sobhe-no.ir
1165
یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
8
گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با معاون سابق معماری و شهرسازی شهرداری درباره شیوه اداره پایتخت را بخوانید

پاسخ‌ معاون قالیباف به حناچی

این روزها شهردار تهران در گفت‌وگو با رسانه‌ها انتقادات تکراری از مدیریت سابق شهری مطرح کرده است. انتقاداتی که بارها توسط معاونان دوره مدیریت سابق پاسخ‌های فنی و کارشناسی را دریافت کرده است. پیروز حناچی سعی دارد با پیش کشیدن این مسائل عملکرد ضعیف شهرداری در دوره کنونی را پنهان کند. اما بازی رسانه‌ای لبه تیز تیغی است که راه رفتن روی آن کار هرکسی نیست. در طول تاریخ خیلی‌ها تلاش کردند با استفاده از ظرفیت‌ها و تکنیک‌های رسانه‌ای پروپاگاندا به راه انداخته و برای ایجاد یک چهره موجه و قانونمند در منظر افکارعمومی دست به هرکاری بزنند. اما تنها تعداد کمی از این افراد توانستند از این کارزار موفق بیرون بیایند. چون در درجه اول صداقت داشتند و ناخواسته وارد جریان رسانه‌ای شده‌اند. گفت‌وگوی اخیر آقای شهردار در کلاب‌هاوس واکنش‌های بسیاری در فضای رسانه به همراه داشته است که جوانب آن بیشتر عملکرد مدیریت شهری کنونی را زیر سوال می برد. جالب‌تر اینکه تعداد زیادی از این انتقادات آقای شهردار به عملکرد مدیریت سابق شهری که در مصوبه‌های شهر آمده به تایید و امضاء شخص آقای شهردار در دوره معاونت وزارت راه‌و‌شهرسازی بوده است. همه این رفتارهای آقای شهردار سوالات بسیاری را در ذهن تداعی می کند. نخست اینکه چرا اطلاعات مطرح شده توسط آقای حناچی غیرواقعی است و آن هم در پایان دوره چهارساله که انتخابات مهمی در پیش است مطرح می‌شوند؟ چرا آقای شهردار به جای توضیح و بیان عملکرد دوره کنونی به انتقاد درباره دوره گذشته مدیریت شهری می‌پردازد؟ «صبح‌نو» برای پاسخ به این سوالات با «پژمان پشمچی‌زاده» معاون سابق شهرسازی شهرداری تهران گفت‌و‌گو کرده است.

سوالاتی که آقای شهردار باید پاسخ دهد

صبح نو

سوالاتی که آقای شهردار باید پاسخ دهد

پشمچی‌زاده معاون سابق شهرسازی تهران درپایان سوالاتی از عملکرد مدیریت شهری خطاب به آقای شهردار مطرح کرد و گفت: «حالا باید چند سوال را به‌عنوان مطالبه جدی از مدیریت شهری فعلی مطرح کرد. دلیل مصاحبه‌ها کمرنگ کردن یک دوره درخشان مدیریت شهر تهران است. اما شما در این چهار سال که سکان هدایت شهر تهران در دست داشتید برای شهرتهران چه کردید؟ برای توسعه حمل‌و‌نقل وعمومی چه اقدام موثری انجام دادید؟ منظورم تکمیل خیلی قطعی و کند پروژه‌های نیمه تمام نیست بلکه اقداماتی که در این دوره بنیادش گذاشته شده است چیست؟ در دوره گذشته حدود 40درصد بافت فرسوده نوسازی شد. شما برای 
نو سازی بافت فرسوده چه اقدامی کردید؟ برای حفاظت از حریم شهر تهران و اینکه محدوده بلافصل شهر تهران محل ساخت‌و‌سازهای بی‌کیفیت و سکونت جمعیت مهاجر از اتباع نباشد چه اقدامی انجام دادید؟ دیگر اینکه برای حفاظت از بافت‌های ارگانیک شهر مثل بافت‌های کن و حصارک و بسیاری از محدوده‌هایی که باید حفاظت می‌شده و نباید اجازه می‌دادیم در آن ساخت‌و‌ساز انجام شود چه کردید؟ چون ما شاهد ساخت‌و‌سازهایی بی‌رویه در این محدوده‌ها بوده‌ایم و متاسفانه این محدوده و حریم بافت‌های ارگانیک شهر عملا رها شده‌اند. برای افزایش سرانه خدماتی 7گانه فضای سبز شهر تهران چه اقداماتی انجام شده است؟ در دوره قبل سرانه فضای سبز تهران از حدود 6.5‌متر به نزدیک 15متر مربع رسید. فضای سبز تهران حدود 118درصد افزایش پیدا کرده و از 5هزار هکتار به 11‌هزار هکتار رسیده است. در دوره قبل سرانه خدمات فرهنگی 156درصد افزایش داشته است. سهم شهرداری از مجموع توسعه فضای فرهنگی از 292هکتار به 745هکتار افزایش پیدا کرد که رشد 56درصدی را نشان می‌دهد. برای این موضوع در این دوره چه اتفاقی افتاده است؟ در دوره قبل سرانه ورزشی با 35درصد افزایش روبه‌رو شد. سهم شهرداری از 90‌درصد از این 35‌درصد بود. در این دوره چقدر به این موضوع توجه شده است؟ بیش از 180کیلومتر خطوط مترو در دوره قبل ایجاد شد در این دوره چه کاری در این رابطه انجام شده است؟ در دوره آقای قالیباف 75‌ایستگاه آتش‌نشانی به 125‌ایستگاه رسید. در این دوره چه فعالیت موثری در این رابطه انجام دادید؟ در دوره قبل 354‌سرای محله احداث شد. آیا در این دوره برای ارتقاء فعالیت این سراها اقدامی انجام شده است؟ بودجه شهرداری در این چهار سال معادل بودجه 12‌ساله شهرداری در دوره قبل بوده است. پاسخ دهید با این میزان بودجه چه فعالیت و عملکردی برای شهروندان  داشته‌اید؟ در دوره قبل نزدیک به 70درصد بودجه صرف موضوعات عمرانی می‌شد ولی در این دوره زیر 20درصد بود. علت این اختلاف چیست؟ آقایان باید درباره ابهامات کارنامه کاری‌شان پاسخ باشند.»

captcha
شماره‌های پیشین