sobhe-no.ir
1161
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
3
پس از محسن رضایی و رستم قاسمی، باید منتظر نامزدی جلیلی و ضرغامی هم بود؟

اجماع بعد از ثبت‌نام!

«وحدت»، رمز پیروزی در هر کنش سیاسی است. انسجام و حرکت با یک برنامه مشخص، مسیری روشن را مقابل هر جریان و گروه سیاسی و اجتماعی می‌گشاید. تفرق و دودستگی آفت کنش‌هایی است که ماهیت جمعی دارند. کنش‌هایی که با چندصدایی و عدم وحدت، با صرف کردن انرژی گزاف، هیچ چیزی به‌دست نیاورده و هواداران خود را مأیوس می‌کنند.

طی بیانیه‌ای عنوان شد

خانواده شهدای مدافع حرم خواستار عذرخواهی ظریف شدند

صبح نو

پس از محسن رضایی و رستم قاسمی، باید منتظر نامزدی جلیلی و ضرغامی هم بود؟

اجماع بعد از ثبت‌نام!

«وحدت»، رمز پیروزی در هر کنش سیاسی است. انسجام و حرکت با یک برنامه مشخص، مسیری روشن را مقابل هر جریان و گروه سیاسی و اجتماعی می‌گشاید. تفرق و دودستگی آفت کنش‌هایی است که ماهیت جمعی دارند. کنش‌هایی که با چندصدایی و عدم وحدت، با صرف کردن انرژی گزاف، هیچ چیزی به‌دست نیاورده و هواداران خود را مأیوس می‌کنند.

اما از شواهد امر و تعداد کسانی که برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند اینطور بر می‌آید که رسیدن به اجماع تا پیش از ثبت‌نام دشوار باشد و پس از اعلام کاندیداتوری محسن رضایی و رستم قاسمی، شاید چهره‌های دیگری هم برای حضور اعلام آمادگی کنند. تحرکات انتخاباتی جلیلی و ضرغامی نیز شاید در روزهای آینده به اعلام کاندیداتوری بینجامد.
«شورای وحدت» و «شورای ائتلاف» هر دو در آستانه انتخابات‌1400 وظیفه مهمی را بر عهده دارند و بی‌تدبیری و از دست دادن زمان، آب به آسیاب دشمن ریختن است. رقیب در کارزار انتخاباتی خود با بسیج منابع و امکانات از هیچ اهرمی برای تخریب چهره جریان انقلابی نمی‌گذرد و تمام تلاشش را بر ایجاد و نمایان کردن شکاف بین این جریان گذاشته است.
در این میان زمان رسیدن به اجماع نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اجماع در «زمان صفر»، برنامه‌ریزی را سطحی و هدف‌گذاری‌ها را غیر دقیق می‌سازد. از طرف دیگر تعدد کاندیداها خود مانعی می‌شود در مسیر رسیدن به وحدت.

انسجام؛ الگویی قدرت بخش
صرف انرژی جریان انقلابی در مسیرهای متفاوت، موجبات تضعیف این جریان را فراهم آورده و زمانی که می‌توان برای آرمانی مشترک تلاش کرد را نابود می‌کند. منسجم بودن در تمام مسیر، الگویی قدرت بخش و پیروزی بخش است و سرپیچی از اتحاد صدمات جبران‌ناپذیری را متوجه جریان انقلابی خواهد کرد.
سامان دادن نیروهای انقلاب در دو دسته و گروه در استان‌های کشور، ساختاری متفرق را شکل می‌دهد که هماهنگ کردن آن در زمان کوتاه بسیار دشوار و طاقت فرساست. از این‌رو اتحاد برای ملت باید قبل از آغاز نام‌نویسی نامزدهای ریاست جمهوری در دستور کار عقلای جریان انقلابی قرار گرفته و اجازه هدررفت انرژی داده نشود.
نباید از این حقیقت هم گذشت که «وحدت» مؤلفه‌ای است که امروز ضرورت آن برای پیروزی در انتخابات پیش رو بیش از‌92 و 96 خودنمایی می‌کند؛ وحدتی برای مردم. گمانه‌‌زنی‌های پی‌در‌پی به‌ویژه به‌واسطه شکل‌گیری، شکل جدیدی از کنش سیاسی نخبگانی و مردمی در بستر «کلاب‌هاوس»، ضرورت رسیدن به اجماع در بازه زمانی مشخص را بیش از پیش به رخ می‌کشد.

وحدت برای مردم
اهمیت وحدت و نشستن بر سر یک میز مؤلفه‌ای است که جریان انقلابی باید نسبت به آن حساس بوده و تمام تلاش خود را برای تحقق آن به کار گیرد. عملکرد دولت در هشت سال گذشته حامیان آن و اصلاح‌طلبان را به گوشه رینگ برده است و فرافکنی‌ها، تاثیری در ذهنیت مردم نخواهد گذاشت. از این رو جریان انقلابی در پاسخ به درخواست مردم برای حل مشکلات و رفع تنگناهای اقتصادی باید اقدامی تاثیرگذار انجام دهد.
در آستانه انتخابات کمک به مردم برای شناختن مسیر پیش رو و نشان دادن ناهمواری‌های موجود، حرکتی مؤثر در جهت رسیدن به اهداف است که باید مورد توجه باشد. وحدت برای کمک به مردم و پرهیز از تفرق و انشقاق، تلاشی ارزشمند برای حل مشکلات جامعه و رفع معضلات است.
ایجاد دوقطبی‌ها و دوگانگی‌ها در آستانه انتخابات مانند سنوات پیش در دستور کار برخی است و تمام تلاش‌شان را برای منحرف کردن افکار عمومی از مسائل اولویت‌دار می‌کنند. از این رو با اتحاد و هبستگی جریان انقلابی باید برای مقابله با دوقطبی‌سازی‌‌های کاذب تلاش کرد. انتخابات‌‌1400 به واسطه وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور از هر زمانی مهم‌تر بوده و تأثیر آن بر سرنوشت جامعه ایرانی بر کسی پوشیده نیست.

ایمانی: تشتت امکانات جریان اصول‌گرا را هدر می‌دهد
در این زمینه با ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: کسی نمی‌تواند منکر شود که وحدت امر مفیدی است و می‌تواند تاثیرات بسیار ارزشمندی در انتخابات پیش رو داشته باشد.
ایمانی ادامه داد: یک جریان سیاسی با وحدت می‌تواند اهداف خوبی را در انتخابات پیگیری کند. به هر حال مسأله این است که آیا می‌توان به وحدت رسید؟ یا اینکه مشکل عدم وحدت در کجاست؟ و چطور باید وحدت را ایجاد کنیم؟
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: جریان‌ها و تشکل‌های سیاسی و جریان اصول‌گرا گویا فعلا تصمیم برای وحدت ندارند و نکته اینجاست که هم کاندیداها که می‌خواهند کاندید شوند باید تمکین کنند که همه آن‌ها هم فعلا به جریانات اصول‌گرا تمکین نمی‌کنند.
وی تاکید کرد: ما باید خودمان را به زمان بسپاریم و مانند گذشته عمل کنیم. باید منتظر باشیم تا ثبت‌نام‌ها انجام شود و تعدادی توسط شورای نگهبان قانونی اساسی رد صلاحیت شوند و وقتی تعداد محدود شد، در این شرایط به صورت اتوماتیک ایجاد وحدت راحت‌تر خواهد شد.
ایمانی تاکید کرد: پیدا کردن راهکار در این شرایط بسیار دشوار است و وقتی در داخل جریان اصول‌گرایی حداقل دو تشکل داریم، این یعنی افتراق و فعلا مشکلاتی برای ایجاد وحدت وجود دارد. ممکن است در آینده اتفاقات دیگری بیفتد. این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه حرف‌های تئوریک فایده‌ای ندارد، تاکید کرد: در جریان اصلاحات هم وضع بهتر از جریان اصول‌گرا نیست و آن‌ها به شدت دچار تفرقه و تشتت هستند و امیدواریم جریان اصول‌گرا در نهایت به وحدت برسند. وی با بیان اینکه امیدواری که در جریان اصول‌گرا وجود دارد این است که ممکن است فردی پا به عرصه بگذارد که وحدت روی کاندیدا حاصل شود، تاکید کرد: در این صورت کار سهل‌تر خواهد شد.
ایمانی افزود: باید برگردیم به چند انتخابات گذشته، تقریبا در ۱۰‌‌سال گذشته به غیر از انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی که وحدت در دقیقه‌۹۰ حاصل شد. ما در دوره‌های قبل هم شاهد تشتت بودیم و آثار آن این بود که ما متاسفانه به تمرکز آرا نرسیدیم و امکانات جریان اصول‌گرا متوجه به چند نفر شد و این تشتت باعث شد به اهداف خود نرسیم. در آن سال‌ها هم تلاش‌های زیادی شد اما همه هدر رفت.

captcha
شماره‌های پیشین