sobhe-no.ir
1162
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
5
مذاکرات وین، نرخ دلار را نزولی کرده است؟

از شرطی‌سازی خارج شویم

سیر نزولی قیمت‌ها در بازار ارز درحالی ادامه دارد که قیمت ارز طی روز گذشته از کانال 23هزار تومان در بازار آزاد به مرز 21هزار تومان رسیده است. قیمت‌ها در بازار متشکل و صرافی‌های بانکی نیز کاهش محسوسی داشته است، قیمت دلار در صرافی‌های بانکی نیز که پیش از این در کانال 23هزار تومان در نوسان بود از ساعتی قبل وارد کانال 21هزار تومان شده است. دلار هم‌اکنون در صرافی‌های بانکی، 21هزار و 961تومان و قیمت یورو 26هزار و 865تومان اعلام شده است.فعالان بازار علت اصلی کاهش قیمت‌ها در بازار را خوش‌بینی به مذاکرات هسته‌ای می‌دانند و می‌گویند: خریداری در بازار وجود ندارد و اکثر افراد در نیما و بازار آزاد، فروشنده هستند. هشت‌سال از دولت تدبیر و امید می‌گذرد اما همچنان اقتصاد ایران معطل است، معطل به مذاکراتی در خارج از کشور برای حذف تحریم‌ها. هرچند که یکبار این مذاکرات به نتیجه نشست اما تأثیر آن در اقتصاد ایران بی‌چیز بود.

یادداشت

پمپاژ پارادوکس‌ها در مذاکرات برجامی وین

دکتر حنیف غفاری

آزادی ۴زندانی و ۷میلیارد دلار در برابر ۴ آمریکایی

صبح نو

آزادی ۴زندانی و ۷میلیارد دلار در برابر ۴ آمریکایی

شبکه خبری المیادین به نقل از منابع مسوول ایرانی از آزادسازی چهار ایرانی بازداشتی از زندان‌های آمریکا خبر داد. این رسانه به هویت این افراد که قرار است ازسوی آمریکا آزاد شوند، اشاره‌ای نکرده است.
به گفته این منابع، چهار ایرانی بازداشت‌شده در آمریکا در دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کردند.
این منابع اعلام کردند، در مقابل ایران نیز چهار شهروند آمریکایی متهم به جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا را که در بازداشت هستند، آزاد خواهد کرد.
همچنین به گفته این منابع،  واشنگتن هفت‌میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران را آزاد خواهد کرد.
این منابع گفتند: دولت بایدن طی مذاکرات می‌خواست از هرگونه پرداخت از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران جلوگیری کند اما در این زمینه موفق نبود و طرف ایرانی بر ضرورت آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران پافشاری کرد.
این منابع با بیان اینکه «مذاکرات امنیتی مشابهی میان طرف ایرانی و انگلیسی انجام شده»، اعلام کردند: «لندن 400میلیون پوند بلوکه‌شده از دارایی‌های ایران در انگلیس را آزاد خواهد کرد.»
قبلا آمریکا و واسطه‌های اروپایی تلاش کرده بودند بدون امتیازدهی، ایران را وادار به تبادل کنند تا ضمن کاستن از ضربه حیثیتی ایران به سرویس جاسوسی آمریکا، از تکرار ماجرای جیسون گیت جلوگیری کنند. در پرونده جیسون، ایران با تحمیل اراده خود به اوباما موفق شد ۱/۷میلیارد دریافت کند اما با فشار وارده بر تیم بایدن و نیاز فوری او برای نمایش پیشرفت در پرونده ایران به کنگره، آمریکایی‌ها حاضر شده‌اند با آزادی چهار ایرانی فعال در دور زدن تحریم و پرداخت هفت‌میلیارد دلار، چهار جاسوس آمریکایی که بخشی از دوره محکومیت خود را سپری کرده‌اند، تبادل کنند. به‌دنبال این اتفاق، موضوع تبادل نازنین زاغری، جاسوس انگلیسی در ازای ۴۰۰میلیون پوند نیز قطعی شده است. شواهد حاکی است که در پی این اتفاق، مطالبه اعضای هیات ایرانی از طرف غربی در روند مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، افزایش یافته است.

captcha
شماره‌های پیشین