sobhe-no.ir
1161
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
15
«صبح‌نو» از چالش‌های تدریس تئاتر گزارش می‌دهد

چالش‌های موجود برای يك معلم تئاتر

دوازدهم اردیبهشت‌ماه را روز معلم نام نهاده‌اند؛ معلمانی که بی‌شک پایه و اساس تفکر، علاقه و گاه انگیزه را در شاگردان‌شان بنیان نهاده‌اند. معلمانی که گاه با رفتارشان فردی را در رشته مورد علاقه‌اش به جلو رانده و او را به سکوهای افتخار رهنمون کرده‌اند و گاه بر عکس، چنان انگیزه و علاقه را در شاگرد کشته‌اند که سرنوشت او را به کل عوض کرده‌اند.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

کتاب «قصه‌گویی به روش پیکسار» منتشر شد
همزمان با اسکاری که نصیب انیمیشن «روح»، آخرین ساخته کمپانی پیکسار شد، کتاب «قصه‌گویی به روش پیکسار: قوانینی برای روایت بر مبنای بهترین فیلم‌های پیکسار» با ترجمه صوفیا نصراللهی چاپ و در بازار کتاب پخش شد. کتاب «قصه‌گویی به روش پیکسار: قوانینی برای روایت بر مبنای بهترین فیلم‌های پیکسار»، نوشته «دن موشوویتز» ازسوی نشر چتر فیروزه به چاپ رسید و راهی بازار کتاب شد. این اثر سینمایی را صوفیا نصراللهی به زبان فارسی برگردانده است. دن موشوویتز، استاد دانشگاه و صوفیا نصراللهی، منتقد و روزنامه‌نگار سینمایی است که با انتشار چند کتاب سینمایی به‌عنوان مترجم وارد عرصه ترجمه شده است. «قصه‌گویی به روش پیکسار»، 11فصل دارد و در هر فصل، نویسنده یکی از ترفندهای پیکسار را برای جذاب‌تر کردن فیلمنامه‌ها با ذکر مثال‌هایی از انیمیشن‌های پیکسار توضیح داده است. حسن ختام هر فصل‌ها نیز با کارکرد آن ترفند در انیمیشن «درون و بیرون» (Inside out) تمام شده است.
این کتاب با فصل انتخاب ایده آغاز می‌شود و توضیح می‌دهد چطور فیلمنامه‌نویس یا نویسنده باید ایده‌اش را انتخاب بکند و چه ایده‌هایی قدرت گسترش‌یافتن در طول داستان را دارند. شخصیت‌پردازی، درام و تعارض، ساختار در فیلمنامه‌های پیکسار، شخصیت‌های شریر، درونمایه و پایان‌بندی از جمله دیگر فصل‌های کتاب «قصه‌گویی به روش پیکسار» هستند. دن موشوویتز 
در مقدمه کتاب، پیکسار را نماینده استودیوهای سینمایی می‌داند که صاحب یک صدای متمایز شدند. او می‌گوید: «علی‌رغم اینکه با هر فیلم پیکسار به جهان‌هایی کاملا متفاوت و متنوع برده می‌شویم، شیوه قصه‌گویی پیکسار ثابت می‌ماند.» صوفیا نصراللهی مترجم کتاب، سال‌هاست در حوزه نقد سینما فعالیت دارد و دبیر بخش فرهنگ و هنر روزنامه‌ها و مجله‌های سینمایی متعددی بوده است. کتاب «قصه‌گویی به روش پیکسار» در ۱۳۰صفحه ازسوی انتشارات چترفیروزه چاپ شده و توزیع شده است.
   
آمازون «قهرمان» را اکران می‌کند
  آمازون استودیوز حق پخش فیلم جدید اصغر فرهادی یعنی «قهرمان» را خرید. «قهرمان» جدیدترین فیلم اصغر فرهادی که در شیراز ساخته شده اکنون در مرحله پس از تولید است و آمازون قصد دارد اواخر سال و در فصل جوایز۲۰۲۲ این فیلم را راهی سینماها کند. «قهرمان» از فیلم‌هایی است که انتظار می‌رود در جشنواره کن امسال حضور داشته باشد. هنوز جزئیاتی درباره موضوع این فیلم منتشر نشده است. فرهادی پس از ساخت فیلم «جدایی» برنده خرس طلای برلین، این فیلم را بار دیگر در ایران و به زبان فارسی ساخته است. وی با «جدایی» و «فروشنده» جایزه اسکار بهترین فیلم بین‌المللی را دریافت کرده است. آمازون پیشتر امتیاز «فروشنده» فرهادی را نیز خریده بود و این دومین فیلم فرهادی است که آمازون امتیاز پخشش را به دست آورده است. «فروشنده» اولین بار در جشنواره کن ۲۰۱۶ اکران شد و دو جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد را برای شهاب حسینی دریافت کرد.
 
  «مصیر عصر توحید»؛ تاملی بر اندیشه امام؟ره؟
 کتاب «مصیر عصر توحید؛ تاملی در منظومه و زمانه اندیشه امام خمینی» تالیف علی مهدیان به همت انتشارات کتاب فردا منتشر شد. به گزارش  مهر، کتاب «مصیر عصر توحید؛ تاملی در منظومه و زمانه اندیشه امام خمینی» تالیف علی مهدیان به همت انتشارات کتاب فردا به بهای ۴۰هزار تومان منتشر شد. عرفان نظری بعد از محیی‌الدین عربی به‌عنوان یک پدیده مجزا پا گرفت و سپس ملاصدرا توانست بخش عظیمی از مواجید عرفانی را با زبان فلسفه برای تاریخ و جامعه علمی تقریر کند. باید به این نکته نیز توجه کرد که اساسا در مسیر رشد علم عرفان، با اندیشمندان بی‌شماری در علم عرفان مواجه بودیم که چه‌بسا صاحب کشف و شهود نبودند اما می‌توانستند در فضای علم عرفان نظری دست به تحقیقات بزنند؛ به‌ویژه اگر بنا بر این بود که این دریافت‌ها را تا ساحت اقامه شریعت امتداد دهند که این نکته، ویژگی دوران متاخر است. در این فضا، تسلط به یافته‌ها و تعلق به تاریخ و تراث علم عرفان نظری بیشتر موردنیاز بود و ازاین‌جهت، دانش عرفان نظری توانست نقش بسزایی در علومی مانند تفسیر، اخلاق، کلام و حتی تبیین آداب شریعت و امثال این موارد داشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین