sobhe-no.ir
1163
چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
1

قالیباف:نباید تنگ‌نظرانه برخورد کرد

موج گسترده ردصلاحیت‌ها برای داوطلبان شورای شهر و روستا واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. حتی در میان افراد رد صلاحیت شده اسامی اعضای کنونی شوراهای شهر و روستا هم دیده می‌شد. همین موضوع باعث شد تعدادی از داوطلبان به روش‌های مختلف از رییس مجلس شورای اسلامی بخواهند در بررسی اعتراض داوطلبان رد صلاحیت شده ورود پیدا کند و این مسأله را با نگاه دلسوزانه برطرف کند. محمدباقر قالیباف نیز با آغاز بررسی داوطلبان ردصلاحیت‌شده شورای شهر ، با وزیر کشور و تعدادی از اعضای‌ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر به منظور بررسی وضعیت و روند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا تشکیل جلسه داد. در این جلسه رییس مجلس براینکه بررسی صلاحیت‌ها باید قانون‌محور باشد و نه براساس سلایق سیاسی تاکید کرده است. هیات‌های نظارت از 12‌اردیبهشت کار بررسی شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده را آغاز کرده و این کار را روز 22‌اردیبهشت‌ماه به پایان می‌رساند.

سرمقاله

با چراغ خاموش نمی‌توان رقابت کرد

پرویز سروری به «صبح نو» خبر داد؛

آغاز گفت و گوی شورای ائتلاف با نامزدها

جواد بخشی / انتخابات، وحدت و اصولگرایان، مدت هاست که در صدر اخبار جریان انقلابی و رقیبان قرار گرفته است. دمیدن بر تفرق راهبردی شده است برای چوب لای چرخ اصولگرایان گذاشتن؛ راهبردی‌ای که حالا جریان رقیب سرمایه گذاری قابل توجهی روی آن کرده است. تلاش برای رسیدن به وحدت در چند ماه گذشته به طور جدی در دستور کار «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب»، «شورای وحدت اصولگرایان» و دیگر گروه‌های همسو بوده است؛ تلاش هایی که تا به امروز به نتیجه مطلوب نرسیده است. تکثر نامزدها شاید مانعی باشد برای رسیدن به وحدت که پس از احراز صلاحیت ها توسط شورای نگهبان قانونی اساسی شاید دست یافتنی‌تر باشد.در این خصوص و بسیاری از موضوعات دیگر با پرویز سروری دبیرشورای ائتلاف نیروهای انقلاب به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگوی تفصیلی با «صبح نو» درباره ضرورت وحدت اظهارداشت: جریان انقلاب بارها از «توهم پیروزی» ضربه خورده است. باید با یک مدلی به «وحدت حداکثری» دست یابیم تا از تفرق سبد رای نیروهای انقلاب جلوگیری شود.دبیرشورای ائتلاف نیروهای انقلاب از نشست شورای ائتلاف با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در هفته آینده خبر داد و گفت: با افرادی که در جبهه انقلاب تعریف می شوند انشاالله کار را شروع خواهیم کرد.متن کامل گفت‌وگوی تفصیلی با پرویز سروری به شرح زیر است:

اصلاح طلبان پس از پايين آمدن احتمال ثبت نام ظريف به دنبال طرح جديدی هستند محسن هاشمی در میان اصلاح طلبان از شانس بالایی برخوردار است

