sobhe-no.ir
1163
چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
6
حضور نظامیان اشغالگر رژیم‌صهیونیستی در جزیره سقطری یمن

حضور نظامیان اشغالگر رژیم‌صهیونیستی در جزیره سقطری یمن

روح‌الله فرقانی / برخی تصاویر ماهواره‌ای جزئیات پایگاه مشترک نظامی امارات و رژیم‌صهیونیستی در جزیره سقطری (میون) یمن در نزدیکی تنگه باب‌المندب را افشا کرد، گویا پس از روند عادی‌سازی روابط امارات و رژیم‌صهیونیستی، چشم طمع به جزیره سقطری یمن با سودای نفوذ در منطقه از سوی آن‌ها دوخته‌اند و با ایجاد پایگاه‌های نظامی در این جزیره به‌دنبال جمع‌آوری اطلاعات نظامی و جاسوسی هستند؛ پایگاهی که به پروژه اشغالگری اسرائیل در باب المندب منتهی می‌شود.

عربستان خواستار بازگشایی سفارتش در دمشق و حضور سوریه در اتحادیه عرب شد

اعتراف به شکست

صبح نو

حضور نظامیان اشغالگر رژیم‌صهیونیستی در جزیره سقطری یمن

حضور نظامیان اشغالگر رژیم‌صهیونیستی در جزیره سقطری یمن

روح‌الله فرقانی / برخی تصاویر ماهواره‌ای جزئیات پایگاه مشترک نظامی امارات و رژیم‌صهیونیستی در جزیره سقطری (میون) یمن در نزدیکی تنگه باب‌المندب را افشا کرد، گویا پس از روند عادی‌سازی روابط امارات و رژیم‌صهیونیستی، چشم طمع به جزیره سقطری یمن با سودای نفوذ در منطقه از سوی آن‌ها دوخته‌اند و با ایجاد پایگاه‌های نظامی در این جزیره به‌دنبال جمع‌آوری اطلاعات نظامی و جاسوسی هستند؛ پایگاهی که به پروژه اشغالگری اسرائیل در باب المندب منتهی می‌شود.

