sobhe-no.ir
1161
یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
10
صیادی غیرمجاز در خلیج‌فارس تبعات جبران‌ناپذیر دارد

علت مرگ گربه‌ماهیان سواحل جاسک چه بود؟

«صبح‌نو» به بهانه احیای کارخانه ارج با مدیرعامل سابق این مجموعه گفت‌وگو کرده است

بی‌تدبیری پای لنگ تولید

علی جواهری / تولید در کشور ما زخم‌خورده دوران‌هاست. در سال‌های دور از محصولات ایرانی به‌عنوان بهترین‌ها نام‌برده می‌شد و هر ایرانی در خانه‌اش از محصولات تولید داخل استفاده می‌کرد اما همه آنچه داشتیم دستمایه سیاست‌های غلط و واردات بی‌رویه قرار گرفت. آن وقت برندهایی مثل ارج، پارس و بسیاری از تولیدکنندگان مطرح یکی پس از دیگری تعطیل شدند. با تمام این اوصاف، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب برای حمایت از تولید و اشتغال‌زایی روزنه امیدی را نمایان کرده است که اگر دولتمردان به آن توجه کنند اتفاقات بسیار درخشانی برای کشور رقم خواهد خورد. قوه قضاییه پیرو نامگذاری امسال به‌عنوان تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها رویکرد حمایتی‌اش را درباره بازگشایی و حمایت از تولیدکنندگان آسیب‌دیده آغاز کرده است.

صبح نو

صیادی غیرمجاز در خلیج‌فارس تبعات جبران‌ناپذیر دارد

علت مرگ گربه‌ماهیان سواحل جاسک چه بود؟

از ابتدای امسال در دو روز مختلف ساحل جاسک در جنوب کشور شاهد مرگ گسترده گربه‌ماهی‌ها بوده است. اگرچه در آن روزها علت مشخصی برای این مساله اعلام نشد اما حالا یک فعال محیط‌زیست اعلام کرده است که این تلفات گسترده تبعات صیادی غیرمجاز در خلیج‌فارس است.
آقای حمیدرضا بارگاهی که دکترای بوم‌شناسی دریا دارد، با اشاره به اینکه گربه‌ماهیانی که در منطقه جاسک از بین رفتند، نزدیک به کف دریا زیست می‌کنند، اظهار کرد: صید ساحلی با قایق در منطقه جاسک به دو روش «گوشگیر» برای صید ماهیان سطح‌زی درشت مانند تون ماهیان یا ماهی شیر و روش متداول دیگر به‌نام ‌«پرساین دو قایقی» انجام می‌شود که این روش برای صید ماهیان سطح‌زی ریز از جمله ساردین ماهیان مانند ماهی موتو یا ماهی حشینه و ماهی پهلو نقره‌ای با استفاده از دو قایق صورت می‌گیرد. بااین‌حال متاسفانه در این منطقه از روش‌های صید غیرمجاز مانند صید ترال با قایق نیز استفاده می‌شود. وی در ادامه به «ایسنا» گفت: با توجه به روش‌های صیدی که در منطقه جاسک مورد استفاده قرار می‌گیرد، دو احتمال برای علت مرگ این دو سری گربه‌ماهی وجود دارد که می‌توان به روش صید ترال با قایق و ‌«پرساین» دو قایقی در مناطق کم‌عمق اشاره کرد. روش صید ‌«پرساین» دو قایقی برای برداشت از ماهیان سطح‌زی در مناطقی با اعماق بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صورتی که از این روش در مناطقی با عمق کمتر استفاده شود علاوه‌بر ماهیانی که در سطوح آب هستند، ماهیان کف‌زی مانند شوریده، سنگسر و سرخو یا گربه‌ماهیان را نیز برداشت می‌کند. به گفته رییس گروه بهسازی و توسعه زیستگاه‌های سازمان شیلات، از آنجایی که گربه‌ماهی ارزش اقتصادی کمتری نسبت‌به سایر آبزیان باارزش‌تر این منطقه دارد و به‌دلیل چرب بودن گوشت آن زودتر فاسد می‌شود بنابراین زمانی‌که این ماهی در تور صیادان به دام می‌افتد و حجم قایق و مخازن آن پر شود، مازاد آن را به‌دلیل کمبود جای قایق در دریا رها می‌کنند.
وی ادامه داد:‌ گربه‌ماهی‌ها از خانواده آریده (ARIIDAE) هستند و زمان تخم‌ریزی به سمت ساحل می‌آیند و گله تشکیل می‌دهند و به‌همین خاطر در تور صیادان تعداد زیادی از آن‌ها گرفتار می‌شوند و حجم قایق را پر می‌کنند. این دکترای بوم‌شناسی دریا با اشاره به اینکه خلیج‌فارس به‌دلیل عمق کمی که دارد محل مناسبی برای صید ترال نیست، گفت: در بستر خلیج‌فارس آب‌سنگ‌های مرجانی به‌صورت پراکنده و در حاشیه اطراف جزایر وجود دارند و این مرجان‌ها معمولا تا عمق ۱۲متر ادامه دارند اما مرجان‌های نرم تا عمق ۷۰متر نیز ادامه دارند و خلیج‌فارس یکی از بهترین زیستگاه‌های مرجان نرم است که گونه‌های بسیار متنوعی از این مرجان‌ها را می‌توان تا بیش از عمق ۷۰متر نیز مشاهده کرد. وی ادامه داد: مرجان‌ها محل تخم‌ریزی و زادآوری بسیاری از آبزیان هستند؛ بنابراین روش صید ترال کف که در خلیج‌فارس برای صید میگو و برخی ماهیان کف‌زی مورد استفاده قرار می‌گیرد آسیبی جدی به زیستگاه‌هایی که در مناطق عمیق‌تر وجود دارند، وارد می‌کند و از همین رو به‌لحاظ کارشناسی روش مناسبی برای صید در خلیج‌فارس به‌حساب نمی‌آید.

captcha
شماره‌های پیشین