sobhe-no.ir
1163
چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
6
حضور نظامیان اشغالگر رژیم‌صهیونیستی در جزیره سقطری یمن

حضور نظامیان اشغالگر رژیم‌صهیونیستی در جزیره سقطری یمن

روح‌الله فرقانی / برخی تصاویر ماهواره‌ای جزئیات پایگاه مشترک نظامی امارات و رژیم‌صهیونیستی در جزیره سقطری (میون) یمن در نزدیکی تنگه باب‌المندب را افشا کرد، گویا پس از روند عادی‌سازی روابط امارات و رژیم‌صهیونیستی، چشم طمع به جزیره سقطری یمن با سودای نفوذ در منطقه از سوی آن‌ها دوخته‌اند و با ایجاد پایگاه‌های نظامی در این جزیره به‌دنبال جمع‌آوری اطلاعات نظامی و جاسوسی هستند؛ پایگاهی که به پروژه اشغالگری اسرائیل در باب المندب منتهی می‌شود.

عربستان خواستار بازگشایی سفارتش در دمشق و حضور سوریه در اتحادیه عرب شد

اعتراف به شکست

صبح نو

عربستان خواستار بازگشایی سفارتش در دمشق و حضور سوریه در اتحادیه عرب شد

اعتراف به شکست

بالاخره ایستادگی و مقاومت مردم و ارتش سوریه نتیجه داد و عربستان سعودی پس از سال‌ها آشوب و بی‌ثباتی در منطقه و به‌خصوص در سوریه، اذعان به شکست کرد و با اعزام هیاتی به دمشق و دیدار با بشار اسد، رییس‌جمهوری این کشور، خواستار بازگشایی سفارت خود در دمشق شدند. اقدامی که پیش از این امارات، بحرین، عمان و... نیز انجام داده بودند. روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم، با اشاره به این دیدارها، گزارش کرد، در جریان دیدار یک هیات بلندپایه سعودی با بشار اسد درباره بازگشایی سفارت عربستان در دمشق توافق صورت گرفته است. حتی چند دیپلمات بلندپایه گفته‌اند که هیات سعودی به سوری‌ها گفته که ریاض از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و حضور در کنفرانس آینده این اتحادیه در الجزایر استقبال می‌کند.
منابعی که دو هفته پیش خبر دیدار هیات‌های ایرانی و عربستانی در عراق را رسانه‌ای کردند و گفته بودند دیدار بعدی در این روزها انجام می‌پذیرد، خبری ازدیدار هیأتی سعودی، با رییس‌جمهوری سوریه منتشر کردند تا مبین این موضوع باشد که آغوش‌محور مقاومت برای عربستان همواره باز است. روز گذشته بود که رسانه‌های منطقه گزارش دادند، هیاتی سعودی با بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه دیدار کرد تا پس از نزدیک به یک دهه تنشی که آل‌سعود در منطقه و به‌خصوص سوریه شعله‌ور کرده بود، عقب‌نشینی کند و با اذعان به شکست به فکر بازگشایی سفارت خود در دمشق باشد و علاوه بر این از سوریه برای حضور در اتحادیه عرب دعوت کنند. 
«رأی‌الیوم»، گزارش داد که هیأتی سعودی به ریاست «خالد الخمیدان» رییس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی با بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه دیدار کرده است. این وبگاه به نقل از برخی دیپلمات‌ها بلندپایه در دمشق در این خصوص نوشت که هیأت مذکور همچنین دیداری با 
«علی المملوک» معاون رییس‌جمهوری سوریه در امور امنیتی داشته و دو طرف توافق کرده‌اند که پس از عید فطر دیداری مفصل داشته باشند. رای‌الیوم در ادامه گزارش داد که طرف در جریان این دیدار توافق کردند به‌عنوان نخستین گام برای از سرگیری روابط در تمام زمینه‌ها، عربستان سفارت خود را در دمشق بازگشایی کند. 
براساس این گزارش، دو طرف به‌عنوان اولین گام برای بازگرداندن روابط دمشق و ریاض در تمامی زمینه‌ها به حالت عادی، به توافی برای بازگشایی سفارت عربستان سعودی در سوریه دست پیدا کرده‌اند. چند دیپلمات بلندپایه نیز گفته‌اند که هیات سعودی به سوری‌ها گفته که ریاض از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و حضور در کنفرانس آینده این اتحادیه در الجزایر استقبال می‌کند. رأی‌الیوم در بخش دیگری از این گزارش اشاره کرد که منابع مذکور جزئیات بیشتری در ارتباط با این دیدار ارائه نکردند؛اما این گفت‌وگو را «ثمربخش»خوانده‌اند و در عین حال، گفته‌اند که این گام سردی روابط دو طرف را از بین برده است.
روابط عربستان سعودی و سوریه در پی جنگ داخلی در سوریه و درخواست‌های پی‌درپی ریاض مبنی بر عزل رییس‌جمهوری سوریه تیره شد. عربستان سعودی پس از اخراج سفیر دمشق در سال۲۰۱۲ و بستن سفارت خود در دمشق روابط خود را با سوریه قطع کرد.
با بازپس‌گیری عمده خاک سوریه از اشغال تروریست‌ها و قطعی شدن عدم سقوط دولت سوریه، بسیاری از کشورهای عربی برای برقراری روابط دیپلماتیک با دمشق ابراز تمایل کرده‌اند. دولت امارات در ششم دی۱۳۹۷، سفارت خود را در سوریه بازگشایی کرد. یک هفته پس از آن نیز بحرین دست به اقدام مشابه زد. در ۱۴مهر۱۳۹۹ نیز سفیر عمان استوارنامه خود را تقدیم «ولی معلم» 
وزیر خارجه فقید سوریه کرد.
درهمین حال برخی اخبار (به‌فرض صحت و تأیید نهایی و قطعی از سوی منابع سوری) از سفر یک هیات سعودی به دمشق حکایت دارد آیا این اخبار و در کنار آن استقبال بن‌سلمان از ایجاد رابطه با ایران به معنای تغییرسیاست خصمانه سعودی و به‌ویژه ولیعهد سعودی با ایران و محور مقاومت است. تحلیل‌گران معتقدند، عدم توفیق در سوریه، یمن، عراق، لبنان و ... ولیعهد سعودی را با ظرایف عالم سیاست آشناتر کرده و محمدبن‌سلمان را مجبور به پذیرش شکست کرده است.

captcha
شماره‌های پیشین