sobhe-no.ir
1164
شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
1
حضرت آیت الله خامنه ای در سخنرانی روز قدس ، روند رژیم صهیونیستی را نزولی و رو به زوال دانستند

مبارزه با رژیم تروریستی تا همه پرسی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مصادف با روز قدس خطاب به امت اسلامی و ملت ایران به مناسبت روز جهانی قدس، نطق تلویزیونی ایراد کردند. ایشان در بخشی از سخنانشان خطاب به جوانان عرب از حرکت نزولی و رو به زوال رژیم دشمن صهیونیستی خبر دادند و تاکید کردند: در نقطه‌ مقابل روند نزولی رژیم، افزایش توانایی‌های جبهه‌ مقاومت، بشارت آینده‌ درخشان است.

یادداشت

رژیم‌صهیونیستی، سند رسوایی غرب

مهدی فضائلی

حناچی بیش از سه ساعت در کلاب‌هاوس به جای ارائه کارنامه اصلاح‌طلبان در شهرداری به دستاوردهای مدیریت شهری اصولگرایان حمله کرد

دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست

شهردار تهران بعد از مطرح کردن موضوعات تاریخ گذشته از مدیریت شهری سابق در رسانه‌ها این‌بار در کلاب‌هاوس به تکرار مسائل پرداخته است. این برنامه که با حضور خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی تحت‌عنوان «شهرداری زیر ذره‌بین» برگزار شد، بازخورد بسیاری در فضای رسانه‌ای داشت. مسائل مطرح‌شده بیشتر عملکرد خود آقای شهردار و معاونانش را زیر سوال می‌برد و کاهش بی‌اعتمادی مردم به مدیریت شهری را رقم می‌زند. این برنامه به‌جای ارائه تحلیل عملکرد شهرداری در دوره کنونی تنها به ورق زدن موضوعات ثابت‌شده در تاریخ شهر پرداخته است؛ به‌طور مثال آقای پیروز حناچی مساله فروش تراکم در دوره گذشته را مطرح کرده که این مساله در دوره شهرداری قبل براساس قانون بوده و هیچ ایرادی بر آن وارد نیست. این موضوع در حالی ازسوی آقای شهردار مطرح شده که فروش تراکم در دوره فعلی 200درصد افزایش داشته است. همچنین حناچی برای چندمین بار مساله پل صدر را عنوان کرده است که «پروژه پل طبقاتی صدر، مانند این بود که شما کلیه‌ات را بفروشی، پولش را صرف عمل زیبایی کنی.» این نحوه بیان درباره یک پروژه عمرانی که توان مهندسی داخل را نشان می‌دهد و نیز مساله ترافیک در این بزرگراه را حل کرده است، به نظر درست نمی‌آید. در این برنامه شهردار تهران به‌جای توضیح درباره عملکرد خود و مجموعه‌اش اظهارنظرهایی درباره شهردار گذشته کرد. این موضوع برای افکار عمومی سوالات بسیاری را ایجاد می‌کند. اینکه چرا آقای شهردار به‌جای توجه به نیازهای شهر و توسعه آن بیشتر منتقد دوره قبل شده است و مدام خاطرات گذشته را بازگو می‌کند؟ مسلما اگر آقای حناچی عملکرد درخشانی در مدیریت شهری کنونی داشت از بیانش دریغ نمی‌کرد، چون به گفته خودش می‌خواهد در ساختمان بهشت بماند.

«صبح‌نو» در گزارش، یادداشت و گفت‌وگوهای خود به مصوبه جدید شورای نگهبان پرداخته است

استدلال‌های یک مصوبه

جواد بخشی / مصوبه جدید انتخاباتی شورای نگهبان قانون اساسی با‌توجه به اینکه ثبت‌‌نام در انتخابات ریاست جمهوری در سال‌های گذشته همواره حواشی‌ای را در پی داشته است، ضرورتی غیر‌قابل کتمان است که حالا این شورا پرچم اصلاح این روند را بلند کرده است.ورای دفاع‌ها و انتقادها از این مصوبه، اصل اصلاح و ساماندهی ثبت‌‌نام در انتخابات ریاست جمهوری مؤلفه‌ای است که همه بر آن تاکید دارند. معرکه‌گیری در ستاد انتخابات کشور علی‌رغم صرف وقت، هزینه مادی و معنوی بسیاری را نیز بر ملت ایران تحمیل می‌کرد که باید برای آن چاره‌اندیشی شود.

یادداشت

تأملی در معیارهای رییس‌جمهوری و مصوبه شورای نگهبان

ابوالفضل درویشوند حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

سرمقاله

مبارزه برای عدالت و آزادی

شماره‌های پیشین