sobhe-no.ir
1163
چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
10
هشدار بابت سفرهای تعطیلات عید فطر

محدودیت‌ها را تشدید کنید

گزارش «صبح‌نو» درباره سبک زندگی مرحوم حاج محسن عسکری مداح و پیرغلام آذری زبان اهل بیت؟عهم؟ را بخوانید

زندگی سرشار از عشق و ارادت

علی جواهری / می‌گفت: «نوکر سیدالشهداء؟ع؟ باید لیسانسه باشد.» این حرفش معنا و مفهوم بسیاری داشت عبارتی از سبک زندگی‌ای امام حسینی که تنها خودش مبتکر آن بود. زندگی که می تواند برای عاشقان اهل بیت؟عهم؟ آموزنده باشد. حاج «محسن عسکری» سال‌1322 در یک خانواده مذهبی تبریزی متولد شد. او که تنها فرزند خانواده‌ای ثروتمند بود مادرش را در کودکی از دست داد و با ازدواج مجدد پدرش زیر نظر پدربزرگش، حاج مهدی، یکی از تاجران و هیأت‌داران بزرگ تبریز بزرگ شد. بعد از آن حاج محسن با‌توجه به اینکه علاقه خاصی به ادبیات داشت و با این ذهنیت که نوکر دستگاه امام حسین ؟ع؟ باید لیسانسه و مهندس باشد، درسش را ادامه داد، اما چون شهرشان رشته ادبیات نداشت، ناچار شد در رشته کشاورزی درس بخواند و سال‌1337 دیپلم کشاورزی بگیرد؛ ولی لحظه‌ای از هدفش یعنی یادگیری ادبیات دور نشد و نزد استاد «ذهنی‌زاده» شعر و ادبیات را آموخت.

صبح نو

هشدار بابت سفرهای تعطیلات عید فطر

محدودیت‌ها را تشدید کنید

کمتر از یک هفته دیگر تا پایان ماه مهمانی خداوند مانده است. فرصتی که بسیار زود گذشت و اگر از فیوضات معنوی این ماه استفاده نکرده باشیم باید منتظر بمانیم تا سال بعد. اما پایان ماه مبارک رمضان و فرا رسیدن عید سعید فطر تعطیلات چند روزه‌ای را به همراه دارد که دوباره می‌تواند وضعیت کرونا در کشور را به هم بریزد. برگزاری سفرهای نوروزی بدون هیچ محدودیتی موجب شد تا کرونا در کشور دوباره طغیان کرده و موج چهارم به‌وجود بیاید که البته کشور، مردم و کادر درمان همچنان درگیر تبعات تلخ آن هستند. این اتفاق بیشتر ناشی از بی‌تصمیمی دولت برای اعمال محدودیت‌ها در ایام نوروز بود که البته از سوی برخی مسوولان ارشد کشور مورد توجه قرار نگرفت. حالا در آستانه تعطیلات عید سعید فطر رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه‌ای به رییس‌جمهوری خواستار اتخاذ تدابیر ویژه برای جلوگیری از سفرهای گسترده در این ایام شده است.
دکتر حسینعلی شهریاری در نامه خود به رییس‌جمهوری نوشته است: «احتراما همانطوری که مستحضرید با توجه به تجارب قبلی انتظار می‌رود تعطیلات عید سعید فطر موجب سفرهای گسترده و پرشمار برون‌شهری هم‌میهنان شود؛ در این شرایط بیم آن می‌رود بیماری کرونا بار دیگر در اثر غفلت یا تغافل بخش‌های مربوطه از شهری به شهری منتقل گشته و تعداد نامعلوم دیگری از عزیزان‌مان را مبتلا و روال جاری بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور را که در حال حاضر نیز با تمام ظرفیت در حال انجام خدمت هستند، با شرایط حادتری مواجه نماید. در این شرایط از ستاد ملی کرونا و جنابعالی به‌عنوان رییس ستاد انتظار دارد با دستور اکیدی که صادر خواهید نمود، مانع از شعله‌وری بیماری شوید متاسفانه تجربه پیشین و اتکا صرف به توصیه‌های کمرنگ نتایج فاجعه باری داشته است.»

سابقه یک ماجرا
ایام نوروز و تعطیلات دو هفته‌ای مربوط به آن همیشه فرصت مناسبی بوده است تا خانواده‌ها بتوانند با خیال راحت به سفر بروند. اما این ماجرا در دوسال گذشته شاهد تغییرات جدی بوده است. شیوع کرونا در جهان از پاییز سال‌98 و سپس قطعیت حضور این ویروس منحوس در کشور از اوایل اسفند‌98 موجب شد تا مدام هشدارهای قاطع از بابت این بیماری به مردم داده شود. در همان روزها و ماه‌های اول نیز استرس و ترس از بیماری ناشناخته موجب شد تا درصد بسیار بالایی از مردم همراهی کرده و به امید روزهای آرام‌تر از سفر نوروزی خود صرف‌نظر کنند اما این مساله در نوروز‌1400 شکل متفاوتی یافت. مروری بر اخبار نقل شده از وزیر بهداشت و کادر درمانی کشور درباره هشدارهای مربوط به خطرناک بودن سفر در ایام نوروز نشان می‌دهد که کارشناسان امر به خوبی به این مساله واقف بوده و اعلام کرده بودند که در صورت انجام سفر باید منتظر تبعات خطرناک و نتایج تلخ سفرهای نوروزی باشیم که البته همینطور هم شد. با این وجود ستاد ملی مقابله با کرونا در وضع محدودیت‌های جدی تقریبا کاری انجام نداد و حتی بسیاری از شهرهای کشور را با رنگ آبی تعیین وضعیت کرد که نتیجه آن رشد چشمگیر سفرهای نوروزی نسبت به مدت مشابه سال قبل بود. حالا در آستانه تعطیلات هفته آینده این هشدار داده شده است تا موانع جدی برای سفرهای برنامه‌ریزی شده در نظر گرفته شود.

captcha
شماره‌های پیشین