sobhe-no.ir
1163
چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
9
روایت «صبح‌نو» از کمپین «نه به امتحانات حضوری» را بخوانید

سلامت یا کم‌سوادی، مساله این است

فاطمه میرزاجعفری / چند وقتی است که سر وکله یک هشتگ جدید در فضای مجازی پیدا شده است، «نه به امتحانات حضوری»؛ این مساله حالا به یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های این روزهای دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم و خانواده‌های‌شان تبدیل شده است، سال گذشته نیز در همین مواقع این هشتگ جان گرفت و علی‌رغم تمام اعتراضات باز هم امتحانات حضوری برگزار شد حالا اما کشور در حال دست‌وپنجه نرم کردن با پیک چهارم کروناست و طبیعی است که دانش‌آموزان دغدغه سلامت و حضور در مدارس را که عموما از تهویه مناسبی نیز برخوردار نیستند، داشته باشند اما به‌راستی این همه اصرار برای حضوری برگزار نشدن امتحانات فقط ناشی از خطر کروناست یا دلایل دیگر هم دارد؟

وزیر بهداشت برای واکسیناسیون افراد بالای 80‌سال دستورهای جدید صادر کرد

فردی از مراکز بهداشت برگشت داده نشود

صبح نو

وزیر بهداشت برای واکسیناسیون افراد بالای 80‌سال دستورهای جدید صادر کرد

فردی از مراکز بهداشت برگشت داده نشود

واکسیناسیون گروه‌های بالای 80‌سال در روزهای گذشته عملیاتی شده است. این اتفاق موجب خوشحالی مردم از بابت ایمنی سالمندان و بزرگ‌ترهای خانواده‌ها شده است. در روزهای آینده نیز گروه‌های سنی دیگر به مرور واکسن کرونا را دریافت خواهند کرد. اما روز گذشته وزیر بهداشت و درمان در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، بر ضرورت اطلاع‌رسانی دقیق در مورد جزئیات واکسیناسیون عمومی گروه‌های بالای 80‌سال تاکید کرد. سعید نمکی در این نامه سه بندی تاکید کرده است که با‌توجه به مراجعه بدون اطلاع برخی از افراد این گروه به مراکز درمانی لازم است اطلاع‌رسانی گسترده صورت گیرد تا به محض اعلام مشخصات سامانه جدید افراد ثبت‌نام کرده و سپس دعوت به تزریق واکسن شوند. 
همچنین تاکید شده است افراد بالای 80‌سال که بدون اطلاع و هماهنگی مراجعه می‌کنند بعد از ثبت مشخصات واکسن خود را دریافت کنند تا از بابت مراجعه دوباره دچار زحمت نشوند. همچنین واکسیناسیون باید در تمام روزهای هفته به‌ویژه ایام تعطیل و پنج‌شنبه‌ها بدون وقفه و به صورت دو شیفت ادامه یابد.

شهرها تغییر رنگ می‌دهند
اما همزمان با آغاز واکسیناسیون گروه‌های عمومی در کشور وضعیت موج چهارم کرونا نیز رو به آرام شدن است. البته شاید قضاوت درباره این مساله زود باشد اما در صورت تداوم رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم می‌توان به بهبود وضعیت کرونا در کشور امیدوار بود. 
بر‌اساس آخرین رنگبندی کرونایی در کشور هیچ شهری آبی نیست چراکه افزایش مبتلایان در استان سیستان‌و‌بلوچستان که پیش‌از این نیز شهری آبی رنگ بود، با افزایش تعداد مبتلایان به رنگ نارنجی تغییر وضعیت داده است. در شرایط فعلی 102‌شهرستان در کشور وضعیت قرمز دارند. علاوه بر آن ۲۳۵‌شهرستان نارنجی و ۱۱۱‌شهرستان زرد هستند.

فوتی‌های کرونا در کشور از 73‌هزار نفر عبور کرد
آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت و درمان کشور نشان می‌دهد که در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه 14‌اردیبهشت 344‌هموطن به‌دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند که بر این اساس مجموع جان‌باختگان بیماری به ۷۳‌هزار و ۲۱۹‌نفر رسید.
همچنین در مدت یاد شده و بر‌اساس معیارهای قطعی تشخیص ۲۰‌هزار و ۱۵۰‌بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۹۸۵‌نفر از آنان بستری شدند تا مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۵۷۵‌هزار و ۷۳۷‌نفر برسد. در حال حاضر نیز ۵۴۷۷‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.
 

captcha
شماره‌های پیشین