sobhe-no.ir
1161
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
مجلس چگونه آسیب‌های بودجه 1400 را کاهش داد؟

تبدیل بودجه تبعیضی به بودجه حمایتی

خبرگزاری دولت هفته پیش یک جدول جعلی را با عنوان دستکاری نمایندگان مجلس در بودجه سال1400 منتشر کرد که جنجال‌های فراوانی را به وجود آورد. این خبر بلافاصله مورد استقبال جناح‌های سیاسی خاص و رسانه‌های وابسته به آنان به‌ویژه شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان قرار گرفت. این رسانه‌ها جدول فوق را با عنوان دستکاری قالیباف در بودجه1400 منتشر کردند. پس از این اتفاق، مشخص شد که این مطلب از اساس کذب بوده و ایرنا مطلبش را حذف کرد. این شانتاژهای علیه مجلس یازدهم درحالی است که «تغییر بودجه به معیشت مردم» کلیدواژه مجلس برای بررسی بودجه1400 بود؛ بودجه‌ای که اعتقاد داشتند غیرواقعی است و با کسری شدید بودجه سفره مردم کوچک‌تر خواهد شد.

نشست دوجانبه ایران و روسیه در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار شد

ادامه گفت‌وگوهای وین از جمعه آینده

صبح نو

مجلس چگونه آسیب‌های بودجه 1400 را کاهش داد؟

تبدیل بودجه تبعیضی به بودجه حمایتی

خبرگزاری دولت هفته پیش یک جدول جعلی را با عنوان دستکاری نمایندگان مجلس در بودجه سال1400 منتشر کرد که جنجال‌های فراوانی را به وجود آورد. این خبر بلافاصله مورد استقبال جناح‌های سیاسی خاص و رسانه‌های وابسته به آنان به‌ویژه شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان قرار گرفت. این رسانه‌ها جدول فوق را با عنوان دستکاری قالیباف در بودجه1400 منتشر کردند. پس از این اتفاق، مشخص شد که این مطلب از اساس کذب بوده و ایرنا مطلبش را حذف کرد. این شانتاژهای علیه مجلس یازدهم درحالی است که «تغییر بودجه به معیشت مردم» کلیدواژه مجلس برای بررسی بودجه1400 بود؛ بودجه‌ای که اعتقاد داشتند غیرواقعی است و با کسری شدید بودجه سفره مردم کوچک‌تر خواهد شد.

تغییر بودجه در حمایت از اقشار ضعیف
 مجلس یازدهم در حالی آغاز به کار کرد که کشور در شرایط دشوار اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، با کاهش بودجه عمومی و مسائل مربوط‌به شیوع کرونا و تبعات بی‌شمار آن دست‌به‌گریبان بود و انتظار عمومی از مجلس جدید آن بود که تلاش جدی با رویکرد جهادی برای هموار کردن این دشواری‌ها داشته باشد؛ بنابراین مجلس نیز راهبرد اصلی خود را حل مسائل مردم و ساماندهی وضعیت معیشتی آنان قرار داد اما یکی از آوردگاه‌های مهم نمایندگان برای تحقق این مهم، بودجه1400 بود. اهداف اصلی مجلس در اصلاح ساختار بودجه تحقق عدالت و حمایت از اقشار ضعیف بود که در دو محور ایجاد درآمدهای پایدار (جایگزین کردن مالیات به‌جای نفت) و هزینه‌کرد کارا دنبال شد. آنان تلاش کردند ساختار بودجه را در حد بضاعت (وقت کمی که داشتند و عدم همکاری دولت) اصلاح کنند و کسری تراز عملیات بودجه را کاهش و درآمد مالیاتی را افزایش دهند. مجلس سعی کرد بار مالیاتی را از مردم به قشر ثروتمند و پردرآمد جامعه منتقل کند و آنان را موظف به پرداخت مالیات بیشتر (مالیات بر خودروهای لوکس، باغ‌ویلاهای لوکس،...) کرد تا به‌واسطه آن فاصله بین فقیر و غنی را هم کاهش دهد و درآمد مالیاتی را به‌سمت مناطق محروم و روستاها سوق دهد.
در محور هزینه‌کرد کارا نیز بنا بر این شد که افزایش حقوق کارمندان تا سقف 10میلیون، 25درصد و بیش از 10میلیون 5/2 درصد اعمال شود و حقوق سربازان تا 6برابر افزایش یابد و وام ازدواج و ودیعه مسکن و وام 150میلیونی برای تولد فرزند پرداخت شود.
مجتبی رضاخواه، نماینده مردم تهران در مجلس درباره اصلاحات بودجه در مجلس گفته بود: کارشناسان سازمان برنامه‌وبودجه و در رأس آن آقای پورمحمدی در خارج از صحن علنی مجلس اشاره می‌کردند که کمیسیون تلفیق بودجه1400 اصلاحات پایه‌ای و اساسی در بودجه ایجاد کرده است. به تصدیق همین آقایان، با سه، چهار دوره قبلی مجلس قابل‌مقایسه نیست. ازلحاظ کمی هم من این شکلی توضیح بدهم که اصلا سابقه نداشته است؛ این همه جلسات سه‌شیفته در صحن و کمیسیون برگزار بشود، آن هم در دورانی که با کرونا مواجه بودیم، بودجه تصویب‌شده هم از نظر کارشناسی و هم منظر رأی‌آوری کار بسیار قابل‌دفاعی است.
 
