sobhe-no.ir
1161
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
10
صیادی غیرمجاز در خلیج‌فارس تبعات جبران‌ناپذیر دارد

علت مرگ گربه‌ماهیان سواحل جاسک چه بود؟

«صبح‌نو» به بهانه احیای کارخانه ارج با مدیرعامل سابق این مجموعه گفت‌وگو کرده است

بی‌تدبیری پای لنگ تولید

علی جواهری / تولید در کشور ما زخم‌خورده دوران‌هاست. در سال‌های دور از محصولات ایرانی به‌عنوان بهترین‌ها نام‌برده می‌شد و هر ایرانی در خانه‌اش از محصولات تولید داخل استفاده می‌کرد اما همه آنچه داشتیم دستمایه سیاست‌های غلط و واردات بی‌رویه قرار گرفت. آن وقت برندهایی مثل ارج، پارس و بسیاری از تولیدکنندگان مطرح یکی پس از دیگری تعطیل شدند. با تمام این اوصاف، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب برای حمایت از تولید و اشتغال‌زایی روزنه امیدی را نمایان کرده است که اگر دولتمردان به آن توجه کنند اتفاقات بسیار درخشانی برای کشور رقم خواهد خورد. قوه قضاییه پیرو نامگذاری امسال به‌عنوان تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها رویکرد حمایتی‌اش را درباره بازگشایی و حمایت از تولیدکنندگان آسیب‌دیده آغاز کرده است.

صبح نو

«صبح‌نو» به بهانه احیای کارخانه ارج با مدیرعامل سابق این مجموعه گفت‌وگو کرده است

بی‌تدبیری پای لنگ تولید

علی جواهری / تولید در کشور ما زخم‌خورده دوران‌هاست. در سال‌های دور از محصولات ایرانی به‌عنوان بهترین‌ها نام‌برده می‌شد و هر ایرانی در خانه‌اش از محصولات تولید داخل استفاده می‌کرد اما همه آنچه داشتیم دستمایه سیاست‌های غلط و واردات بی‌رویه قرار گرفت. آن وقت برندهایی مثل ارج، پارس و بسیاری از تولیدکنندگان مطرح یکی پس از دیگری تعطیل شدند. با تمام این اوصاف، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب برای حمایت از تولید و اشتغال‌زایی روزنه امیدی را نمایان کرده است که اگر دولتمردان به آن توجه کنند اتفاقات بسیار درخشانی برای کشور رقم خواهد خورد. قوه قضاییه پیرو نامگذاری امسال به‌عنوان تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها رویکرد حمایتی‌اش را درباره بازگشایی و حمایت از تولیدکنندگان آسیب‌دیده آغاز کرده است.

