sobhe-no.ir
1162
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
5
مذاکرات وین، نرخ دلار را نزولی کرده است؟

از شرطی‌سازی خارج شویم

سیر نزولی قیمت‌ها در بازار ارز درحالی ادامه دارد که قیمت ارز طی روز گذشته از کانال 23هزار تومان در بازار آزاد به مرز 21هزار تومان رسیده است. قیمت‌ها در بازار متشکل و صرافی‌های بانکی نیز کاهش محسوسی داشته است، قیمت دلار در صرافی‌های بانکی نیز که پیش از این در کانال 23هزار تومان در نوسان بود از ساعتی قبل وارد کانال 21هزار تومان شده است. دلار هم‌اکنون در صرافی‌های بانکی، 21هزار و 961تومان و قیمت یورو 26هزار و 865تومان اعلام شده است.فعالان بازار علت اصلی کاهش قیمت‌ها در بازار را خوش‌بینی به مذاکرات هسته‌ای می‌دانند و می‌گویند: خریداری در بازار وجود ندارد و اکثر افراد در نیما و بازار آزاد، فروشنده هستند. هشت‌سال از دولت تدبیر و امید می‌گذرد اما همچنان اقتصاد ایران معطل است، معطل به مذاکراتی در خارج از کشور برای حذف تحریم‌ها. هرچند که یکبار این مذاکرات به نتیجه نشست اما تأثیر آن در اقتصاد ایران بی‌چیز بود.

یادداشت

پمپاژ پارادوکس‌ها در مذاکرات برجامی وین

دکتر حنیف غفاری

آزادی ۴زندانی و ۷میلیارد دلار در برابر ۴ آمریکایی

صبح نو

یادداشت

پمپاژ پارادوکس‌ها در مذاکرات برجامی وین

دکتر حنیف غفاری

مذاکرات برجامی وین، وارد فاز عملیاتی و تعیین‌کننده‌ای شده است.
براساس آنچه سیدعباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد کشورمان اعلام کرده است، نگارش متن توافق در برخی موارد (که مورد اتفاق طرفین است) آغاز شده و مذاکرات بر سر نقاط اختلافی نیز ادامه دارد. در مقابل، طرف آمریکایی مواضع دوگانه و مبهمی را در قبال مذاکرات وین اتخاذ کرده و سعی دارد به هر نحو ممکن مانع از «شفافیت در عرصه مذاکرات» شود. رمزگشایی از مواضع بایدن و همراهانش در قبال مذاکرات وین چندان دشوار به نظر نمی‌رسد! آن‌ها درصددند «مذاکرات سیاسی» را محیط بر «مذاکرات حقوقی-فنی» تعریف کنند. طرف آمریکایی قویا معتقد است که اگر این نسبت (به‌صورت معکوس) تعریف نشود و «بایسته‌های حقوقی» در مذاکرات غیرمستقیم مورد توجه قرار گیرد، واشنگتن کمترین قدرت مانوری در مواجهه با تهران نخواهد داشت.
دموکرات‌های کاخ سفید معتقدند که «پروسه رفع برخی تحریم‌ها» نباید کمترین مغایرتی با «ثوابت سیاست خارجی آن‌ها در قبال ایران» داشته باشد. «تحدید توان موشکی ایران»، «جلوگیری از افزایش قدرت منطقه‌ای  ایران» و «دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای» جمهوری اسلامی ایران، سه هدف اعلامی اصلی دولت بایدن در قبال کشورمان محسوب می‌شود. سالیوان، مشاور امنیت ملی و آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا هر دو قویا معتقدند که هندسه تحریم‌های ضدایرانی باید به‌گونه‌ای حفظ شود که خطوط قرمز راهبردی آمریکا در تقابل با ایران را زیر سوال نبرد. سیاستمداران و رسانه‌های غربی به‌گونه‌ای زمینه غلبه «حواشی» بر «متن و اصل ماجرا» را فراهم می‌سازند که طرف مطالبه‌گر (جمهوری اسلامی ایران) را صرفا به یک «طرف مذاکره‌کننده» تبدیل کنند. درحال‌حاضر نیز مقامات دولت بایدن در مذاکرات وین اصرار دارند در دوگانه «شکل -محتوا»، اصالت را به «شکل» داده و از تمرکز افکار عمومی بر محتوای مذاکرات جلوگیری به عمل آورند.
مقامات دولت بایدن به‌گونه‌ای صحنه مذاکرات را تشریح می‌کنند که گویا اکنون در «نقطه صفر» قرار داریم و توافقی مبنایی (به نام برجام) نیز میان طرفین منعقد نشده است! درهرحال، در تحلیل مذاکرات وین، باید بر الگوواره‌های فرامتنی طرف غربی توجه ویژه‌ای داشته باشیم. نباید فراموش کرد که متغیرهای راهبردی، استراتژیک و تاکتیکی متعددی در ابراز رفتارها و مواضع طرف آمریکایی در مذاکره با اعضای 1+4 ( روسیه، چین و تروییکای اروپایی) دخیل هستند. بدون شک از اکنون تا پایان اردیبهشت‌ماه (زمان نسبی تعیین‌شده ازسوی مذاکره‌کنندگان برای به نتیجه رسیدن مذاکرات)، مقامات آمریکایی به خلق پارادوکس‌ها و ابهامات جدیدی در فضای مذاکرات روی می‌آورند تا در نهایت، بتوانند از راهبردهای ضدایرانی خود در ذیل این بازی تصنعی و تاکتیکی صیانت کنند. بدیهی است که وزارت امورخارجه کشورمان و خصوصا تیم مذاکره‌کننده ایرانی در وین نباید اجازه این مانور خطرناک را به طرف آمریکایی بدهند. همچنین باید این حقیقت محض را مدنظر قرار دهیم که تروییکای اروپایی نیز در پیشبرد این بازی، کاملا در کنار کاخ سفید و دولت بایدن هستند!

captcha
شماره‌های پیشین