sobhe-no.ir
1161
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» درباره طرحی که توان مقابله با گسترش کرونا را دارد، بخوانید

طرح شهید سلیمانی راه موثر مبارزه با کرونا

فاطمه میرزا جعفری / ویروس کرونا با شیوع خود در سراسر جهان تمامی کشورها را با دغدغه‌ای به نام مدیریت کرونا روبه‌رو کرد، ایران نیز یکی از این کشورها بود که با گسترش کرونا با چالش نحوه مدیریت و شناسایی افراد مبتلا به این بیماری مواجه شد. یکی از دستاوردهای بزرگ در زمینه بیماری کرونا در ایران و یکی از دلایل موفقیت ایران در روزهایی که توانست آمار مرگ‌ومیر و مبتلایان به این بیماری را کاهش دهد اجرای طرح مدیریت کرونا به نام «طرح شهید سلیمانی» بوده است؛ طرحی که حالا خبر از توقف آن در روزهای ورود ویروس‌های جهش‌یافته و ورود به پیک چهارم رسیده است. در روزهایی که کرونا برای خودش یکه‌تازی می‌کرد و اعداد و ارقام متفاوت و ترسناکی را رقم می‌زد؛ روزهایی که کادر درمان خسته و درمانده شده بودند صحبت از اجرایی شدن طرحی متفاوت برای مدیریت کرونا به میدان آمد؛ طرح«شهید حاج قاسم سلیمانی»، که با همکاری مشترک وزارت بهداشت و سازمان بسیج مستضعفین در سراسر کشور به اجرا درآمد. درست در همان روزها بود که روحیه جهادی سردار شهید به الگویی برای مقابله با کووید19 در استان‌های مختلف تبدیل شد و برای دفاع از حریم سلامت از گروه‌های خودجوش مردمی گرفته تا ارگان‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف در کنار کادر درمان قرار گرفتند و اینگونه بود که عزمی همگانی برای مقابله جدی با این ویروس در جای‌جای کشور دیده می‌شد.

گزارش «صبح‌نو» درباره وضعیت شیوع کرونا در کشور را بخوانید

توقف روند افزایشی کرونا در ۲۵ استان

همزمان با اینکه خبر کاهش شدت کرونا در برخی استان‌های کشور به گوش می‌رسد که خبر خوبی است اما از سوی دیگر درباره مشاهده برخی نمونه‌های مرتبط با کرونای هندی و آفریقای‌جنوبی نیز منتشر شده که موجب بروز نگرانی شده است.

گزارش

مجموع فوتی‌های کرونا از 72‌هزار نفر گذشت ۳۳۲‌فوتی جدید کرونا در کشور

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره وضعیت شیوع کرونا در کشور را بخوانید

توقف روند افزایشی کرونا در ۲۵ استان

همزمان با اینکه خبر کاهش شدت کرونا در برخی استان‌های کشور به گوش می‌رسد که خبر خوبی است اما از سوی دیگر درباره مشاهده برخی نمونه‌های مرتبط با کرونای هندی و آفریقای‌جنوبی نیز منتشر شده که موجب بروز نگرانی شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا دیروز در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان‌های کشور پرداخت و گفت: موج چهارم در ایران با گونه جهش‌یافته انگلیسی آغاز شد و تقریبا بیش از ۸۰درصد ویروس‌های شناسایی‌شده در کشور ویروس جهش‌یافته انگلیسی بود؛ ویروسی که سیستم سلامت انگلستان را به زانو درآورد و در کشور ما هم با سرعت بالایی رو به افزایش گذاشت. باید تشکر و قدردانی از مردم به‌ویژه اصناف و کسبه و بازاریان داشته باشیم که همراهی کردند و اکنون در حال مشاهده آثار و شواهد خوبی هستیم.
رییسی درباره این مساله نیز اظهار داشت: به‌دنبال اقدامات انجام‌شده، در ۲۵استان کشور به یک وضعیت باثبات رسیدیم گرچه هنوز میزان بیماری کم نیست اما روند افزایشی متوقف شده که نشانه خوبی است. در ۱۵استان روند نزولی آغاز شده و در ۱۰استان تقریبا به اوج بیماری رسیدیم و انتظار داریم طی این هفته و هفته آینده از میزان ورودی به بیمارستان‌ها کاسته شده و روند نزولی را طی کنیم. رییسی تاکید کرد: ۶استان هنوز روند نزولی ندارند و نیاز است مراقبت بیشتری انجام دهند؛ گرچه براساس شواهد، این استان‌ها به قله بیماری نزدیک هستند که با رعایت مناسب پروتکل‌ها یک هفته پس از آن سیر افزایش‌یابنده بیماری متوقف خواهد شد. این 6استان شامل استان‌های تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان است که به نظر می‌رسد طی روزهای آینده احتمالا به اوج بیماری برسند و بعد از آن باید شاهد روند نزولی بیماری در این استان‌ها باشیم.
 
