sobhe-no.ir
1162
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
16

صبح نو

روز گرام

 ماه رمضان  
یکی از ویژگی‌های #شخصیت سالم، توانایی به تعویق انداختن خواسته‌ها و تمنیات غریزی و غیر غریزی است.
آنقدر ظرفیت به تعویق انداختن خواسته‌ها مهم است که از آن به‌عنوان شاخصی برای #رشد روحی انسان یاد می‌شود. آدمی که قادر نیست خواسته‌های فوری خود را به تعویق بیندازد
در واقع رشدیافته نیست و قدرت انطباق با شرایط جدید را ندارد. چنین فردی قبل از آنکه بر «من» خود مسلط باشد، غرایزش بر او مسلط هستند.
نکته دیگر آن که وقتی فرد بتواند تحقق #میل خود را به تعویق بیندازد، در واقع زمینه را برای برپایی و تقویت #اراده خویش فراهم ساخته است.
در #تربیت_دینی، یکی از راه‌های به تعویق انداختن، تقویت اراده است و آن، از طریق «تحمیل به نفس» حاصل می‌شود.
به تعبیر عرفا، حیثیت #زندگی این دنیایی این است که در این دنیا #جان ما همراه تن ما زیست می‌کند. این دو با هم همراه، و هر دو مطلوبی دارند، اما مطلوب آن‌ها یکی نیست.
به‌عنوان مثال، در شعر مولانا، جان به «مجنون» و تن به «ناقه» تعبیر شده است. مولانا می‌گوید:
میل مجنون سوی آن لیلی روان
میل نافه پس پی کره‌اش دوان
مطلوب مجنون، لیلی و مطلوب ناقه، بچه شتر است.
راه این است که در همراهی جان و تن، #مراقبت همیشگی لازم است تا افسار ناقه در دست جان قرار گیرد و از مسیر خارج نشود. وگرنه هر غفلتی از سوی جان، ناقه را به سمت مطلوب خود می‌برد.
اینجاست که وقتی آدمی پس از مدتی غفلت، هوشیار می‌شود، تنها «حسرت» برای او می‌ماند که رنج‌آور است؛
روزگارم رَفت زین گونْ حال‌ها
هَمچو تیه و قَوْمِ موسی سال‌ها.
الغرض، گاهی لازم است که برنفس مان مسلط شویم و به راحتی تسلیم خواسته‌هایش نشویم. این روش در #تربیت_دینی، روش تحمیل به نفس است.
تحمیل به نفس، روشی فراتر از «تلقین» به نفس است. در این روش، فرد اراده خود را به رخ می‌کشد و آن را نمایان می‌سازد.
اگر طالب رشد روحی هستیم، لازم است برخی رفتارها، و یا بایدها و نبایدهایی را به نفس خویش «تلقین» و سپس «تحمیل» کنیم تا نفس‌مان به «راحتی» عادت نکند و بتواند اوج بگیرد.
#ماه_مبارک_رمضان ، موقعیتی است که بهترین زمینه‌های تحمیل به نفس را فراهم ساخته است. دراین ماه، نفس و تن به رنج می‌افتد تا جان‌مان اوج بگیرد. درسایه چنین صبری است که تحمیل به نفس را ممکن می‌سازد، اراده آدمی تقویت و روح او جان دوباره‌ای می‌گیرد.
dr.rezaph

captcha
شماره‌های پیشین