sobhe-no.ir
1161
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» درباره طرحی که توان مقابله با گسترش کرونا را دارد، بخوانید

طرح شهید سلیمانی راه موثر مبارزه با کرونا

فاطمه میرزا جعفری / ویروس کرونا با شیوع خود در سراسر جهان تمامی کشورها را با دغدغه‌ای به نام مدیریت کرونا روبه‌رو کرد، ایران نیز یکی از این کشورها بود که با گسترش کرونا با چالش نحوه مدیریت و شناسایی افراد مبتلا به این بیماری مواجه شد. یکی از دستاوردهای بزرگ در زمینه بیماری کرونا در ایران و یکی از دلایل موفقیت ایران در روزهایی که توانست آمار مرگ‌ومیر و مبتلایان به این بیماری را کاهش دهد اجرای طرح مدیریت کرونا به نام «طرح شهید سلیمانی» بوده است؛ طرحی که حالا خبر از توقف آن در روزهای ورود ویروس‌های جهش‌یافته و ورود به پیک چهارم رسیده است. در روزهایی که کرونا برای خودش یکه‌تازی می‌کرد و اعداد و ارقام متفاوت و ترسناکی را رقم می‌زد؛ روزهایی که کادر درمان خسته و درمانده شده بودند صحبت از اجرایی شدن طرحی متفاوت برای مدیریت کرونا به میدان آمد؛ طرح«شهید حاج قاسم سلیمانی»، که با همکاری مشترک وزارت بهداشت و سازمان بسیج مستضعفین در سراسر کشور به اجرا درآمد. درست در همان روزها بود که روحیه جهادی سردار شهید به الگویی برای مقابله با کووید19 در استان‌های مختلف تبدیل شد و برای دفاع از حریم سلامت از گروه‌های خودجوش مردمی گرفته تا ارگان‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف در کنار کادر درمان قرار گرفتند و اینگونه بود که عزمی همگانی برای مقابله جدی با این ویروس در جای‌جای کشور دیده می‌شد.

گزارش «صبح‌نو» درباره وضعیت شیوع کرونا در کشور را بخوانید

توقف روند افزایشی کرونا در ۲۵ استان

همزمان با اینکه خبر کاهش شدت کرونا در برخی استان‌های کشور به گوش می‌رسد که خبر خوبی است اما از سوی دیگر درباره مشاهده برخی نمونه‌های مرتبط با کرونای هندی و آفریقای‌جنوبی نیز منتشر شده که موجب بروز نگرانی شده است.

گزارش

مجموع فوتی‌های کرونا از 72‌هزار نفر گذشت ۳۳۲‌فوتی جدید کرونا در کشور

صبح نو

گزارش

مجموع فوتی‌های کرونا از 72‌هزار نفر گذشت ۳۳۲‌فوتی جدید کرونا در کشور

332‌بیمار کرونایی در فاصله ظهر روز جمعه تا ظهر روز شنبه 11‌اردیبهشت‌ماه جان خود را از دست دادند. بر این اساس مجموع جان‌باختگان کرونا در کشور به 72 هزار و 90‌نفر رسید.  به گزارش «صبح‌نو»، از مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در مدت زمان یاد شده 17‌هزار و 80‌بیمار جدید نیز در سراسر کشور شناسایی شدند که از این تعداد دو هزار و 390‌نفر در مراکز درمانی کشور بستری شدند. این در حالی است که هم‌اکنون 5‌هزار و 421‌نفر از بیماران در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. بر این اساس مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۵۱۶‌هزار و ۱۵۷نفر رسید.
براساس آمار وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز ۸۸۹‌هزار و ۹۵‌نفر دوز اول واکسن کرونا و ۲۱۱هزار و ۸۲۲‌نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۱۰۰‌‌هزار و ۹۱۷ دوز رسید. در حال حاضر ۱۹۸شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۵۷شهر در وضعیت نارنجی، ۸۴‌‌شهر 
در وضعیت زرد و ۹‌شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

هند همچنان رکورد می‌زند
هند در هفته‌های اخیر رکورددار کرونا در جهان بوده است. کرونای هندی حالا بسیاری از کشورهای جهان را نگران کرده و قوانین سختی از بابت ورود و تردد مسافران هندی یا افرادی که به این کشور سفر داشته‌اند، وضع شده است. روز گذشته نیز مقامات بهداشتی هند از ثبت رکورد جدید مبتلایان روزانه کرونا و شناسایی بیش از ۴۰۱‌هزار بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در این کشور خبر دادند. مقامات هند در حالی از شناسایی ۴۰۱‌هزار و ۹۹۳‌بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ طی ۲۴‌ساعت خبر دادند که واکسیناسیون سراسری افراد بالای ۱۸‌سال علیه کرونا در این کشور آغاز شده، اگرچه برخی از ایالت‌ها نسبت به کمبود شدید واکسن هشدار داده‌اند. هند که دومین تولید‌کننده بزرگ واکسن کووید۱۹ در جهان است با کمبود شدید واکسن مواجه است که این موضوع موج دوم بیماری در این کشور را تشدید کرده و موجب شده افراد برای تأمین دارو و اکسیژن با چالش جدی مواجه شوند. در برخی از مناطق هند از جمله دهلی‌نو و احمد‌آباد، صف‌های طولانی در مقابل مراکز تزریق واکسن تشکیل شده است.

captcha
شماره‌های پیشین