sobhe-no.ir
1162
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
تاسف رهبر انقلاب از دوگانه‌سازی میان دیپلماسی - میدان

خطای بزرگی بود

رهبر معظم انقلاب، روز گذشته (یکشنبه ۱۲اردیبهشت) به مناسبت روز کارگر و روز معلم، با اشاره به اهمیت نقش معلمان و کارگران در جامعه، نکات مهمی را درباره نقش این دو قشر گوشزد کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، سخنان مهمی را درباره انتخابات ریاست‌جمهوری و اظهارات اخیر برخی مسوولان ایراد فرمودند.

گزارش

تکرار حرف دشمن

صبح نو

تاسف رهبر انقلاب از دوگانه‌سازی میان دیپلماسی - میدان

خطای بزرگی بود

رهبر معظم انقلاب، روز گذشته (یکشنبه ۱۲اردیبهشت) به مناسبت روز کارگر و روز معلم، با اشاره به اهمیت نقش معلمان و کارگران در جامعه، نکات مهمی را درباره نقش این دو قشر گوشزد کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، سخنان مهمی را درباره انتخابات ریاست‌جمهوری و اظهارات اخیر برخی مسوولان ایراد فرمودند.

بخش‌هایی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
      درمورد امیرالمومنین و معرفی شخصیت این بزرگوار، یک مرحله، مرحله امامت است. امامت نه به معنای ریاست دین و دنیا، بلکه آن امامتی که خدا متعال به حضرت ابراهیم فرمود: «إنی جاعلک للناس إماما». این امامت مربوط به اواخر دوران زندگی حضرت ابراهیم ؟ع؟ بود. این امامت مرحله بالاتری بود و با ترازوهای عرفی قابل اندازه‌گیری نیست. این یک مقام والا و عالی است و فهم آن از دسترس ما خارج است. غیر از معصومان، نخبگان و بزرگانی بودند که به مفاهیم عالی امامت دست یافتند، لکن با قطع نظر از این رتبه بالا و مهم، حضرت امیر ؟ع؟ بر اثر معیارهای دنیوی هم یک شخصیت بی‌نظیر است و بعد از پیامبر؟ص؟نمی‌توان شخصیتی را با این رتبه‌های معنوی نشان داد. حتی غیر از شیعه و غیر مسلمان هم ایشان را دوست می‌دارند.
      معلمان توجه داشته باشند که باید از فکر مخاطب خودشان ازجمله دانشجو و دانش‌آموز صیانت کنند. همچنان‌که شهید مطهری این کار را می‌کرد. در کشور امکان آموزش این مقدار در سرتاسر کشور در گذشته فراهم نبود ولی امروز به برکت انقلاب و جمهوری اسلامی این امکانات فراهم آمده است که خود معلمان عزیز هم بخشی از این امکانات هستند؛ بنابراین می‌توان این‌جور گفت که معلمان افسران سپاه پیشرفت کشور هستند و اگر حرکت عمومی پیشرفت کشور را بتوان به یک سپاه تشبیه کرد، افسران جوان این میدان، معلمان جوان هستند.
      یک روی دیگر این صفحه این است که در کشور ما در کمتر زمانی جوان‌ها و نوجوانان ما اینگونه مورد تهاجم فکری و اخلاقی قرار گرفتند؛ البته در دوران پهلوی این تهاجم از جانب حاکمیت صورت می‌گرفت. دست‌اندرکاران باید کاری کنند که ریزش‌ها نزدیک به صفر باشد و رویش‌ها در حداکثر قرار گیرند؛ البته دیگران هم در قبال جامعه معلمان مسوولیت سنگین دارند. مساله اصلی بالا بردن جایگاه و شأن معلمی است. شأن معلمی بالاست که باید به همه تفهیم کنیم. درباره کارگر هم همین مساله وجود دارد. آموزش‌وپرورش، رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی باید نقش ایفا کنند تا جایگاه والای معلم را به مردم معرفی کنند؛ البته گشودن معیشت معلمان نیز بسیار مهم است که وظیفه دولت و مجلس است.