حالا خبرهای خوشایندی درباره بازگشایی کارخانه ارج و چند کارخانه صاحب‌نام دیگر به گوش می‌رسد که نشان از تحولی اساسی در بخش تولید است. کارخانه ارج نخستین تولیدکننده لوازم‌خانگی در کشور محسوب می‌شود که تاریخچه پرافتخاری از تولید ایرانی را به همراه دارد. کارخانه‌ای که قرار است با تولید چهار محصول کارش را آغاز کند. این کارخانه همواره فرازونشیب‌هایی را پشت سر گذاشته است که حکایت از بی‌تدبیری مسوولان مربوطه دارد. حمایت‌هایی که اگر دریغ نمی‌شد کارخانه ارج و بسیاری از کارخانه‌های مطرح تعطیل نمی‌شدند. اما سوال اینجاست که چه عواملی باعث تعطیلی این کارخانه بزرگ شد؟ تلاش‌های مسوولان این کارخانه برای حفظ آن تا کجا پیشرفت و ناکام ماند؟ برای پاسخ به این سوال «صبح‌نو» ضمن مرور سرگذشت این کارخانه بزرگ با «محمدرضا حسینی» مدیرعامل سابق کارخانه ارج گفت‌وگو کرده است.
 «ارج؛ نامی که می‌شناسید و به آن اطمینان دارید» تبلیغی بود که شاید هنوز در گوش خیلی‌ها مانده باشد. ارج، یک سازنده بزرگ محصولات لوازم‌خانگی در کشور بود. این شرکت از سال۱۳۱۶ با هشت‌کارگر ساده مشغول تولید شد و با قدمتی ۷۹ساله، قدیمی‌ترین سازنده لوازم‌خانگی ایران لقب گرفت. در آغاز، کارهای آهنگری، ریخته‌گری و جوشکاری انجام می‌داد و همچنین صندلی‌های تاشو تولید می‌کرد. در دهه۱۳۵۰ فعالیتش گسترش یافت و به تولید لوازم‌خانگی از جمله یخچال، بخاری، ماشین لباسشویی و کولر نیز روی آورد. کارخانه ارج با شروع نهضت صنعتی‌شدن شروع به تولید یخچال برقی کرد. تولید یخچال در سال۱۳۴۱ کاملا تصادفی رخ داد. 
در مسافرتی که مدیر شرکت به دانمارک کرد هدفش بازدید از کارخانه‌ای برای تولید ظرفشویی بود و به توافق نهایی هم نزدیک شده بودند اما با بازدید از کارخانه یخچال‌سازی نظرش عوض شد و ساخت یخچال را آغاز کرد. یک‌سال بعد آبگرمکن برقی ۵۰گالنی ساخت ارج به بازار آمد. تولید آن ازسوی ارج به توسعه بهداشت شخصی مردم و افول خزینه و حمام‌های عمومی که عامل شیوع بسیاری بیماری‌ها بود، کمک شایانی کرد. طی واگذاری‌ها، این کارخانه و دارایی‌های آن که به گفته هاشمی (مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم‌خانگی وزارت صنعت) فقط زمین و سوله کارخانه بود، واگذار شد. گفته می‌شود این شرکت در دهه۷۰ با یک اختلاس ۲۰میلیارد تومانی هم مواجه شد. در پی مشکلات مالی، کارخانه ارج رو به سقوط گذاشت تا سرانجام در روز ۲۴خرداد۱۳۹۵ و در دوره دولت یازدهم با پلمب قضایی انبار ارج، پس از ۷۹سال به‌طور رسمی تعطیل شد. به گفته مدیرعامل سابق کارخانه ارج، سهام کارخانه ارج ازسوی بخش خصوصی از گروه توسعه ملی خریداری شده است و در حال تحول در کارخانه هستند. او می‌گوید: «مالک جدید کسی را به کارخانه راه نمی‌دهد و بسته عمل می‌کند. بخش زیادی از سهام کارخانه ارج برای بانک ملی است که واگذار کرده است.»
حسینی تعطیلی کارخانه ارج را یکسال قبل از پلمب بیان می‌کند و می‌گوید: «ما هیچ‌چیز برای تولید نداشتیم. نه امکانات داشتیم و نه حمایت لازم برای ادامه کار وجود داشت. کلی بگویم در کشور ما تفکر تولیدی وجود ندارد. همه تا جایی که می‌توانند دنبال ضربه زدن به تولید هستند. بانک‌ها سودهای نفس‌گیر برای تولید می‌گذارند، تامین اجتماعی بدهکارت می‌کند و مالیات و بی‌تدبیری‌ها هم از چپ و راست گریبان تولید را می‌گیرند. مدیریت‌های کلان هم در وزارتخانه‌ها وجود ندارد. ما در روند تولید کارخانه ارج به‌جایی رسیدیم که فقط و فقط کار می‌کردیم و بدهکاری‌ها را می‌دادیم. از طرفی دیگر، کارخانه ارج تجهیزات تولیدی قدیمی داشت و باید آن را به‌روز می‌کردیم.»
 
نخستین مانع ستاد، تسهیل و رفع تولید است
 داستان پرغصه تجهیز و به‌روزرسانی کارخانه ارج روایتی دارد که بیشتر کارخانه‌های داخل به آن مبتلا هستند. مدیرعامل سابق کارخانه ارج درباره تلاش‌های بی‌وقفه‌اش برای سرپا ماندن این کارخانه می‌گوید و درباره موانعی که سرراهش می‌گذاشتند، توضیح می‌دهد: «تامین مالی برای به‌روزرسانی بسیاری از کارخانه‌های داخل اهمیت دارد. چون این تجهیزات است که می‌تواند تولیدی به ارمغان آورد که موردپسند مصرف‌کننده باشد. خوشبختانه تعدادی از شرکت‌های داخلی موفق به این به‌روزرسانی شدند؛ البته متاسفانه تعداد بسیار زیادی از تولیدکنندگان و کارخانه‌ها بزرگ موفق نشده‌اند و مجبور به تعطیل کردن صنعت‌شان شدند. کارخانه‌ها بعد از اینکه برای به‌روزرسانی خط تولیدشان تامین مالی انجام می‌دهند، آنقدر چاله‌های مالی برای پرکردن دارند که تامین مالی پاسخگوی توسعه خط نیست. انواع و اقسام بدهی‌ها گریبان تولیدکنندگان را گرفته است که بعضا سود بازپرداخت آنان کمر تولیدکننده را می‌شکند.» او می‌افزاید: «برای سرپا ماندن کارخانه ارج به هر دری زدم. نخستین جایی که ترمز تولیدکنندگان را می‌کشد همین ستاد تسهیل و رفع تولید است. جالب است برایتان بگویم برای دیدن اعضای این ستاد یک روز پشت در اتاق‌شان نشستم تا بالاخره در را به رویم باز کردند و به حرف‌هایم گوش دادند. دست‌آخر برایم نامه خطاب به سازمان مالیاتی زدند. وقتی نامه را به سازمان امور مالیاتی بردم تا مشکلم را حل کنند گفتند از این نامه‌ها زیاد می‌دهند. هیچ کاری پیش نرفت که نرفت. من ماندم و یک کارخانه که امید صدها کارگر به آن بود. باید برای تولید فکر اساسی کرد. تولید می‌تواند کشور را به آبادانی بکشاند و اقتصاد مردم را پویا کند. سرمایه‌های داخلی را باید هدایت کنیم و برای تولید صرف کنیم. این سرمایه‌ها با ورود کالاهای خارجی از بین می‌رود و در جیب کشورهای دیگر می‌نشیند.»
 