یک‌سال پیش بود که یمن با یک رخداد بزرگ نظامی روبه‌رو شد که شامل تسلط نیروهای جدایی‌طلب شورای انتقالی جنوبی تحت‌حمایت امارات و رژیم‌صهیونیستی بر جزیره سقطری واقع در جنوب‌شرق یمن بود که در پی رویارویی با نیروهای دولتی رخ داد. تسلط نیروهای شورای انتقالی یمن بر جزیره سقطری در پی سال‌ها تلاش‌های متعدد امارات برای توسعه نفوذ خود در این جزیره راهبردی روی داد. زیاده‌خواهی‌های امارات در یمن و به عبارت دقیق‌تر در جزیره سقطری با سودای گسترش نفوذ در منطقه تا آنجا پیش رفته است که درصدد ایجاد پایگاه‌های نظامی در این جزیره به‌منظور جمع‌آوری اطلاعات نظامی و جاسوسی است تا جایی که رژیم‌صهیونیستی و آمریکا از امارات به‌عنوان ابزاری در دست استثمارگران نام می‌برند.
تصاویر ماهواره‎ای جدیدی که ماه گذشته از پایگاه مشترک نظامی امارات و رژیم‌صهیونیستی در جزیره میون یمن، منتشر شده است، از مساحت بالا و گستردگی این پایگاه حکایت داشت. با انتشار این تصاویر همچنین مشخص شد که امارات و رژیم‌صهیونیستی یک فرودگاه برای استفاده جنگنده‌ها و پرنده‌های نظامی به همراه برخی اماکن و تاسیسات نظامی دیگر ایجاد کرده‌اند. نظامیان اماراتی در راستای استمرار تجاوزات علیه یمن، چندی پیش پایگاه نظامی خود را از اریتره به جزیره میون یمن در جنوب دریای سرخ منتقل کردند. درپی این رخداد مشخص شد که چند زیردریایی و ناوچه موشکی ارتش رژیم‌صهیونیستی نیز برای حمایت از نظامیان اماراتی در تنگه باب‌المندب مستقر شده‌اند. حضوری که پس از عادی‌سازی روابط ابوظبی و رژیم‌صهیونیستی بیشتر از گذشته دیده می‌شود.
پروژه اشغالگری امارات در جزیره سقطری تا آنجا ادامه یافت که پای نظامیان صهیونیست در یمن و این جزیره استراتژیک باز شد. کمااینکه شیخ‌الشیوخ جزیره سقطری اعلام کرد؛ ریاض و ابوظبی پای اشغالگران اسرائیل را به یمن باز کردند. وی افزود: عربستان و امارات، اسرائیل را در چارچوب یک عملیات بیهوده برای جداسازی جزیره سقطری از خاک یمن وارد این جزیره کردند. از دیگر سو، کارشناسان و اهالی جزیره اشغال‌شده سقطری یمن از حضور نظامیان صهیونیستی در سایه توافق رسمی ابوظبی با تل‌آویو در پایگاه نظامی امارات در این جزیره ابراز نگرانی می‌کنند.
ساکنان سقطری معتقدند اقدامات امارات با هدف مجبور کردن آن‌ها به ترک این جزیره و پذیرش پیشنهادهای فریبنده در زمینه فروش دارایی‌های آن‌ها و جایگزین کردن اماراتی‌ها و خارجی‌ها در این جزیره دنبال می‌شود. این در حالی است که ابوظبی پروژه احداث پایگاه نظامی بزرگ در این جزیره را آغاز کرده که با توجه به توافق رسمی میان تل‌آویو و ابوظبی، اهالی سقطری گزارش می‌دهند که نظامیان رژیم‌صهیونیستی نیز در این پایگاه مستقر شدند.
حضور رژیم‌صهیونیستی در یمن -چه در سطح رسمی و چه در سطح مردمی- به گوش می‌رسد که امارات زیاده‌خواهی‌های واقعی را برای تسلط بر سقطری و ساخت پایگاه‌های نظامی در آن در سر دارد و با وسوسه اهالی سقطری که از فقر رنج می‌برند به دریافت تابعیت اماراتی و ارتباط مستقیم سقطری با امارات به‌دنبال نابودی هویت یمنی آن است. در ماه‌های اخیر بود که پایگاه «ساوث فرانت» آمریکا که متخصص تحقیقات نظامی و راهبردی است اعلام کرد، امارات و رژیم اسرائیل درصدد ساخت پایگاه‌های نظامی و جاسوسی در سقطری هستند و به نقل از منابع عربی و فرانسوی که به نام آنان اشاره نشده، اعلام کرد: امارات و اسرائیل درصدد ایجاد زیرساخت‌های لازم برای جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی نظامی در سقطری هستند؛ بنابراین اعلام این منبع یک گروه از افسران اماراتی و اسرائیلی اخیرا راهی سقطری شدند و برخی مواضع را با هدف ایجاد پایگاه‌های نظامی مورد بررسی قرار دادند.
پایگاه خبری العربی الجدید هم در مقاله‌ای با اشاره به تلاش‌های عمیق امارات‌متحده عربی برای تغییر ماهیت و فرهنگ جزیره یمنی سقطری و توافق اخیر ابوظبی با رژیم‌صهیونیستی، اعلام کرد که امارات اخیرا اجرای بسته جدیدی از اقدامات از جمله شبکه‌های ارتباطاتی و اینترنت در این جزیره را کلید زده است. این سایت خبری به نقل از منابع داخلی یمن اعلام کرد که امارات شبکه اینترنت اماراتی را در این جزیره راه‌اندازی کرده تا شبکه اینترنت این جزیره را از مالکیت یمن به مالکیت امارات انتقال دهد، این کشور درحال‌حاضر تلاش دارد ارتباط اینترنتی خود با این جزیره را از طریق شرکت‌های اماراتی ایجاد کند.
سقطری از آنجا دارای اهمیت فراوان است که مشرف به دریای سرخ و خلیج عدن است و حمل‌ونقل نفت کشورهای خلیج‌فارس به بیرون از منطقه از آنجا صورت می‌گیرد و به‌طورکلی خطوط بین‌المللی دریانوردی در آن قرار دارد. این موقعیت راهبردی سقطری به کشتی‌ها امکان داده است در آنجا پهلو بگیرند و طبیعت سواحل آن به گونه‌ای است که امکان حمایت از کشتی‌ها در برابر بادهای شدید را فراهم می‌کند. گفته می‌شود، امکان استقلال نظامی جزیره وجود دارد به‌گونه‌ای که به‌شکل یک پایگاه نظامی پیشرفت برای دفاع راهبردی از یمن و جزیره العرب و خلیج‌فارس و شاخ آفریقا درآید. از این رو ست که رژیم‌صهیونیستی تلاش دارد تا با زیاده‌خواهی‌های نظامی طرفی باشد که این جزیره راهبردی را تحت کنترل درآورد؛ به‌گونه‌ای که پایگاه‌های که در آنجا بنا می‌شود تسهیلات نظامی برای دخالت در کشورهای منطقه به‌ویژه کشورهای متشنج را فراهم آورد.
سردرگمی ائتلاف سعودی در جنگ و پراکندگی اوضاع و تضعیف دولت قانونی موجب شده است تا رژیم‌صهیونیستی با هدف ازهم‌پاشیدن یمن، به اشغالگری و حضور نظامی در این جزیره استراتژیک دست یابد. همچنین وجود پایگاه‌های نظامی امارات در سقطری می‌تواند به‌مثابه پایگاه‌های مشابه نظامی موجود در اقیانوس هند باشد؛ زیرا امارات در آنجا به دنبال زیاده‌خواهی‌های راهبردی است که در قالب حضور مجاز ازسوی کشورهای بزرگ از جمله آمریکاست؛ زیرا اهداف مشترکی با یکدیگر داشته و منافع آنان نیز با رژیم‌صهیونیستی مشترک است. زیاده‌خواهی‌های رژیم‌صهیونیستی در یمن و به عبارت دقیق‌تر در جزیره سقطری با سودای گسترش نفوذ در منطقه تا آنجا پیش رفته است که درصدد ایجاد پایگاه‌های نظامی در این جزیره به‌منظور جمع‌آوری اطلاعات نظامی و جاسوسی است تا جایی که از امارات به‌عنوان ابزاری در دست قدرت‌های بزرگ از جمله آمریکا بهره می‌برد.
سقطری دارای 6جزیره مشرف بر اقیانوس هند که در پایان سال2013 و پیش از اینکه عبدربه هادی منصور دستور تبدیل این جزایر به استان سقطری را بدهد، از توابع استان حضرموت در شرق یمن بود و پس از این دستور مجموع این جزایر که مساحت آن بالغ بر سه‌هزار و 700کیلومتر است به نام سقطری تغییر یافت. با توجه به اهمیت راهبردی فراوان سقطری امارات از آغاز جنگ در یمن یعنی بیش از پنج‌سال پیش در تلاش برای توسعه نفوذ خود در آنجا بوده است و در سال2018 بدون هماهنگی با دولت یمن نیروهای وابسته به خود را راهی این جزیره کرد.

captcha
شماره‌های پیشین