sobhe-no.ir
1162
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
تاسف رهبر انقلاب از دوگانه‌سازی میان دیپلماسی - میدان

خطای بزرگی بود

رهبر معظم انقلاب، روز گذشته (یکشنبه ۱۲اردیبهشت) به مناسبت روز کارگر و روز معلم، با اشاره به اهمیت نقش معلمان و کارگران در جامعه، نکات مهمی را درباره نقش این دو قشر گوشزد کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، سخنان مهمی را درباره انتخابات ریاست‌جمهوری و اظهارات اخیر برخی مسوولان ایراد فرمودند.

گزارش

تکرار حرف دشمن

صبح نو

گزارش

تکرار حرف دشمن

اظهارات خلاف‌واقع و بیراهه وزیر امورخارجه در باب سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و نقش نیروهای نظامی و به‌ویژه سپاه قدس، مدتی است به موضوع محوری مباحثات داخلی کشور تبدیل شده است. ظریف در صوت درزیافته از مصاحبه محرمانه‌اش با مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، تصویری غلط از مناسبات سیاست خارجی کشورمان ارائه کرد و مدعی شد که سپاه و فرمانده پیشین سپاه قدس یعنی سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی، مانع اجرای منویات وزارت امورخارجه بوده است. این اظهارات به‌قدری ناصواب بود که واکنش‌ها علیه وزیر امورخارجه را برانگیخت. بااین‌حال، ظریف با وجود اظهار ندامت ظاهری، هیچگاه از اصل صحبت خود کوتاه نیامد و عقب‌نشینی نکرد. ظریف در اولین واکنش خود به انتقادها، درحالی‌که در ماموریت عراق به‌سر می‌برد، بدون ذکر هیچ‌گونه عذرخواهی، تاکید کرد: «ما نباید برای تاریخ کار کنیم؛ نگران خدا و مردم باشیم». ظریف در واکنش دیگرش با تعاریف معمول از شخصیت حاج‌قاسم سلیمانی، اعلام کرد: «بسیار تاسف خوردم که چگونه یک بحث نظری محرمانه پیرامون ضرورت هم‌افزایی دیپلماسی و میدان، به یک کشمکش داخلی تبدیل می‌شود و آسیب‌شناسی صادقانه و مشفقانه برخی روندها به‌مثابه انتقاد شخصی معرفی می‌گردد». وزیر امورخارجه در واکنش سوم خود که روز گذشته در اینستاگرامش منتشر کرد، با وجود عذرخواهی از مردم و خانواده حاج‌قاسم سلیمانی، دوباره روی موضع قبلی خود باقی ماند و تاکید کرد: «لازم است تاکید کنم که عرایض بنده که هیچ ادعایی جز صداقت بر قطعیت آن ندارم، ذره‌ای از عظمت شهید سلیمانی و نقش بی‌بدیل او در بازآفرینی امنیت ایران، منطقه و جهان نمی‌کاهد.»
سخنان ظریف درحالی است که به زعم بسیاری از تحلیلگران، حضور نظامی و مستشاری جمهوری اسلامی در منطقه جزء پایه‌های اصلی قدرت ایران محسوب می‌شود؛ البته ناگفته نماند که این حضور مستشاری صرفا به‌دلیل مبارزه با گروه تروریستی داعش و با خواست دولت‌های میزبان بوده و ایران برای توسعه‌طلبی‌های رایج، دست به این حضور نزده است. این دقیقا همان نکته مهمی است که وزیر امورخارجه در فایل صوتی نشریافته، به آن اشاره نکرد و از منظری غلط، کارکرد سپاه قدس در مبارزه با توحش داعش را تخطئه کرد. با توجه به سهم مهم سپاه قدس و شهید سلیمانی در مبارزه با داعش طی 