کاهش فاصله اجتماعی
از جمله دیگر اصلاحاتی که کمیسیون تلفیق و پس از آن نمایندگان مجلس در بررسی بودجه در صحن در پایه‌های مالیاتی بودجه1400  اعمال کردند، می‌توان به حذف معافیت مالیاتی انتشارات کمک‌درسی و موسسات کنکوری، حذف معافیت مالیاتی هنرمندان دارای درآمد بالای 200میلیون تومان در سال، افزایش قیمت سوخت (گاز) و برق صنایع پتروشیمی و فولادی، اضافه کردن دو پله مالیاتی برای پردرآمدها و کاهش 37درصدی کف حقوق نجومی اشاره کرد.
کاهش تبعیض بین کارمندان دولت و کاهش فاصله طبقاتی، معافیت مالیاتی سرمایه‌گذاران مردمی در پروژه‌های زیربنایی در سال1400، گزارش‌دهی سازمان امور مالیاتی هر سه‌ماه یک‌بار به دیوان محاسبات، شفافیت و انضباط بودجه‌ای شرکت‌های دولتی، اختصاص سهام یک‌میلیون تومانی به فرزندان متولد سال۱۴۰۰، جذب تسهیلات خارجی برای مهار سیلاب‌های خوزستان، عدم افزایش حقوق ورودی کالاهای اساسی، اینترنت رایگان برای پیام‌رسان‌های داخلی، حمایت از کشاورزان خسارت‌دیده در حوادث از دیگر اصلاحات مجلس بر بودجه1400 بود.
 