رویت کرونای آفریقایی در جنوب کشور
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره وضعیت استان‌های جنوبی کشور نیز اظهار داشت: قابل‌توجه استان‌های جنوبی کشور به‌ویژه بوشهر، هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان و کرمان باشد که با توجه به 
در معرض خطر بودن در ارتباط با ویروس‌های جهش‌یافته به‌ویژه ویروس آفریقای‌جنوبی باید بیشتر مراعات کنند. وی افزود: درحال‌حاضر ۱۹۸شهر قرمز، ۱۵۷شهر نارنجی، ۸۴شهر زرد و ۹شهر آبی داریم.
رییسی با بیان اینکه در برابر ویروس‌های جدید و جهش‌یافته کرونا همچنان همان کارهای قبلی چون رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شست‌وشوی دست‌ها موثر است، تاکید کرد: آنچنان که باید رعایت پروتکل‌ها به‌ویژه در برخی استان‌ها افزایش نیافته و میانگین رعایت پروتکل‌ها ۶۱درصد است که عدد پایینی است. وی ادامه داد: هفته گذشته ۳۱۰هزار بازدید و طرح تشدید بازرسی‌ها را انجام دادیم که منجر به ۵۲۰۰پلمب شده است. در ارتباط با نظارت بر اماکنی که تهویه مناسب ندارند هنوز ۳۸درصد مراکز مشکل دارند، ۳۷درصد مردم هنوز ماسک نمی‌زنند، ۴۰درصد در فاصله‌گذاری‌ها به‌ویژه در حمل‌ونقل عمومی مشکل داریم. به گفته وی، میانگین رعایت پروتکل‌ها در مراکز ورزشی حدود ۵۰درصد و نامناسب است و باشگاه‌های ورزشی به‌دلیل فضای سربسته و تهویه نامناسب می‌توانند عامل بیماری باشند. در پایانه‌های مسافربری حدود ۷۳درصد رعایت پروتکل داریم و بدترین نقطه از نظر رعایت پروتکل‌ها سوپرمارکت‌ها، خواربارفروشی‌ها و نانوایی‌ها هستند. وی در رابطه با واکسیناسیون کرونا، بیان کرد: فاز یک واکسیناسیون به اتمام رسید. فاز دوم با سالمندان بالای ۸۰سال آغاز شد و امیدوارم تا پایان این هفته این افراد واکسینه شوند و از هفته آینده ۷۵ تا ۸۰ساله‌ها را واکسینه کنیم و پس از آن ۶۵ تا ۷۰سال واکسینه شوند. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین گفت: در زمینه واکسن کرونا، سامانه‌ای طراحی شده و آماده است و به اطلاع مردم خواهد رسید. برای واکسیناسیون به‌هیچ‌عنوان نیاز به مراجعه حضوری نیست و همکاران من با واجدین شرایط تماس می‌گیرند.
 

captcha
شماره‌های پیشین