      راجع به مساله روز کارگر ما سال گذشته برنامه خوبی داشتیم، برنامه دورادور بود ولی با مراکز متعدد کارگری ارتباط تصویری برقرار شد و با کارگران دیدار کردیم ولی امسال متاسفانه با رواج اخیر کرونا امکان این مساله نیز میسر نشد و این تبعه انگلیسی ویروس، ظاهرا خطرش از دیگر انواع کرونا بیشتر است. در ارتباط با حمایت از کارگران و ایجاد کار دو، سه مطلب عرض می‌کنم. در ارتباط با تمجید کار همین بس که خدا و پیغمبر دست او را دوست دارد. پیغمبر خدا دست کارگر را بوسید.
      در یک اقتصاد تولیدمحور که قصد دارد روی پای خود بایستد، کارگر نقش اصلی را ایفا می‌کند و یکی از مهم‌ترین نقش‌ها با کارگر است؛ چراکه تولید وابسته به کارگر است. این نقش از نقش‌هایی است که مردم باید به آن توجه کنند و باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود و دستگاه‌های تبلیغی در این حوزه نیز فعالیت کنند.
       اگر برنامه‌ریزی درمورد ایجاد اشتغال دولت‌ها داشته باشند و این برنامه ‌با انضباط دنبال شود و از ظرفیت‌ها استفاده شود، کمک بزرگی به اقتصاد کشور می‌کند و سلامت اقتصاد و رشد اقتصادی وابسته به این است. ایجاد اشتغال فقط برکات اقتصادی ندارد، بلکه برکات اجتماعی و سیاسی هم دارد. کار و اشتغال برای نسل جوان مایه‌ نشاط، تحرک و شوق است. کارآفرینی که می‌تواند کار کند و تلاش کند، سرحال و بانشاط است اما بیکاری بستر فساد، اعتیاد و انحرافات اخلاقی و امنیتی است. مساله کار صرفا اقتصادی نیست و یک مساله همه‌جانبه و چندجانبه است.
         متاسفانه کارخانه‌‌های متعددی به تعطیلی کشانده شدند‌، آن کسانی که برای منافع خودشان کارخانه را تعطیل می‌کنند و کارگر را اخراج می‌کنند و ابزار کارخانه را به پول تبدیل می‌کنند و زمین را نگه می‌دارند تا ارزش افزوده باطل و حرامی را به دست بیاورند، این خیانت است.
        درباره این روزها که صحبت تحریم‌ها مطرح است، به‌نظر ما موفق‌ترین کار برای خنثی کردن تحریم‌ها، تلاش واقعی برای تقویت تولید ملی است. اگر توانستیم تولید ملی را تقویت کنیم و با برنامه‌ریزی آن را دنبال کردیم، تحریم‌ها اول خنثی می‌شوند و بعد برطرف می‌شوند. 
               انتخابات به معنای واقعی کلمه یک فرصت مهم است و نباید مردم را از انتخابات دلسرد کرد. انتخابات را با حرف‌های بیهوده و فریبنده و بدون پشتوانه نباید خراب کرد. کسانی که مایل‌اند در این کارزار وارد شوند باید به مردم کار ارائه دهند. انتخابات فرصت بی‌نظیری است و هیچ‌چیز دیگری جای انتخابات را برای کشور نمی‌گیرد و حضور مردم برای اقتدار کشور و امنیت خودشان و آینده و سرنوشت کشور مهم است. 
         یک عده مردم را دلسرد می‌کنند. خدشه در انتخابات، خدشه در دست‌اندرکاران مانند شورای نگهبان و سایر نهادها غلط است. این انتخابات‌ها همه سالم انجام شده و ممکن است تخلفات کوچکی شده باشد اما در نتایج انتخابات تاثیری نداشته؛ در انتخابات تخلفی که خلاف امانت باشد نیفتاده و همراه با امانت و سلامت بوده است. برخی نتیجه انتخابات را وقتی قبول دارند که همان چیزی باشد که آن‌ها می‌خواهند.