برخورد مسوولان، انصراف سرمایه‌گذاران
 گویی همه اتفاقات دست‌به‌دست هم داده بود تا کارخانه ارج تعطیل شود. مدیرعامل این کارخانه می‌گوید: «هر طرف رفتیم یک مانعی درست شد. حتی سرمایه‌گذار خارجی برای کارخانه به کشور آوردیم. باورتان نمی‌شود فردی از ترکیه که اعتبار بسیار بالایی در تجارت جهانی دارد حاضر شد برای شرکت ارج میلیاردها دلار خرج کند. درخواستش این بود که بخشی از تولید را به آنان واگذار کنیم و بخش دیگر را در بازار داخل کشور توزیع شود. آنقدر نامهربانی کردند که این فرد فراری شد. مسوولان وزارتخانه حاضر نشدند این فرد را ببینند. حتی می‌گفتند پول ناهارش را نداریم بدهیم. گفتم خودم می‌دهم، مسوولان به‌صراحت گفتند که نمی‌توانیم ماشین خوب در اختیارت بگذاریم تا سرمایه‌گذار را بیاوری. مجبور شدم خودم ماشین خوب را کرایه کنم. با هزار داستان سرمایه‌گذار را وارد کشور کردیم. 
سرمایه‌گذاری که نام ارج آن را به ایران کشید با جواب‌های بی‌اساس و راه ندادن‌ها، قرار دادن پیچ‌وخم اداری برای انجام کار رفت. وقتی به او زنگ زدم، گفت: من دیگر ایران نمی‌آیم. می‌خواهی خودت بیا ترکیه.» درددل مدیرعامل سابق کارخانه ارج درباره ناملایمتی‌ها بسیار است و می‌گوید: «جالب است برای‌تان بگویم که از شرکت زیمنس آلمان برای سرمایه‌گذاری در شرکت ارج آمدند. 
مسوول بازدید از شرکت وقتی وارد سالن تولید کارخانه شد مبهوت مانده بود. با تعجب دستگاه را نگاه می‌کرد و مرتب می‌گفت خدای من. اینجا کجاست؟ گفتم: چرا تعجب کرده‌ای؟ گفت: اگر این کارخانه در کشور من بود با آن به‌کل دنیا لوازم‌خانگی می‌دادم. از بخش‌بخش کارخانه عکس گرفت و با چنان حس و حالی از ظرفیت‌های تولید ایران می‌گفت که به آلمانی بودنش شک می‌کردم. بله! ایران ظرفیت بالایی در تولید هرآنچه تصورش را می‌کنید دارد. ولی حمایت کجاست؟ درست در گیروبندهای برجام بازدید آلمانی‌ها انجام می‌شد. وقتی با هتل تماس گرفتم که خبر از تیم بازدیدکننده بگیرم، متوجه شده‌ام بدون اینکه بگویند رفته‌اند.» تولید در کشور ما بستری آماده دارد اما آنچه تولید برای رونق نیاز دارد نگاه دلسوزانه است و کمی تدبیر.

تامین مالی برای به‌روزرسانی بسیاری از کارخانه‌های داخل اهمیت دارد.چون این تجهیزات است که می‌تواند تولیدی به ارمغان آورد که موردپسند مصرف‌کننده باشد. خوشبختانه تعدادی از شرکت‌های داخلی موفق به این به‌روزرسانی شدند

captcha
شماره‌های پیشین