sobhe-no.ir
1161
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
6
رژیم‌صهیونیستی با بحران سلسله حوادث نظامی و غیرنظامی مواجه شده است

حیفا در آتش

رژیم‌صهیونیستی در روزهای اخیر با شکست‌های مختلف در عرصه نظامی، موشکی و پهپادی روبه‌رو شده است تا آنجا که این شکست‌های متوالی، سرگردانی و بی‌ثباتی در حیفا، دیمونا و حتی عرصه سیاسی این رژیم را به همراه داشته است.روز گذشته بود که یکی از تاسیسات پالایشگاه «بازان» در بندر حیفا به‌دلیل خراب شدن یکی از لوله‌های این تاسیسات دچار آتش‌سوزی شد. کانال12 تلویزیون رژیم‌صهیونیستی دراین‌باره گزارش داد شیر کنترل یکی از لوله‌های تاسیسات از کار افتاده بود که در نتیجه آن، آتش‌سوزی رخ داد و تیمی از وزارت محیط‌زیست با حضور در محل آتش‌سوزی به انجام برخی آزمایش‌ها پرداختند.

آمریکا پس از بیست سال اشغالگری افغانستان اذعان به شکست و ترک این کشور کرد

اعتراف به شکست در کابل

روح‌الله فرقانی

صبح نو

آمریکا پس از بیست سال اشغالگری افغانستان اذعان به شکست و ترک این کشور کرد

اعتراف به شکست در کابل

روح‌الله فرقانی

وعده اخراج اشغالگران نظامی آمریکایی از افغانستان چند سالی است از سوی روسای جمهور این کشور بیان می‌شود. موضوعی که باراک اوباما چندین‌بار بر آن تاکید کرد ولی اقدامی جدی از خود نشان نداد تا اینکه ترامپ هم ادامه این اشغالگری‌ها را برای آمریکا هزینه بردانست، اما تنها درحد شعاراز خروج نیروهایش از افغانستان سخن می‌گفت و به بهانه مبارزه با داعش، کابل را ترک نکردند، چرا‌که بتوانند بر بی‌ثباتی و ناامن کردن منطقه ادامه دهند. اکنون و با آمدن جوبایدن به کاخ سفید، آمریکا سیاست متفاوتی را درپیش گرفته است، گویا در ظاهرهم که شده است، قصد دارند کشورهای منطقه از جمله افغانستان را ترک کنند کما اینکه «جو بایدن» رییس‌جمهوری آمریکا گفته بود زمان پایان طولانی‌ترین جنگی که آمریکا درگیر آن بوده فرا رسیده است.
این سخن بایدن پس از آن عنوان شد که گروه طالبان هشدار داده بودند در صورتی که نیروهای خارجی در مهلت تعیین‌شده افغانستان را ترک نکنند، از نظر این گروه تخطی از توافق‌نامه دوحه تلقی می‌شود و آنان حملات بر این نیروها را از سر خواهند گرفت. رییس‌جمهوری آمریکا اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرده بود که این کشور تمامی نیروهایش را تا ۱۱‌سپتامبر که بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱‌سپتامبر‌۲۰۰۱ است از افغانستان خارج می‌کند.
بالاخره و پس از گذشت 20‌ سال ازاشغالگری افغانستان به دست نظامیان تروریست آمریکایی، کاخ سفید به این نتیجه رسیده است که ادامه اشغالگری، چیزی جز شکست برای آمریکا در برندارد و این جنگ به بن رسیده است. کما اینکه «رأس ویلسون» سرپرست سفارت آمریکا در کابل با اذعان به شکست این کشور در جنگ افغانستان گفت: ما چند سال پیش به این نتیجه رسیدیم که نخواهیم توانست مشکلات افغانستان و طالبان را برای همیشه پایان دهیم.
وی دراین باره افزود: «ما چند سال پیش به این نتیجه رسیدیم که جنگ طولانی مدت یک بن‌بست است و ما در پایان پیروز نخواهیم شد و نخواهیم توانست مشکلات افغانستان و مشکلات طالبان را برای همیشه پایان دهیم. تنها راه درست راه‌حل‌های سیاسی بودند.
ویلسون تصریح کرد: «وضعیت به‌گونه‌ای است که افغان‌ها و خارجی‌های آن را در کابل یکسان می‌بینند که با نگرانی‌های کوچکی همراه است و این یکی از علت‌های بزرگی است که ما یک بخش عظیم از کارمندان سفارت خود را خارج می‌کنیم.»
