sobhe-no.ir
1161
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
مجلس چگونه آسیب‌های بودجه 1400 را کاهش داد؟

تبدیل بودجه تبعیضی به بودجه حمایتی

خبرگزاری دولت هفته پیش یک جدول جعلی را با عنوان دستکاری نمایندگان مجلس در بودجه سال1400 منتشر کرد که جنجال‌های فراوانی را به وجود آورد. این خبر بلافاصله مورد استقبال جناح‌های سیاسی خاص و رسانه‌های وابسته به آنان به‌ویژه شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان قرار گرفت. این رسانه‌ها جدول فوق را با عنوان دستکاری قالیباف در بودجه1400 منتشر کردند. پس از این اتفاق، مشخص شد که این مطلب از اساس کذب بوده و ایرنا مطلبش را حذف کرد. این شانتاژهای علیه مجلس یازدهم درحالی است که «تغییر بودجه به معیشت مردم» کلیدواژه مجلس برای بررسی بودجه1400 بود؛ بودجه‌ای که اعتقاد داشتند غیرواقعی است و با کسری شدید بودجه سفره مردم کوچک‌تر خواهد شد.

نشست دوجانبه ایران و روسیه در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار شد

ادامه گفت‌وگوهای وین از جمعه آینده

صبح نو

نشست دوجانبه ایران و روسیه در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار شد

ادامه گفت‌وگوهای وین از جمعه آینده

روز گذشته، نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت‌های ایران و ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و نماینده اتحادیه اروپا به منظور بررسی و جمع‌بندی نتیجه کارگروه‌های کارشناسی سه‌گانه هسته‌ای، تحریمی و ترتیبات اجرایی در سطح روسای هیأت‌ها در گرندهتل وین برگزار شد.براساس اعلام قبلی، پس از این جلسه هیأت‌های مذاکره‌کننده به پایتخت‌ها بازمی‌گردند. مذاکرات دوباره از جمعه آینده از سر گرفته می‌شود.
«انریکه مورا» معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده دارد و سید‌عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه، ششم اردیبهشت‌ماه در رأس هیأتی از سازمان انرژی اتمی، بانک مرکزی و وزارت نفت برای شرکت در این دور مذاکرات وارد وین شد. پیش از نشست هیات ایرانی و 1+4 نیز، «سید‌عباس عراقچی» رییس هیأت مذاکره‌کننده ایرانی و «میخائیل اولیانوف» رییس هیأت روسی در وین در نشستی دوجانبه به بحث و گفت‌وگو پرداختند.
 همچنین قبل از نشست هیأت‌های ایران و ۱+۴، هیأت‌های کشورهای عضو برجام بجز ایران با هیأت آمریکایی دیدار کردند.    دور اول نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر سه‌شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه در گرندهتل شهر وین برگزار و حاضران تصمیم به تسریع روند گفت‌وگوها گرفته و توافق کردند که فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.
 همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با عنوان «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو درخصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود. در همین راستا گروه کارشناسی سوم نیز نشست برگزار کرد. از روز سه‌شنبه تاکنون نیز نشست‌هایی به صورت دوجانبه، سه جانبه و پنج جانبه بین هیأت ایران و گروه ۱+۴ برگزار شد. از سوی دیگر امروز نیز نشستی بین گروه ۱+۴ با هیأت آمریکایی در وین برپا شد. نشست‌های دوجانبه جداگانه‌ای نیز با حضور عراقچی، انریکه مورا و همچنین اولیانوف برگزار شد. دولت «جو بایدن»، رییس‌جمهوری آمریکا ضمن اذعان به شکست سیاست فشار حداکثری «دونالد ترامپ» علیه ایران ادعا کرده است قصد دارد تغییر رویه دهد و برای احیای برجام روال دیپلماسی را در پیش بگیرد،
این در حالی است که در میدان عمل، دولت بایدن نه‌تنها اقدامی در جهت کاهش تحریم‌ها علیه ایران انجام نداده چندین و چند اقدام ضدایرانی دیگر را همزمان با جاری بودن مذاکرات وین در دستور کار قرار داده است.تحلیلگران می‌گویند سیاست تأکید بر دیپلماسی کنار اقدامات ضدایرانی و تداوم فشار بر ایران، بخشی از سیاست «فشار هوشمند» است که بایدن گفته است قصد دارد آن را علیه ایران در دستور کار قرار دهد. 
راهبرد و حرف قطعی ایران در این مذاکرات مشخص است، رفع همه تحریم‌ها همراه با راستی‌آزمایی. نمایندگان مجلس نیز اعتقاد دارند راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها باید براساس ریل‌گذاری که مجلس براساس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها  انجام داده صورت گیرد، راستی‌آزمایی باید به اینگونه باشد که نفت خود را بفروشیم و پول آن بتوانیم به داخل کشور منتقل کنیم، بتوانیم مراودات تجاری انجام دهیم و موانعی که آمریکایی‌ها در عرصه‌های مختلف اقتصادی از قبیل حمل‌و‌نقل، کشتیرانی و نظایر آن ایجاد کرده‌اند، برطرف شود. برهمین اساس عباس مقتدایی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام اینکه در صورت رفع تحریم‌ها وزارت امور خارجه باید گزارشی درباره نحوه اجرای تعهدات طرف غربی به کمیسیون امنیت ملی ارائه کند،اظهار داشت:پس از بررسی آن گزارش توسط کمیسیون، به صحن مجلس گزارش می‌شود و مجلس تصمیم می‌گیرد که چه کاری باید انجام گیرد و این همان چیزی است که منافع ملت ایران را تأمین می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین