sobhe-no.ir
1161
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» از نام و یاد معلمانی که در تاریخ ایران ماندگار شده‌اند

یار مهربان من و تو

میان همه مشاغل، معلمی همیشه جایگاهی ویژه و والا داشته‌ است. معلم‌ها همیشه برای‌مان نماد فداکاری و امیدآفرینی بوده‌اند. در میان افرادی که در طول سال‌های اخیر لباس مقدس معلمی را به تن کردند، هستند کسانی که با اقدامات‌شان ماندگار و به‌یادماندنی شدند. معلمانی که دانش‌آموزان خود را همچون فرزندان‌شان دوست دارند و به‌خاطر آنان دل به آتش می‌زنند. گاهی هم از حقوق اندک خود مایه می‌گذارند تا نسل آینده را بسازند. معلمی برای شاگرد سرطانی‌اش موهایش را می‌تراشد و برای آموزش در روستاهای دورافتاده کیلومترها راه طی می‌کند. حتی در این روزهای کرونایی معلمان از آموزش در فضای مجازی گرفته تا حضور در جلوی در منزل، پای شاگردان‌شان ایستاده‌اند. معلمانی هم هستند که در راه تعلیم و تربیت جام شهادت نوشیدند و در خاطره تاریخ ماندگار شدند. امروز 12اردیبهشت‌ماه است همان روز که می‌شود با یک شاخه گل بخشی از زحمات این قشر شریف را جبران کرد.

ایجاد 23‌هزار فرصت شغلی با بهره‌برداری از 6600‌طرح تولید البسه محقق شد

پوشاک، بازار فراموش شده اشتغال و درآمد

صبح نو

ایجاد 23‌هزار فرصت شغلی با بهره‌برداری از 6600‌طرح تولید البسه محقق شد

پوشاک، بازار فراموش شده اشتغال و درآمد

صنعت پوشاک از جمله صنایع درآمدزایی است که کشورهای مختلفی در سراسر جهان روی این بخش تمرکز کرده و البته درآمدهای سرشاری را نیز به دست می‌آورند. در این حوزه می‌توان به کشورهایی چون ترکیه، تایلند، بنگلادش و هند اشاره کرد که حتما البسه مختلفی با برندهای معروف که در این کشورها تولید شده‌اند را دیده‌اند. صنعت پوشاک نیز در کشور ما اگر مورد توجه قرار گرفته و حمایت شود می‌تواند درآمدهای سرشاری به‌دنبال داشته و رونق اشتغال را موجب شود. در همین ارتباط نیز روز گذشته آیین بهره‌برداری از 6‌هزار و 600‌طرح تولید پوشاک بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام و اختتامیه رویداد ملی «چرخ برکت» برگزار شد.
به گزارش «صبح‌نو»، مدیرعامل بنیاد برکت در این مراسم با تاکید بر این‌که حمایت از تولیدکنندگان پوشاک از اولویت‌های این بنیاد است، گفت: بهره‌برداری از این 6‌هزار و 600‌طرح باعث ایجاد 23هزار فرصت شغلی در یک‌هزار و 200‌منطقه محروم کشور شده است. آقای امیرحسین مدنی ادامه داد: بنیاد برکت 145‌میلیارد تومان برای راه‌اندازی این تعداد طرح در حوزه پوشاک سرمایه‌گذاری کرده است و البته توانسته 275‌میلیارد تومان از منابع مردمی را هم به میدان بیاورد. به گفته مدیرعامل بنیاد، با راه‌اندازی 6‌هزار و 600‌طرح این بنیاد در حوزه پوشاک، بیش از 5‌میلیون دست لباس تولید و روانه بازار شده است. وی با اشاره به دغدغه‌ها و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در حوزه پوشاک اظهار داشت: بر همین اساس، بنیاد برکت توجه به چرخه تولید پوشاک در کشور، حمایت از تولیدکنندگان این حوزه و راه‌اندازی طرح‌های خرد و متوسط را به‌عنوان یکی از اولویت‌ها در دستور کار خود قرار داده است. مدنی درباره رویداد ملی «چرخ برکت» به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد نوآوری_کارآفرینی صنعت پوشاک نیز توضیح داد: 400‌ایده از سوی فعالان صنعت پوشاک به دبیرخانه رویداد رسید که 120‌ایده به‌عنوان طرح‌های دارای قابلیت سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی برگزیده شد.

ایده‌های درخشان از سراسر کشور
مدیرعامل بنیاد برکت در ادامه سخنان خود به مساله ایده‌یابی برای تولید محصولات جذاب‌تر اشاره کرد و یادآور شد: برخی از این ایده‌ها با استفاده خلاقانه از ظرفیت‌های فرهنگی و صنایع دستی طراحی شده است و قابلیت اجرا توسط اقشار آسیب‌پذیر مانند زندانیان و زنان سرپرست خانوار را دارند. وی با تاکید بر این‌که چرخ برکت یک شروع برای جمع‌آوری ایده‌ها در صنعت پوشاک است، تصریح کرد: دبیرخانه این رویداد به کارش ادامه خواهد داد و امیدواریم روزی شاهد آمار درخشان صادرات پوشاک ایرانی به کشورهای مختلف باشیم. مدنی تصریح کرد: با وجودی‌که اقدامات قابل توجهی در حوزه پوشاک انجام شده است اما هنوز با نقطه اوج و مطلوب فاصله داریم.
مدیرعامل بنیاد برکت افزود: آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در سال‌1396 هر خانوار ایرانی یک میلیون و 250‌هزار تومان و هر خانوار روستایی 850‌هزار تومان در سال هزینه پوشاک کرده است. در همین سال، 60‌میلیون دلار واردات پوشاک داشته‌ایم که 70‌درصد آن از ترکیه بوده است. این در حالی است که تا 40‌درصد پوشاک مورد نیاز کشور از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود. وی با اشاره به احتیاج سالانه کشور به 400‌میلیون دست لباس تاکید کرد: ظرفیت‌های خیلی خوبی در حوزه تولید پوشاک وجود دارد و با حداقل سرمایه‌گذاری می‌توان به حداکثر بهره‌برداری رسید. مدنی افزود: بازدهی بالای صنعت پوشاک علاوه بر رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی، از خروج ارز از کشور هم جلوگیری می‌کند. مدیرعامل بنیاد برکت خاطرنشان کرد: با توجه به سبقه فرهنگی کشور و طراحی‌های خلاقانه، ایده‌های نوآورانه بسیاری در صنعت پوشاک وجود دارد که باید از آن‌ها حمایت شود.

captcha
شماره‌های پیشین