزه به کمک دعوت می‌کرد؛ دعوتی که این روزها فضای بیت‌المقدس را به میدان جنگ تبدیل کرده است، میدانی که از سوی نظامیان رژیم‌صهیونیستی تحت محاصره شدید است و نمازگزاران مورد هدف گلوله‌های این رژیم قرار می‌گیرند. به گفته منابع فلسطینی و شاهدان عینی حاضر در مسجدالاقصی، صهیونیست‌ها قبله اول مسلمانان را به یک میدان جنگ تبدیل کردند، رخدادی که در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

جمعی از مدیران سابق شهرداری به گزارش شورای شهر تهران با ارائه 2 سند پاسخ دادند

رسوایی بیانیه سیاسی به جای تحقیق و تفحص

در پی گزارش شورای شهر تهران، جمعی از مدیران اسبق شهرداری، این گزارش را «کذب» و «بیانیه سیاسی» اصلاح‌طلبان را در آستانه انتخابات دانسته و با تاکید بر اینکه شورای شهر نه‌تنها طبق وظیفه مستندات ادعایی خود را با طرف‌هایی که متهم کرده برای شنیدن پاسخ‌ها ارائه نکرده، بلکه حتی به درخواست رسمی این مدیران برای شنیدن توضیحات و گرفتن مستندات پاسخ نداده و حداقل‌های یک گزارش تحقیق و تفحص بیطرفانه را رعایت نکرده است. این مدیران آن را سند رسوایی اصلاح‌طلبان در شهرداری پایتخت خواندند که حتی بدیهیات تهیه یک گزارش نیز در آن رعایت نشده است. آن‌ها تصریح کرده‌اند که این گزارش سندی روشن بر نادرست بودن ادعاهای اختلاس چند 0‌1هزار میلیاردی عیسی شریفی از اموال شهرداری تهران است که اثبات می‌کند این همه تهمت که با نسبت دادن تخلف شخصی عیسی شریفی به قالیباف صورت گرفته از اساس نادرست بوده است. در این بیانیه چند مصداق از اشتباهات و دروغ‌های فاحش گزارش به‌عنوان سند رسوایی صدور بیانیه سیاسی به‌جای گزارش تحقیق و تفحص مطرح شده که یکی از آن‌ها امضای قراردادی است که حناچی امضا کرده و گزارش آن را به قالیباف نسبت داده است. در این بیانیه وعده داده شده است در آینده مستندات و توضیحات بیشتری از این رسوایی منتشر خواهند کرد.

اسماعیل گرامی‌مقدم در گفت‌وگوی تفصیلی با «صبح‌نو»:

رای‌گیری برای نامزد اصلاح‌طلبان به تعویق افتاد

جواد بخشی / با آغاز ثبت‌نام کاندیداهای ریاست جمهوری، تعدد چهره‌ها و شخصیت‌های در صف پاستور، توجه همگان را به خود جلب کرده است. در این میان اصلاح‌طلبان که به واسطه عملکرد ضعیف دولت، بخشی از بدنه خود را از دست داده‌اند، به‌دنبال نقش‌آفرینی و پیروزی در انتخابات هستند. تکثر نامزد مساله ای است که مدت‌هاست آن‌ها را به چالش کشیده است. اگرچه به‌دنبال رسیدن به اجماع تا پیش از آغاز ثبت‌نام بودند اما در نهایت با حداکثر نفرات در انتخابات حاضر خواهند شد. ثبت نام حداقل 14‌نفر از چهره‌های شاخص رسیدن بر گزینه واحد را دشوارتر نیز خواهد کرد. از این رو به سراغ اسماعیل گرامی مقدم عضو نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان و سخنگوی حزب اعتمادملی رفتیم تا درباره آخرین وضعیت برنامه‌های اصلاح‌طلبان با وی گفت‌وگو کنیم.

ساز مخالف آمریکا در مذاکرات وین

خطیب‌زاده: منتظر آن روز هستیم که واشنگتن تصمیم بگیرد

علی‌رغم هدف مشترک ایران و آمریکا برای احیای برجام از طریق بازگشت به تعهدات، برداشت متفاوت دو طرف از بازگشت به تعهدات باعث کند شدن روند گفت‌وگوها در وین شده است و اختلاف نظر عمیقی بر سر معنای این مسأله با یکدیگر دارند. هرچند که به گفته سخنگوی وزارت خارجه‌، روز گذشته در نشست خبری‌اش گفت که «آمریکا در چارچوب تعهدات خود بخش عمده‌ای از کاری که باید انجام دهد و ما هم آن‌ها را ضروری می‌دانیم، قبول کرده است» اما خطیب زاده این را هم تاکید کرده که « همچنان دل در گرو میراث مسموم و شوم دولت قبلی آمریکا و دولت ترامپ دارد. دولت بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا همچنان می‌خواهد دل در گرو میراث شکست خورده فشار حداکثری داشته باشد، یا دوست دارد از آن فاصله بگیرد و به تعهداتش ذیل قطعنامه‌۲۲۳۱ و برجام برگردد. »

«صبح‌نو»، نقش قالیباف را در انتخابات 1400 بررسی می‌کند

سیاست ورزی با محوریت وحدت

در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم و بنابر شنیده‌ها و تحلیل‌ها، گویا قالیباف اعلام کرده که با آیت‌الله رئیسی رقابت نخواهد کردچیزی شبیه سال96؛ معادله‌ای که چنانچه از خودگذشتگی، بردباری و دورنگری راهبردی قالیباف نبود و نباشد، نه شکل می‌گرفت و نه قرار بود در آینده نزدیک شکل بگیرد. نقش محمدباقر قالیباف در جریان انقلابی چیست و او چگونه به عرصه سیاسی و میدان سیاست‌ورزی می‌نگرد.

شماره‌های پیشین