بین المصطفیین

معادله اصلاح‌طلبان برای انتخاب یک گزینه نهایی در انتخابات ریاست‌جمهوری، حالا دیگر پیچیده‌تر از گذشته شده است. مدعیان اصلاح‌طلب ریاست‌جمهوری آنقدر زیاد شده‌اند که برخی محافل اصلاح‌طلبی از هم‌اکنون بابت تکرار بحران چندنامزدی همچون انتخابات سال84 ، نگرانی خود را ابراز کرده‌اند. در این میان، یک چهره بیش از دیگران در مظان اجماع اصلاح‌طلبان قرار دارد؛ چهره‌ای که کم‌سروصداترین بوده اما در نوع خود می‌تواند در آستانه 28خرداد، غوغای زیادی به پا کند؛ محسن هاشمی‌رفسنجانی. علاوه‌بر پرداختن به محسن هاشمی، در این گزارش به این سوال پاسخ می‌دهیم که هدف اصلاحات از علم کردن چهره‌هایی مانند تاجزاده چیست.روز 12اردیبهشت‌ماه بود که جبهه اصلاح‌طلبان ایران پس از هفته‌ها بالا و پایین و چانه‌زنی درباره نامزدها، بالاخره از 14چهره موردنظر خود برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری رونمایی کرد. طبق سیاهه منتشرشده، جواد ظریف از جانب ۳۷عضو جبهه اصلاحات، اسحاق جهانگیری ازسوی 35نفر و مصطفی تاجزاده ازسوی ۳۲نفر به جبهه اصلاحات پیشنهاد شده و در رده‌های بعدی هم مسعود پزشكیان با ۲۵پیشنهاد، محمدرضا عارف با ۲۱، محسن هاشمی با 20، محمد شریعتمداری با 19، مصطفی كواكبیان با ۱۵، محمد صدر با ۱۳ و محمود صادقی با ۱۲پیشنهاد در جمع 10نفر نخست قرار دارند.

چه تصمیماتی برای بازار سرمایه گرفته شده است

مجلس در تلاش برای احیای بورس

این روزها بحث حمایت از بورس به طور جدی‌تری در میان سه قوه مطرح و تصمیمات مهمی نهایی یا پیشنهاد شده است. پیش‌بینی می‌شود با مجموعه اقداماتی که قرار است با همکاری مجلس و دولت صورت گیرد، مسیر برای بهبود شرایط بازار سرمایه فراهم شود.

شعار راهپیمایی نمادین روز قدس

آزادی قدس نزدیک است

پیروز حناچی با اتهام زنی به دنبال فرار از پاسخ به دلایل ناکارآمدی شهرداری در 4 سال اخیر است

شهردار حرف

شهردار تهران در ماه‌های پایانی فعالیت خود در خیابان بهشت بیشتر از آنکه به فکر نتیجه‌بخشی طرح‌های محدود و معدود پایتخت باشد به‌دنبال گفت‌وگوی رسانه‌ای و زیرسوال بردن عملکرد مدیرانی است که چهارسال قبل سکان اداره شهر را به دست اصلاح‌طلبان داده‌اند؛ البته در این زمینه پایتخت‌نشینان به‌خوبی درباره آنچه بر تهران رفته و می‌رود نگاه روشن و قضاوت درستی دارند. آقای پیروز حناچی در روزهای گذشته یکبار دیگر زبان به سخن گشوده است و بیش از آنکه درباره دستاوردهای اصلاح‌طلبان در دوره پنجم مدیریت شهری تهران حرف بزند، شروع به اتهام‌افکنی درباره عملکرد پیشین مدیریت شهری کرده است، کاری که همفکران وی در این چهار سال بارها انجام داده‌اند و البته بی‌اثر بوده است؛ چراکه مردم به این مسائل توجهی ندارند و البته نمی‌توانند آنچه را به چشم می‌بینند انکار کنند. تهران در طول سال‌های84 تا 96 شاهد رشد و پیشرفت چشمگیری بود که تا سال‌ها بعد نیز بعید است فردی بتواند این دستاوردها را برای تهران تکرار کند. درحالی‌که با توجه به دستاوردهای اقتصادی دولت فعلی و نوسانات ارزی که حتی زندگی مردم را نیز به چالش کشیده است، بعید بود شهرداری تهران بتواند ابرپروژه‌های عمرانی، فرهنگی، تفریحی و اجتماعی شهر را اجرایی کرده و به نتیجه برساند. این در حالی است که در دوره اخیر حتی بسیاری از طرح‌های اجتماعی و فرهنگی نیز به بهانه بیماری کرونا تعطیل شده‌اند و حتی تلاش نشده تا با به‌روزرسانی این طرح‌ها برای شرایط فعلی اقداماتی از بابت فعالیت‌های اجتماعی انجام داد. با این وجود مدیریت شهری به جای پاسخگویی درباره عملکرد چهارساله خود، همچنان در حال تخریب عملکرد دوره قبلی شهرداری تهران و زیر سوال بردن دستاوردهایی است که هم‌اکنون توان اجرای یکی از آن‌ها هم نیست.

شماره‌های پیشین