sobhe-no.ir
1162
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
6
نگاه

بین المصطفیین از تاجزاده تا کواکبیان در دایره نامزدهای ناسا قرار دارند

خبرهای «صبح نو» حکایت از بالا رفتن احتمال نامزدی رییس سابق مجلس بعد از کاهش بخت ظریف دارد

غلبه لاریجانی بر تردیدها؟

هر چه جلوتر می‌رویم، نام لاریجانی چه در محافل اصولگرایی و چه در محافل اصلاح‌طلبی، کمتر از قبل به گوش می‌رسد. دلیل این امر شاید در همراهی او با دولت حسن روحانی طی سال‌های گذشته باشد. هر چه هست، رییس پیشین بهارستان این روزها در میان نخبگان سیاسی و در میان مردم، چندان از جذابیت لازم جهت احراز پست ریاست‌جمهوری برخوردار نیست. با این حال، نمی‌شود از کنار نام او به‌راحتی گذشت؛ شاید یک اتفاق غیرمنتظره، نام او را در رقابت‌های انتخاباتی دوباره به چرخش درآورد.

صبح نو

نگاه

بین المصطفیین از تاجزاده تا کواکبیان در دایره نامزدهای ناسا قرار دارند

 با نزدیک شدن به موعد ثبت‌نام نامزدهای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری که به گفته رییس ستاد انتخابات کشور قرار است در فاصله روزهای 21 تا 25اردیبهشت‌ماه باشد، احزاب و گروه‌های سیاسی نیز با ورود به بحث مصادیق، کاندیداهای مدنظر خود را به‌مرور اعلام می‌کنند. برهمین اساس، ‌اصلاح‌طلبان 14گزینه احتمالی خود را برای حضور در انتخابات معرفی کردند که کاندیدای نهایی 20اردیبهشت‌ماه از میان این 14نفر انتخاب خواهد شد.
آذر منصوری، سخنگوی جبهه‌ اصلاحات ایران گفت: فهرست افرادی که ازسوی حداقل ۱۰عضو مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران برای ارزیابی نامزدی ریاست‌جمهوری‌شان در جبهه اصلاحات ایران به دبیرخانه مجمع پیشنهاد شده‌اند از این قرار است (به ترتیب تعداد پیشنهاددهنده):
۱- جواد ظریف (۳۷پیشنهاد)
۲- اسحاق جهانگیری (۳۵پیشنهاد)
۳- مصطفی تاجزاده (۳۲پیشنهاد)
۴- مسعود پزشکیان (۲۵پیشنهاد)
۵- محمدرضا عارف (۲۱پیشنهاد)
۶- محسن هاشمی (۲۰پیشنهاد)
۷- محمد شریعتمداری (۱۹پیشنهاد)
۸- مصطفی کواکبیان (۱۵پیشنهاد)
۹- محمد صدر (۱۳پیشنهاد)
۱۰- محمود صادقی (۱۲پیشنهاد)
۱۱- شهیندخت مولاوردی (۱۱پیشنهاد)
۱۲- زهرا شجاعی (۱۱پیشنهاد)
۱۳- عباس آخوندی (۱۱پیشنهاد)
۱۴- صادق خرازی (۱۰پیشنهاد)
 همچنین در جلسه‌ بعدی مجمع عمومی درباره مراحل بعدی ارزیابی نامزدها در جبهه‌ اصلاحات ایران تصمیم‌گیری خواهد شد.
آذر منصوری پیش از این درباره چگونگی و مراحل انتخاب کاندیدای نهایی این جریان گفته بود: نامزدهای این لیست (که حداقل یک‌دوم اعضای مجمع به هر یک رای داده‌اند)، در صورت تمایل برای پاسخ به پرسش‌ها و دفاع از اهداف راهبردی‌شان به جلسه مجمع دعوت شوند و در جلسه مجمع درباره مطلوبیت هر نامزد این لیست گفت‌وگو می‌شود. 
بعد از جلسات بررسی نامزدها در مجمع و در آخرین جلسه مجمع عمومی جبهه پیش از ثبت‌نام نامزدها (پیش از 21اردیبهشت) برای یکایک آن‌ها رأی‌گیری می‌شود و تنها نامزد یا نامزدهایی که حداقل دوسوم آرای اعضای مجمع را کسب کردند از طرف جبهه تشویق به ثبت‌نام می‌شوند و سخنگوی جبهه فقط همین نامزد/نامزدها را به‌عنوان نامزدهای موردحمایت جبهه اعلام عمومی کند.
 همچنین در صورت داشتن چند نامزد مورد اجماع قبلی، مرحله چهارم انتخاب نامزد نهایی با نظرسنجی ملی معتبر است که در ایام تبلیغات انتخابات انجام می‌شود و تصویب جزئیاتش به جلسه آینده مجمع موکول شده است.

captcha
شماره‌های پیشین