sobhe-no.ir
1166
دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
1
انفجار خونین در مقابل یک دبیرستان دخترانه در کابل، بیش از دویست کشته و مجروح بر جای گذاشت

جان پدر کجاستی

کابل همزمان با خروج نظامی آمریکا و درحالی‌که مذاکرات صلح افغانستان به بن‌بست خورده، صحنه انفجاری دلخراش بود که می‌تواند نشانه‌ای از لجاجتی عامدانه برای دامن زدن به بحران‌های موجود باشد. از یک‌سو ادعا می‌شود که «جو بایدن» رییس‌جمهور آمریکا برای پایان دادن به این تجاوز نظامی عجله دارد و از سوی دیگر، مقامات دولت واشنگتن با اظهارنظرهای مغرضانه خود به این گمانه‌زنی که بدون حضور نیروهای خارجی، افغانستان دوباره به ورطه جنگ و بحران سقوط خواهد کرد، دامن می‌زنند. آمارهای منتشرشده ازسوی بیمارستان‌های کابل پایتخت افغانستان نشان می‌دهد که در حمله به مدرسه سیدالشهدای کابل بیش از 60نفر کشته و 200تن زخمی شده‌اند که بیشتر آنان دانش‌آموزان بودند.

پاسخ شهرداری تهران به روزنامه «صبح‌نو»:

دست از سیاسی‌کاری بردارید

در روزهای گذشته طی دو نوبت در تاریخ‌های ۶اردیبهشت در مطلبی با عنوان «عذرخواهی می‌کنیم» و در تاریخ ۱۷اردیبهشت در مطلبی با عنوان «دوصد گفته چون نیم‌کردار نیست» به تخریب عملکرد شهرداری تهران طی دوران مدیریت جدید شهری پرداخته شده است، لطفا این توضیح طبق ماده۲۳ قانون مطبوعات در همان صفحه و ستون با همان اندازه حروف انتشار یابد.نخست اینکه در مطلبی که تحت‌عنوان «عذرخواهی می‌کنیم» که با عکس آقای محسن هاشمی منتشر شده سعی در القای این مطلب داشته‌اید که آقای هاشمی از عملکرد شهرداری تهران عذرخواهی کرده است، درحالی‌که این موضوع کاملا خلاف واقعیت است. رییس شورای شهر به ارائه گزارشی از عملکرد مدیریت شهری پرداخته و ضمن بازگویی و احصای کارهای بزرگی که شهرداری در این دوره انجام داده است، در انتها به رسم معمول بیان کرده اگر کاستی و قصوری بوده از مردم عذرخواهی می‌کنیم؛ بنابراین انتخاب این عکس و تیتر کاملا دروغ، شیطنت‌آمیز و به دور از رفتار حرفه‌ای رسانه‌ای است.

سرمقاله

زنگ خطر

مردم داوری کنند؛ 6‌ماه عملکرد قالیباف یک طرف چهار سال عملکرد اصلاح‌طلبان یک طرف

پاسخی به یک پاسخ

مرکز ارتباطات و رسانه شهرداری تهران در پاسخ به چند گزارش روزنامه «صبح‌نو» توضیحاتی را به عنوان جوابیه برای روزنامه «صبح‌نو» فرستاد که عینا منتشر می‌شود که حتی اگر استناد به قانون هم نبود از سوی این روزنامه مورد استقبال قرار می‌گرفت و منتشر می‌شد چرا‌که اعتقاد داریم باز شدن باب گفت‌وگو موجب تنویر افکار عمومی و داوری صحیح آن‌ها در برهه‌های حساس می‌شود و نوع نگاه افراد و گروه‌های مختلف را به مسائل نشان می‌دهد. سخن «صبح‌نو» در طول مدت اخیر همواره بر این محور بوده که دوستان شهرداری به جای ارائه کارنامه مدام در حال تخریب مدیریت قبلی بوده‌اند و تخریب صدر و توحید و .... را بزرگ‌ترین دستاورد مدیریت خود می‌دانند. ای کاش این روند وارونه می‌شد و به جای چپ‌گرایی مدیریتی که دستاوردهای گذشته و انباشت تجربه را تخریب می‌کند. رویکردی وفاق محور ایجاد می‌شد و میراث ملی را گل‌آلود نمی‌کرد. این رویکرد جدا از مدیران شهرداری متاسفانه توسط افرادی چون آقای میرلوحی، حق‌شناس، نظری و دیگرانی از این دست جلو رفته که البته در باطن آن تسویه حساب از مدیریت فعلی شهر برای فاصله گرفتن شهردار از حزب اعتماد ملی هم در مورد دو فرد آخری مشاهده می‌شود که البته در گفته‌های جدید جناب حناچی هم به چشم آمد. با این حال با‌توجه به جوابیه منتشر شده لازم است به نکاتی اشاره شود.