         بعضی اوقات حرف‌هایی از برخی صادر می‌شود که کانه قانون اساسی را قبول ندارند. کسی که داوطلب نشستن بر مسند ریاست‌جمهوری است باید قانون اساسی را قبول داشته باشد.
         البته از برخی مسوولان حرف‌هایی شنیده شده که برای انسان مایه تعجب و تاسف است، شنیدم که رسانه‌های دشمن و مخالفان جمهوری اسلامی این حرف‌ها را زدند که انسان متاسف می‌شود؛ این حرف‌ها تکرار حرف‌های خصمانه دشمنان و آمریکایی‌هاست. آمریکایی‌ها سال‌ها از نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه و نیروی قدس و شهید سلیمانی ناراحت بودند. شهید سلیمانی را به شهادت رساندند به‌همین خاطر و ما نباید حرفی بزنیم که این معنا را تداعی کند که حرف آن‌ها را تکرار می‌کنیم؛ چه درباره شهید سلیمانی و نیروی قدس. برنامه‌های سیاست کشور انواع برنامه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و مناسبات دیپلماسی است. همه با هم باید تلاش کنند، اینکه یک بخش، بخش دیگری را نفی کند خطای بزرگی است و نباید این خطا از مسوولان جمهوری اسلامی سر بزند.
         انصافا نیروی قدس بزرگ‌ترین عامل موثر در جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در منطقه غرب آسیاست. نیروی قدس در منطقه غرب آسیا این سیاست مستقل و عزتمدار جمهوری اسلامی را تحقق بخشیده است. غربی‌ها اصرار دارند که سیاست خارجی کشور متمایل به آن‌ها و زیر پرچم آن‌ها باشد آن هم به شکل تبعیت. چون سال‌های متمادی اینگونه بوده است؛ هم در زمان اواخر قاجار و هم در دوران طولانی حکومت پهلوی ایران تحت سیطره سیاست‌های غرب بود. انقلاب آمده است و ایران را از تحت سیطره غرب خارج کرده و این‌ها به شکل مداوم تلاش می‌کنند؛ در تمام این 40سال تلاش غربی‌ها چه آمریکا و چه اروپا این بوده که سیطره خود بر ایران را ادامه دهند.
   لذا شما می‌بینید که جمهوری اسلامی با چین ارتباط برقرار می‌کند آن‌ها عصبانی می‌شوند، با روسیه ارتباط سیاسی یا اقتصادی برقرار می‌کند آن‌ها ناراحت می‌شوند، با همسایگان می‌خواهیم ارتباط بگیریم، آن‌ها وارد می‌شوند و همسایگان بیچاره و ضعیف ما را زیر فشار قرار می‌دهند و مانع می‌شوند. این‌ها مواردی است که ما شاهد آن بودیم.
         بنده موارد متعددی از کشورهای عربی و کشورهای همسایه سراغ دارم که مسوولان عالی‌رتبه آن‌ها حتی می‌خواستند به ایران سفر کنند، آمریکایی‌ها رفتند مانع شدند تا آن‌ها سفر نکنند. یعنی با هرگونه تحرک دیپلماسی ما آن‌ها مخالفند؛ بنابراین ما نمی‌توانیم در برابر خواست آن‌ها منفعل عمل کنیم. باید مستقل، عزتمند، پرتلاش و پرتوان عمل کنیم و این کار را در منطقه برخی‌‌ها کرده‌اند.
         این‌ها را هم همه بدانند که سیاست خارجی در هیچ جای دنیا در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود. سیاست خارجی در همه جای دنیا مربوط به مجامع بالادستی وزارت خارجه است و مسوولان عالی‌رتبه کشور هستند که سیاست خارجی را تعیین می‌کنند؛ البته وزارت خارجه نیز در این امر مشارکت دارد ولی اینطور نیست که سیاست خارجی تابع وزارت خارجه باشد.

captcha
شماره‌های پیشین