sobhe-no.ir
1163
چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
شعار راهپیمایی نمادین روز قدس

آزادی قدس نزدیک است

چه تصمیماتی برای بازار سرمایه گرفته شده است

مجلس در تلاش برای احیای بورس

این روزها بحث حمایت از بورس به طور جدی‌تری در میان سه قوه مطرح و تصمیمات مهمی نهایی یا پیشنهاد شده است. پیش‌بینی می‌شود با مجموعه اقداماتی که قرار است با همکاری مجلس و دولت صورت گیرد، مسیر برای بهبود شرایط بازار سرمایه فراهم شود.

مذاکرات وین در چه مرحله‌ای است؟

صبح نو

مذاکرات وین در چه مرحله‌ای است؟

پیشنهاد «جو بایدن» رییس‌جمهور آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای، با تردید عمیق و موانع احتمالی در کنگره از جمله در میان حزب خود رییس‌جمهور آمریکا مواجه است.
نشریه پولیتیکو در گزارشی با اشاره به این موضوع نوشت: «جمهوری‌خواهان تندرو این اطمینان را ایجاد کرده‌اند که توانایی بالقوه‌ای برای رد هرگونه تلاش دولت بایدن در به
 عقب راندن تحریم‌های سختی که ازسوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق علیه ایران اعمال شده بود، خواهند داشت.»
پولیتیکو در ادامه گزارش خود نوشت: «درحالی‌که مقامات دولت بایدن گفت‌وگوهای غیرمستقیمی را با ایرانی‌ها در وین برگزار می‌کنند، جمهوری‌خواهان درحال مذاکره درباره راهبردهایی هستند که ورود مجدد بایدن به توافق را سخت‌تر کند. جمهوری‌خواهان قصد دارند از ابزارهای قانونی که تحریم‌های ترامپ علیه ایران ایجاد کرده استفاده کنند. »
بااین‌حال، «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، از برخی گزارش‌ها و اظهارنظرها درباره عدم پیشرفت مذاکرات احیای برجام در وین انتقاد کرد. اولیانوف بامداد سه‌شنبه در صفحه توییتر خود، با «خیال باطل» خواندن چنین اظهاراتی، نوشت: «با تعجب، نظرات برخی تحلیلگران را می‌خوانم که ادعا می‌کنند گفت‌وگوهای وین درباره برجام، در حال فروپاشی است». وی در ادامه افزود: «این، تفکرات واهی و خیالات باطل کسانی است که با تلاش‌ها برای تقویت رژیم عدم اشاعه هسته‌ای بر مبنای ان‌پی‌تی مخالف هستند. در واقعیت، مذاکرات در حال پیشرفت است.» اما سخنگوی وزارت خارجه در آخرین نشست خبری خود (روز دوشنبه) درباره تحولات وین گفت: سیاست قطعی ایران بازگشت همه‌جانبه آمریکا به همه تعهداتش ذیل قطعنامه۲۲۳۱ و با دقت و کلمه به کلمه است ولذا همانطورکه مقام معظم رهبری اشاره کردند، در این‌باره نه عجله داریم و نه در بازی فرسایشی وارد می‌شویم. وی درباره اظهارات میخائیل اولیانوف مبنی بر حصول توافق در وین در سه هفته آتی نیز  اظهار داشت: درباره اینکه چند روز باقی مانده و باقی خواهد ماند اظهارنظر خاصی نمی‌کنیم. اگر آمریکا قاطعانه می‌پذیرفت که به‌صورت راستی‌آزمایی‌شده، تعهداتش را انجام دهد، حتی شاید ماه قبل یا اوایل این ماه ممکن بود این اتفاق بیفتد. تعجیلی نداریم ولی معتقدیم آمریکا هم می‌داند ایران هرگاه احساس کند این گفت‌وگوها وارد فاز گفت‌وگو برای گفت‌وگو شده یا فرسایشی می‌شود، ادامه نخواهد داد. الان به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم بگوییم به یکی دو متن رسیده‌ایم. پرانتزهای خالی یا مورد اختلافی چندی وجود دارد که باید درباره آن‌ها تصمیم گرفته شود. از نظر ما همه تحریم‌هایی که ترامپ اعمال کرده، مرتبط با برجام است و ما این استدلال را قبول نداریم که برخی از آن‌ها نیست. بنابراین گزارش، با آنکه دولت بایدن برای بازگشت به برجام ابراز تمایل کرده اما دولت جدید آمریکا نیز همچون دولت قبلی این کشور همچنان سیاست‌های مشابهی را در قبال ایران دنبال می‌کنند و بازگشت ایران به تعهدات کامل برجامی را به‌عنوان پیش‌شرط لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تعیین کرده‌اند اما مقام‌های ایران بارها تاکید کرده‌اند که آمریکا قبل از بازگشت به برجام باید تمامی تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند. در دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که هفتم اردیبهشت‌ماه در وین برگزار شد، حاضران تصمیم به تسریع روند گفت‌وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به‌صورت فشرده و سریع ادامه یابد و گروه کارشناسی سوم با عنوان «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو درباره ترتیبات عملی موردنیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود. بامداد روز جمعه همچنین «جوزپ بورل»، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه در نشست گروه۷ در لندن، گفت‌وگوی مهمی درباره ایران داشته‌اند، بر لزوم استفاده از فرصت کنونی برای بازگشت آمریکا به برجام تاکید کرد.

captcha
شماره‌های پیشین