یک دهه گذشته، بسیاری بر این باورند که چنانچه نیروهای نظامی و عملیاتی ما که ظریف از آن‌ها با عنوان «میدان» یاد کرد، حضور نداشتند، عرصه دیپلماسی در برهه‌های مختلف نمی‌توانست با دست پر مقابل قدرت‌های جهانی بنشیند و اقدام به چانه‌زنی کند؛ در واقع این همان خدمت میدان به دیپلماسی بود که ظریف در مصاحبه‌اش، با کم‌لطفی بسیار از کنار آن عبور کرد. از طرف دیگر، این نکته مهم در میان برخی کاربران فضای مجازی دست‌به‌دست شد که چنانچه فداکاری‌های حاج‌قاسم و نیروهای تحت امر ایشان در عراق و سوریه و یمن نبود، وزیر محترم امورخارجه به‌جای خیابان‌های ژنو باید در کنار قتلگاه تعبیه‌‌شده به‌دست داعشیان، با جان کری رودررو می‌شد.
باقی ماندن ظریف روی موضع غلط خود باعث شد تا رهبر انقلاب روز گذشته در بیانات خود، نکاتی را در باب مساله سیاست خارجی و مولفه‌های موثر بر آن بیان کنند. ایشان تصریح کردند که گفته‌های ظریف «تکرار حرف‌های خصمانه دشمنان و آمریکاست». ایشان سیاست‌های کلان یک کشور را جمع تمامی سیاست‌ها در بخش‌های مختلف اعم از نظامی، علمی، فرهنگی و دیپلماسی دانستند و صراحتا اعلام کردند که «اصلا معنی ندارد که یک بخش بخواهد بخش دیگری را نفی کند». بخش مهم دیگر بیانات رهبر انقلاب در واکنش به اظهارات ناصواب ظریف، آنجایی بود که ایشان درباره نحوه سیاستگذاری در حوزه خارجی سخن گفتند. ایشان تاکید کردند که در همه جای دنیا، سیاست خارجی در مجامع بالادستی کشورها تعیین می‌شود و وزارت خارجه در تعیین این سیاست‌ها، صرفا بازیگری از میان سایر بازیگران است.
وقتی وزیر امورخارجه یک کشور به سیاست‌های کلان نظام سیاسی مستقر در آن کشور اعتقادی ندارد و پس از غلط‌گویی، حاضر نمی‌شود روراست از مواضع خود عقب‌نشینی کند، نتیجه این می‌شود که پس از گذشت هشت‌سال مسوولیت، کمترین دستاورد در حوزه سیاست خارجی نصیب آن کشور خواهد شد و تمام حظ و بهره معطوف به این می‌شود که طرف غربی هرچند وقت یکبار ما را به برداشتن بخشی از تحریم‌ها، مشعوف می‌کند.
پس از فرمایشات مقام معظم رهبری، ظریف  در صفحه اینستاگرامش نوشت: بیانات مشفقانه مقام معظم رهبری همچون همیشه برای من و همکارانم ختم کلام و نقطه پایانی برای بحث‌های کارشناسی است.
ظریف در این پیام تاکید کرد: به عنوان یک کارگزار و پژوهشگر روابط خارجی، همواره باور داشته‌ام برای قوام این مرز و بوم خدایی، سیاست خارجی باید موضوع وفاق و انسجام ملی باشد و از بالاترین سطح مدیریت و هدایت شود و بر این اساس پیروی از نظرات و تصمیمات رهبری ضرورتی غیرقابل انکار برای سیاست خارجی است.
وی افزود: بسیار متأسفم که  برخی نقطه نظرات شخصی که صرفا برای انتقال صادقانه تجربیات و بدون قصدی برای انتشار بیان شده بود، دزدانه منتشر و به صورت گزینشی مورد بهره‌برداری و دستمایه خصومت ورزی بدخواهان کشور و مردم و انقلاب گردید و اسباب تکدر خاطر شریف مقام معظم رهبری را فراهم آورد. امیدوارم به یاری خدا اینجانب و همکارانم بتوانیم در کنار دیگر خدمتگزاران در اجرای بی‌کم و کاست منویات مقام معظم رهبری برای پیشرفت ایران عزیزمان یکدل و یکصدا کوشا باشیم.

captcha
شماره‌های پیشین