ادامه تخریب‌ها
البته دولت که از ابتدا رویکرد غیردوستانه با مجلس داشت، با سنگ‌اندازی در راه طرح‌ها و مصوبات مجلس سعی کرد اقدامات نمایندگان را با چالش و حاشیه‌هایی همراه سازد که نمونه اخیر آن انتشار جدول جعلی از تغییرات در ارقام بودجه است. همچنین معاون اول رییس‌جمهوری نیز در کلاب‌هاوس انتقادهایی را متوجه بودجه تصویبی مجلس کرد و سعی کرد گرانی‌ها را به گردن قوه مقننه بیندازد. این درحالی است که تنها یک‌ماه از اجرای بودجه1400 گذشته و قضاوت درباره آثار و تبعات آن زود است.  همچنان‌که احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات‌رییسه مجلس، در واکنش به اظهارات جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، مبنی بر اینکه دیدید مجلس چه بر سر بودجه آورد و آن را رد کرد، گرانی‌های ناشی از مصوبات مجلس بسیار است و مانده‌ایم چگونه این مصوبات را اجرا کنیم، گفته است: مجلس لایحه بودجه1400 را پر از فساد و تبعیض تحویل گرفت و تا حدی که توان دولت اجازه می‌داد از آسیب‌های آن کاست و تبعیض‌ها را کاهش داد. اگر آقای جهانگیری توان اجرای همین بودجه را هم ندارد، پس چرا در دولت هنوز مانده و می‌خواهد حتی رییس‌جمهوری بشود. نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: اگر دولت کارآمدی روی کار بود و امور کشور را به‌صورت صحیح انجام می‌داد بسیاری امور سامان می‌یافت اما متاسفانه این دولت توان چندانی ندارد و این نگرانی وجود دارد که حتی اصلاحات خوب بودجه‌ای را هم در اجرا به تهدید تبدیل کند.
امیرآبادی فراهانی تاکید کرد: بودجه تصویب‌شده اصلا در حد انتظارات نمایندگان مجلس نیست اما بودجه1400 متناسب با توان این دولت بی‌ثمر است؛ بنابراین، این دلیل محکمی است که مردم در ۲۸خرداد امسال انتخاب متفاوتی برای تعیین دولت کارآمد داشته باشند.
قادری : ناراحتی دولت از تغییرات بودجه به خاطر حمایت مجلس از افراد کم درآمد است
قادری، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار روزنامه« صبح نو» با اشاره به اینکه تغییرات بودجه در مجلس  به نفع مردم گرفته شده است، عنوان کرد: تلاش هایی که در تغییرات بودجه انجام شد درمناطق حاشیه ای و روستایی، بهسازی راههای روستاها و نهادهای حمایتی همانند کمیته امداد،  بهزیستی  و بنیاد مستضعفان شکل گرفت که این منابع افزوده شده به اعتبارات آنها با منابع خودشان ترکیب و در جهت ایجاد اشتغال و کار افراد نیازمند استفاده شود.
نماینده مردم شیراز در مجلس، ادامه داد: این افزایش بودجه در زمینه طرح های برق رسانی به شهرک های صنعتی و برقراری پایه های برق و همچنین برق دار کردن چاه های کشاورزی، اعتبارات خوبی گذاشته شده است. همچنین یارانه های قابل قبولی برای گروههای کم درآمد اختصاص یافت.
قادری افزود: رایگان شدن مصرف آب و برق برای کسانی که زیر الگوی مصرف هستند، از دیگر تصمیمات ما در مجلس بود. البته در کنار همه این‌ها مواردی هم برای افزایش اعتبارات استان ها و طرح های عمرانی آنها داشتیم که با افزایش همراه بوده است. برای هدفمندی طرح های یارانه ای به بخش های تولید و بورس هم تصمیمات خوبی اتخاذ شد. در کنار این موارد، بیمه محصولات کشاورزی و اوراق مشارکتی برای کشاورزان را داشتیم که برای خرید تضمینی محصولات منابعی  کنار گذاشته شد .
قادری یادآور شد: بهتر است توجه داشت که بودجه
به گونه ای جهت گیری شد که برای افراد کم درآمد وتوزیع بهتر در آمدها  است . همچنین تصمیماتی هم برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اتخاذ شد به گونه ای که کمبودی برای دریافتی ها و سایر خدمات این عزیزان باشد.
وی با اشاره به انتقادات برخی در خصوص عملکرد بودجه‌ای مجلس عنوان کرد: اتفاقی که افتاد و مجلس بودجه را در جهت حمایت از اقشار کم درآمد تنظیم کرد موجب نارضایتی دولت از این روند شد و  به این دلیل بود که برای تخریب مجلس ، عصبانیتشان را نشان دادند. البته به نظر می رسید که این نوع واکنش ها صورت گیرد. دولت از این جهت اعتراض کرد که بودجه حمایتی  می توانست برای تبلیغات خود دولت انجام گیرد اما ما این اعتبار را در بخش‌های حمایتی وارد کردیم.

captcha
شماره‌های پیشین