sobhe-no.ir
1162
دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
10
دکتر مردانی، متخصص عفونی:

واکسن نزدن خطر بیشتری دارد

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با حاج احمد چینی، پیرغلام اهل‌بیت؟عهم؟ درباره برپایی هیات‌های مجازی

چراغ روضه‌های خانگی روشن است

علی جواهری / صفای دل را می‌توان در کلامش یافت. وقتی صحبت از مکتب سیدالشهدا؟ع؟ به میان می‌آید حال دلش دگرگون می‌شود و به‌سوی کربلا پر می‌کشد. این وصف بسیاری از عاشقان اهل‌بیت؟عهم؟است. حاج «احمد چینی» متولد1326 و از مداحان و دعاخوانان پیشکسوت و باسابقه تهران است اما او را می‌شود یکی از شاگردان مکتب اخلاقی چهار تن از علمای فقید اخیر، یعنی آیت‌الله حق‌شناس، آیت‌الله مجتهدی، آیت‌الله آقامجتبی تهرانی و آیت‌الله خوشوقت دانست. چینی، مداحی را کنار منبر حاج شیخ‌محمود نجفی، از روحانیون برجسته دهه40 آغاز می‌کند و حدود دو سال بعد وقتی آیت‌الله حق‌شناس به او می‌گوید که واجب‌الحج شده است، در 17سالگی کم‌سن‌وسال‌ترین حاجی سال1343 ایران در سرزمین وحی لقب می‌گیرد.

صبح نو

دکتر مردانی، متخصص عفونی:

واکسن نزدن خطر بیشتری دارد

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا با تأکید بر اینکه مردم صف‌های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنند، یادآور شد: اگر از سلامت این افراد مطمئن نیستید، قبل از تزریق با پزشک‌شان تماس بگیرید و اگر فردی بیماری حاد تب‌دار دارد یکی، دو هفته واکسن را عقب بیندازد، اما باقی افراد مشکلی ندارند.
دکتر مسعود مردانی در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه با خبرهایی که رسیده در 15‌استان روند رو به رشد بیماری با تعطیلی‌ها و رعایت پروتکل‌ها در حال توقف است، عنوان کرد: اما هنوز ورودی‌های ما به‌ویژه در کلان‌شهرها در سطح بالایی است، هنوز موارد بستری بالاست و بخش‌های مراقبت‌های ویژه هم پر است و تعداد مرگ‌ومیر نیز بالاست. وی در ادامه تصریح کرد: الان تحقیقات نشان داده که برخی از افرادی که با شدت بیشتری بیماری را می‌گیرند یا فوت می‌کنند اغلب به این دلیل است که ایمنی سلولی آن‌ها شرایطی داشته یا مشکلی داشتند که به‌طور طبیعی مشخص نبوده و با وجود ویروس خود را نشان داده است. این متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این سؤال که «برخی سؤال دارند که والدین‌شان با وجود سن بالایی که دارند و به لحاظ جسمانی ضعیف هستند بعد از تزریق واکسن مشکلی پیدا نمی‌کنند» گفت: دیروز من در یکی از مراکز تزریق واکسن حضور پیدا کردم، نزدیک ۶۰‌تا ۷۰‌نفر هر‌کدام با دو، سه همراه چسبیده به هم در صف ایستاده بودند و عده زیادی هم ماسک نداشتند، همه عجله داشتند و هل می‌دادند تا زودتر داخل سالن شوند.
مردانی توصیه کرد: خواهش من از مردم این است که صف‌های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنید، اگر برای یکی، دو روز منتظر شویم تا مراکز خلوت‌تر شوند برای خودمان بهتراست، مسأله دیگر این است که خیلی از این افراد ممکن است در طول دو، سه سال اخیر توسط پزشکی معاینه نشده باشند، اگر از سلامت این افراد مطمئن نیستید، با پزشک‌شان تماس بگیرید و اگر فردی بیماری حاد تب‌دار دارد یکی، دو هفته واکسن را عقب بیندازد، اما باقی افراد مشکلی ندارند. افرادی هم که کرونا دارند چهار هفته بعد از بهبودی می‌توانند واکسن بزنند. وی ادامه داد: بسیاری از مردم هنوز سؤال دارند اصلا واکسن بزنیم یا نزنیم، می‌گویم حتما بزنید، در کشورهایی که واکسیناسیون انجام شده ماسک‌ها را برداشته و زندگی به حالت طبیعی برگشته، اگر شما می‌خواهید به طرح ملی که قصد دارد بیماری را در کشور کنترل کند ملحق شوید، پس باید مروج طرح باشید، مرگ به‌دنبال تزریق واکسن گزارش شده اما در رقمی نیست که به آن رجوع کنید، خطر واکسن نزدن از زدن آن بیشتر است، چون هم از مرگ جلوگیری می‌کند و هم فرم شدید بیماری را نمی‌گیرید، حتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های را با واکر ببرید. استاد دانشگاه علوم پزشکی در پاسخ به این سؤال که چه واکسنی بزنیم هم گفت: به جز واکسن تقلبی بهترین واکسن در دسترس‌ترین واکسن است، مردمی که به واکسن چینی اعتماد ندارند باید بدانند قسمت عمده مردم امارات در مراحل تجربی همین واکسن را زدند، برخی هم می‌گویند واکسن را از ناصرخسرو بخریم، خواهش می‌کنم به هیچ‌وجه اعتماد نکنید.
 

captcha
شماره‌های پیشین