براساس توافق‌نامه دوحه، روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید در روزهای جاری به پایان می‌رسید، اما جوبایدن، رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که این نیروها تا یازدهم سپتامبر(شهریورماه) از افغانستان خارج خواهند شد؛ موضوعی که طالبان آن را نقض توافق‌نامه دوحه می‌دانند و گفته می‌شود که رهبری طالبان در پاکستان درباره چگونگی بازگشت به مذاکرات و شرکت در نشست استانبول در حال رأیزنی هستند. موضوعی که گفته می‌شود همزمان با آغاز خروج نیروهای آمریکایی، کارمندان این سفارت نیز کاهش خواهند یافت.
آمریکا که خود از عاملان اصلی پیدایش طالبان در افغانستان بوده است، پس از حملات 11‌سپتامبر با هدایت گروه القاعده مورد حمایت طالبان در افغانستان به این کشور لشکرکشی و حکومت طالبان را سرنگون کرد اما اکنون با گذشت 20‌سال و با تداوم قدرت نظامی طالبان مجبور به مذاکره با این گروه برای خروجی آبرومندانه از افغانستان شده است که حتی برخی کارشناسان آمریکایی نیز این مساله را شکستی تاریخی برای کاخ سفید می‌دانند.
«کنت مک‌کنزی» فرمانده نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه در مصاحبه‌ای مدعی شد که خروج نیروهای این کشور از افغانستان طبق برنامه به پیش می‌رود و در حال خروج نیروهای‌مان از این کشور هستیم. البته در کنار خروج نیروهای تروریستی آمریکا، «آستین اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو درافغانستان اخیرا اعلام کرد که روند خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از شماری از پایگاه‌ها در افغانستان آغاز شده است. ائتلاف ناتو اعلام کرده که خروج منظم نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان که بیش از 10‌هزار نظامی است از 11‌اردیبهشت‌ماه آغاز شده و ظرف چند‌ماه تکمیل می‌شود. نظامیان تروریست آمریکایی در حالی خروج از افغانستان را به‌عنوان بخشی از برنامه دولت «جوبایدن» برای ترک کامل این کشور پس از ۲۰‌سال درگیری و جنگ، آغاز کردند که به نقل از چندین مقام دفاعی ایالات متحده کمتر از ۱۰۰‌نیرو به همراه تجهیزات نظامی عمدتا توسط هواپیماها منتقل شده‌اند. بر‌اساس اعلام مقام‌های دفاعی آمریکا مقاطعه کاران و کارمندان دولت آمریکا نیز در حال خروج از افغانستان هستند.
درپی اعلام برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)هم خروج از این کشور را آغاز کرده‌اند.«خبرگزاری فرانسه» به نقل از یک مقام ناتو نوشت:‌ «متحدان ناتو اواسط ماه آوریل تصمیم گرفتند یکم ماه می نیروهای مأموریت پشتیبانی قاطع را خارج کنند و این خروج آغاز شده است. این کار روندی منظم، هماهنگ و حساب شده خواهد داشت. این مقام ناتو گفت، امنیت نیروها «اولویت اول تمام گام‌هایی خواهد بود که در این راستا انجام می‌گیرد و ما تمام اقدامات لازم برای محفوظ نگه داشتن کارکنان خود را انجام می‌دهیم.
استقرار سربازان خارجی در اکتبر‌۲۰۰۱ و زمانی آغاز شد که آمریکا در کنار انگلیس عملیاتی را در افغانستان آغاز کردند. پس از آن نیز ۴۳‌متحد و شریک ناتو به عملیات افغانستان ملحق شدند. درحال حاضر ۹۵۹۲‌سرباز از ۳۶‌کشور در افغانستان مستقر هستند که آمریکا با ۲۵۰۰‌سرباز در صدر قرار دارد. گفتنی است؛ ایالات متحده آمریکا یک ناو هواپیما بر را به منطقه اعزام کرده تا در صورت حمله طالبان به سربازان آمریکایی استقرار سریع جنگنده‌ها را درنظر داشته باشد. موضوعی که نشانی بر ادامه اشغالگری در منطقه را دارند و خروج خود از افغانستان و یا دیگر کشورهای منطقه را در جهت تبلیغات رسانه‌ای خود بیان می‌کنند و اینگونه اخبارشان در جهت به دست آوردن منافع دیگر و ادامه استثمار کشورهای منطقه صورت می‌گیرد.

captcha
شماره‌های پیشین