ظریف: نمی‌آیم

راه برای لاریجانی باز شد؟

یکی از چهره‌هایی که تحلیل درباره کاندیداتوری او در انتخابات ریاست جمهوری سخت به نظر می‌رسد، علی لاریجانی است. تا الان هیچ سخن قطعی درباره آمدن یا نیامدن او، از زبان شخص لاریجانی بیرون نیامده است و همین مساله، به سختی تحلیل‌ها دامن زده است. با این حال، شنیده‌ها و تحلیل‌ها حکایت از آن دارند که امروز بیش از همیشه حزب اعتدال و توسعه، حزب نزدیک به دولت به لاریجانی مایل شده است؛ این تمایل البته بیشتر از سوی دولتی‌هاست تا بتوانند با کمک لاریجانی، حضورشان در دولت بعدی را تضمین کنند.

سید مسعود شجاعی طباطبائی ،دبیر و داور جشنواره «فلسطین تنها نیست» با «صبح‌نو» به گفت‌وگو نشست

هنرمندان، یاور مظلومان

فلسطین و قدس سال‌هاست که دغدغه‌ای برای مردم سراسر دنیا و به‌ویژه ایران شده است. برای ما اما آخرین جمعه ماه رمضان بی‌شک یادآور رنجی است که بر مردم فلسطین می‌رود. هنرمندان دنیا و ایران نیز از همراهی با مردم فلسطین غافل نبوده و نیستند و آثارشان همواره نقبی می‌زد به دیگران که به یاد بیاورند از رنجی که بر مظلوم می‌رود. هنر و هنرمند در دنیا در هر زمینه‌ای تاثیرگذار هستند. هنرمند می‌تواند با یک اثر دنیا را به جایی بهتر تبدیل کرده یا آن را بر هم بریزد. در این بحبوحه بی‌عدالتی‌ها جشنواره‌ای در تهران برگزار شد به نام «فلسطین تنها نیست». این جشنواره در سه بخش کارتون، کاریکاتور و پوستر میزبان هنرمندانی از سراسر دنیا بود و همزمان با روز قدس برگزیدگان خود را شناخت. در این مجال گفت‌وگویی کرده‌ایم با «مسعود شجاعی طباطبایی»، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و دبیر و داور مسابقه بین‌المللی «فلسطین تنها نیست» و او از همراهی هنرمندان سراسر دنیا با مردم فلسطین به «صبح‌نو» چنین گفت.

چمران در گفت‌وگوی تفصیلی با «صبح‌نو»:

از توهم پیروزی دور شویم

جواد بخشی / اجماع برای تحقق «کارآمدی» در عالی‌ترین سطح اجرایی کشور مولفه‌ای است که در این روزها ذهن نخبگان و مردم را بیش از هر زمانی به خود مشغول کرده است. رییس‌جمهور آینده فرای شعارها و میتینگ‌های انتخاباتی باید کارآمد باشد؛ عنصری که اگر تحقق یابد تهدیدها و تحریم‌های داخلی و خارجی را توامان در هم خواهد شکست.

مجلس تحقیق و تفحص از انتشار فایل صوتی ظریف را آغاز کرد

قالیباف: دوگانه‌سازی وهم‌آلود، ضدمنافع ملی است

مذاکرات وین و فایل صوتی منتشر شده از وزیر خارجه موضوعاتی بود که روز گذشته در جلسه غیر‌علنی مجلس بررسی شد. پس از آن، جلسه، علنی شد و رییس مجلس نیز نطق پیش از دستور خود را با محوریت حوزه سیاست خارجی ایراد کرد. همچنین بعدازظهر همان روز نیز ظریف در جلسه ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حاضر شد و به سؤالات نمایندگان پاسخ داد.

شماره‌های پیشین