sobhe-no.ir
1162
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
8
شهردار تهران همچنان به جای ارائه کارنامه، مدیران گذشته را متهم می کند

دور جدید اتهام زنی برای فرار از رسوایی واکسن

وقتی درباره مدیریت شهری تهران صحبت می‌کنیم باید کمی با مکث و تامل صحبت کنیم. چون قرار است درباره یک ابر شهر نگاه و نظر داشته باشیم. مسلما مدیریت چنین شهری باید با چنین نگرشی باشد. این روزها وقتی در شهر قدم می‌زنیم آثار بسیار گسترده‌ای از توسعه را مشاهده می‌کنیم که نمایانگر یک مدیریت جهادی و انقلابی است. اگر از تک‌تک شهروندان این شهر سوال کنیم که این همه توسعه مدیون زحمات چه افرادی است، بدون شک از مدیریت شهری کنونی حرفی نخواهند زد، بلکه درباره مدیریتی حرف می‌زنند که بخش عمده توسعه شهر حاصل تلاش‌های آن است. اگر بخواهیم برآورد سطحی نسبت به دوره کنونی و سابق داشته باشیم تفاوت عملکرد زمین تا آسمان است. نظرسنجی‌ها از فعالیت شهردار و شورای شهر کنونی نشان از عملکردی ضعیف دارد و هیچ موضوع و حتی حاشیه‌سازی‌ها هم نمی‌تواند مرهمی برای خلأهای ایجاد شده باشد. اینکه شهرداری تهران در دوره سوم و چهارم چه عملکردی داشته روایتی است که تاریخ این شهر بزرگ گواه به آن می‌دهد. حالا آقای شهردار انتقادی درباره دوره شهرداری محمدباقر قالیباف کرده است؛ مطالبی که بیشتر نشان از فرافکنی دارد. پیروز حناچی در پایان دوره‌اش موضوعاتی چون مدیریت نظامی را برای شهردار سابق تهران بیان کرده و همچنین حساسیت دستگاه نظارتی در دوره خود را نسبت به دوره گذشته بیشتر می‌داند. بیان این مسائل بعد از یک عملکرد ضیف تنها نوک تیز انتقادات رو به سوی آقای شهردار گرفته است.

گیل‌آبادی: مردم تهران درمورد دوره مدیریت قالیباف قضاوت می‌کنند

کیفرخواست وزیر مستعفی به دادگاه رفت

عباس آخوندی، متهم پرونده اقتصادی پسرش شد

شهرداری تهران به جای اسامی دریافت‌کنندگان واکسن کرونا کد ملی منتشر کرد

شفافیت بهانه است

ماجرای سوءاستفاده از واکسن پاکبانان شهرداری تهران در روزهای اخیر مورد توجه افکارعمومی قرار گرفته است. اگرچه متاسفانه به‌دلیل نبود نظارت درست این مساله در برخی از شهرهای دیگر کشور هم تکرار شده است اما درباره پایتخت از آن جهت اهمیت دارد که مدیران فعلی شهر با شعار قانون‌گرایی و شفافیت سکان اداره شهر را در دست گرفتند و حالا تخلفی روی داده است که نشان از کدر بودن فضای مدیریتی دارد نه شفافیت. اگرچه شهردار تهران بعد از این ماجرا اعلام کرد که اسامی دریافت‌کنندگان را روی سایت شفافیت شهرداری تهران اعلام خواهد کرد اما آنچه که در عمل اتفاق افتاد انتشار کد ملی افرادی بود که مشخص نیست هویت واقعی آن‌ها چیست.

صبح نو

گیل‌آبادی: مردم تهران درمورد دوره مدیریت قالیباف قضاوت می‌کنند

سخنگوی سابق شهرداری تهران معتقد است کورانگاری‌های سیاسی نمی‌تواند ذهن جامعه را از حقایق، کارنامه و عملکرد مدیریتی در حوزه‌های گوناگون منحرف کند.
 دکتر شهرام گیل‌آبادی درباره برخی موضوعات مطرح‌شده پیرامون عملکرد شهرداری تهران و به شکل مشخص «طرح هبه» از طریق سامانه137 در گفت‌وگو با پایگاه خبری «فردا» گفت: مجموعه137 زیر نظر بازرسی شهرداری تهران فعالیت داشته و طبیعتا اقداماتی که در این بخش انجام می‌شود کاملا شفاف است و تحت مراقبت دقیق قرار دارد؛ طرحی از طریق این سامانه انجام می‌شد با عنوان «هبه» که مختص کمک‌های غیرنقدی بود، به این معنی که شهروندان اگر وسیله دسته‌دوم اضافی داشتند و به آن نیازی نداشتند از طریق ثبت در سامانه یا تماس با 137 آن را هبه می‌کردند. شهرداری هم با بستری که ایجاد کرده بود به‌واسطه خیریه‌ها یا افراد نیازمندی که مشخص می‌شد این وسایل را انتقال می‌دادند. در واقع یک اقدام خیریه بسیار ارزشمند صورت می‌گرفت که از افتخارات و ابتکارات دوران مدیریت شهرداری تهران بود. هیچ مبادله نقدی در این طرح وجود نداشت و کمک‌ها به‌صورت غیرنقدی انجام می‌شد. سخنگوی سابق شهرداری تهران اضافه کرد: تمامی مستندان و سوابق درمورد این اجناس وجود دارد و کاملا مشخص است که هر جنس یا وسیله مازاد چگونه وارد این چرخه و دریافت شده و چگونه به کدام فرد یا خیریه اهدا شده و در این حوزه هیچ ابهامی وجود نداشته چراکه این کار از طریق مکانیزم کاملا روشن انجام می‌شد. همچنین این اقدام نیازی به مصوبه نداشته چراکه بخشی از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شد. گیل‌آبادی در پایان گفت: ما هیچ‌گاه در این حوزه بی‌اخلاقی نکرده‌ایم و مدیریت یا عملکرد مدیران بعدی را نیز زیر سوال نبرده‌ایم اما در دوره فعالیت 12ساله آقای قالیباف نتیجه کامل روشن و برای مردم تهران قابل ارزیابی است. می‌توانند هر دوره را با دوره‌های دیگر مقایسه و در این مورد قضاوت کنند. درواقع از این مقطع چیزی به‌جز خدمت، توسعه و پیشرفت دیده نمی‌شود. هیچ عقل سلیم و وجدان بیداری عملکرد موفق شهرداری تهران در آن دوره را نفی نمی‌کند؛ البته ما مدعی نیستیم هیچ نقص و اشتباهی نداشته‌ایم اما نمی‌توان نسبت‌به کارهای بزرگی که در آن دوران اتفاق افتاد چشم‌پوشی کرد. نباید کورانگاری سیاسی روشن‌بینی انسانی را مخدوش کند. هر آدمی باید با رعایت انصاف درخصوص عملکرد مدیران گذشته قضاوت کند. به اعتقاد من، مردم تهران رضایت خودشان از مدیریت شهرداری تهران در آن مقطع را به‌خوبی نشان داده‌اند و آنقدر آگاه هستند که تحت‌تاثیر اینگونه کورانگاری‌های سیاسی قرار نمی‌گیرند.
 

captcha
شماره‌های پیشین