sobhe-no.ir
1162
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
15
معاون ساترا توضیح داد

تکلیف بودجه 1500 میلیارد تومانی مشخص شد

در هفته گذشته ارقام مندرج در بودجه سال جاری مصوب مجلس در فضای مجازی سروصدای زیادی کرد. درکنار برخی خبرسازی‌ها و حتی جعل خبر درباره عملکرد مجلس در موضوع بودجه که توسط برخی رسانه‌ها صورت گرفته بود، یک بند از بودجه مورد بحث و نظر ویژه‌ای واقع شد.

واکنش تند حسن فتحی به حواشی جدید «مست عشق»

لعن و نفرین نخرید

اخبار کوتاه

صبح نو

معاون ساترا توضیح داد

تکلیف بودجه 1500 میلیارد تومانی مشخص شد

در هفته گذشته ارقام مندرج در بودجه سال جاری مصوب مجلس در فضای مجازی سروصدای زیادی کرد. درکنار برخی خبرسازی‌ها و حتی جعل خبر درباره عملکرد مجلس در موضوع بودجه که توسط برخی رسانه‌ها صورت گرفته بود، یک بند از بودجه مورد بحث و نظر ویژه‌ای واقع شد.

یکی از بندهای بودجه فرهنگی مربوط به رقم 1500‌میلیارد تومانی بود. آذری‌جهرمی، وزیرارتباطات با انتقاد از مصوبه مجلس شورای اسلامی و تخصیص ۱۵۰۰‌میلیارد تومان به فعالان فضای مجازی صداوسیما بیان کرد این هزینه معادل ۵۰‌درصد کل بودجه وزارت ارتباطات برای توسعه است، در حالی که هیچ شفافیتی در این بخش وجود ندارد و نتیجه‌اش مشخص نیست.

اعتراض آذری‌جهرمی
او در بخش دیگری از سخنانش اظهارکرده که اگر قرار نیست پولی به صداوسیما داده شود، پس هزینه ۱۵۰۰‌میلیارد تومانی که به فعالان فضای مجازی صداوسیما اختصاص یافته، برای کدام بخش است؟ البته این هزینه تخصیص یافته است و شاید صداوسیما موفق به دریافت ۱۵۰۰میلیارد تومان نشود، اما معادل ۵۰‌درصد کل بودجه وزارت ارتباطات برای توسعه کل زیرساخت‌ها و مطالبات در بخش‌های فضایی، دولت الکترونیک، شبکه ملی اطلاعات و توسعه روستایی است. آذری‌جهرمی با اشاره به اینکه ۱۵۰۰‌میلیارد تومان برای صداوسیما در نظر گرفته شده که به‌عنوان یک سازمان نامربوط، قانونی هم برایش وجود ندارد، اضافه کرد: اگر قانون وجود دارد که صداوسیما با چه مکانیزمی این ۱۵۰۰‌میلیارد را می‌خواهد به بخش خصوصی بدهد، باید اعلام شود ضوابط آن چیست؟ کمیسیون تنظیم مقررات ساترا وظیفه‌اش توانمندسازی نیست، وظیفه‌اش تنظیم مقررات و نظارت بر اجراست. اجرا وظیفه وزارت ارشاد، وزارت ورزش جوانان و سازمان تبلیغات و بخش‌های دیگر است که مأموریت‌های اجرایی دارند.

سازوکار خرج بودجه
اما درباره 1500‌میلیار تومان بودجه‌ای که این روزها جهرمی روی آن مانور می‌دهد، «علی سعد» معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا به فارس گفت: 1500‌میلیارد تومان بودجه‌ای که برای فعالان فضای‌مجازی در بودجه امسال تصویب شده، مربوط به صندوق حمایت از تولیدکنندگان محتوا در فضای مجازی است.وی توضیح داد: این صندوق در حال حاضر تشکیل نشده و مرحله تدوین آیین‌نامه را سپری می‌کند. اعضای آن نیز متشکل از پنج نهاد دولتی و حاکمیتی نظیر وزارت ارتباطات و سازمان برنامه و بودجه است و دبیری آن نیز با سازمان صداوسیما خواهد بود.البته همانطور که گفته شد، هنوز آیین‌نامه آن تکمیل نشده، وقتی جلسه اول تشکیل شود در گام نخست برنامه داخلی صندوق مصوب خواهد شد و در ادامه ساز‌و‌کار تدوین می‌شود. همچنین در صندوق دو نماینده مجلس به‌عنوان ناظر حضور دارند که یکی از کمیسیون فرهنگی و دیگری از کمیسیون برنامه و بودجه خواهد بود که آن‌ها هم هنوز انتخاب نشده‌اند.
سعد در توضیح عملکرد این صندوق اظهارداشت: اعضاء این صندوق ماهی یکبار تشکیل جلسه خواهند داد و نسبت به موضوعات مطرح شده تصمیم‌گیری خواهند کرد. در این جلسات موضوعات اولویت‌بندی خواهد شد و 
در خصوص ارائه تسهیلات به شرکت‌های متقاضی تصمیم‌گیری می‌شود. وی تاکید کرد: این اشتباه صورت گرفته که بناست 1500‌میلیارد تومان گفته شده به جیب سازمان صداوسیما برود. این برداشت اشتباه است. در حقیقت این پول فقط در صندوق وجود دارد و اعضاء هیات امنای صندوق حق و اجازه برداشت به نفع سازمان متبوع خود را نخواهند داشت و این پول از طریق وام‌های کم بهره به تولیدکنندگان محتوا در بخش خصوصی داده خواهد شد.وی اضافه کرد: ساز‌و‌کار این صندوق مشابه صندوق نوآوری و شکوفایی است که از اوایل دهه نود شکل گرفت و در طول این سال‌ها با ارائه اعتبارات و تسهیلات کم بهره شرکت‌های متقاضی و استارتاپ‌ها را مورد حمایت قرار می‌دهد. ساز‌و‌کار صندوق حمایت از تولید محتوا در فضای مجازی نیز به همین شکل خواهد بود. همه تولید‌کنندگان محتوا در فضای مجازی چه آن‌هایی که از طریق شرکت‌ها و پلتفرم‌های تولید حرفه‌ای فعالیت می‌کنند و چه آن‌هایی که در شهرستان‌ها هستند و شاید خیلی هم حرفه‌ای نیستند، می‌توانند از این اعتبارات استفاده کنند و شمولیت عام دارد.

captcha
شماره‌های پیشین