sobhe-no.ir
1160
شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» درباره تمدید محدودیت‌ها وگام‌های جدید برای مقابله با کرونا را بخوانید

کووبرکت به تولید انبوه رسید

موج چهارم کرونا موجب شد تا یکبار دیگر محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز و نارنجی برای یک هفته دیگر تمدید شود. این خبر را روز پنجشنبه دبیر کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد. به گفته آقای حسین قاسمی این محدودیت‌ها تا 17‌اردیبهشت در سراسر کشور اعمال خواهد شد. البته تمدید این محدودیت‌ها برخی از مشاغل را به شدت تحت فشار قرار داده است که دولت باید برای این گروه به فکر چاره باشد اما موضوع امیدوارکننده دیگر خبرهای خوشی است که از واکسن کرونا به گوش می‌رسد.

خبر

گزارش «صبح‌نو» درباره واکسن‌های وارداتی به کشور را بخوانید

چهارقلوهای خارجی

رونمایی از اسپری ایرانی ضد کرونا

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره واکسن‌های وارداتی به کشور را بخوانید

چهارقلوهای خارجی

واکسن‌های ایرای یک‌به‌یک مراحل تست بالینی و انسانی را پشت سر می‌گذارند تا برای تمام مردم قابل استفاده باشند اما در شرایط فعلی چهار واکسن خارجی وارد کشور شده  که مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه جزئیاتی درباره واکسن‌های وارداتی خواهید خواند.

اسپوتنیک، واکسنی با کمترین عوارض
 گفته می‌شود که اسپوتنیک‌وی که ساخت کشور روسیه است تاکنون کمترین عوارض را برای دریافت‌کنندگان واکسن داشته است. این واکسن در دمای منفی20 تاب‌آوری دارد و فاصله بین دو تزریق آن 28روز است. طبق اعلام هشدار سازندگان این واکسن، دریافت دزهای آن برای زنان باردار، مادران شیرده، افراد زیر 18سال، افرادی که بیماری حاد همراه با تب یا بدون تب دارند و همچنین افرادی که سابقه حساسیت‌های شدید دارند، ممنوع است. این واکسن در نوبت اول رنگ آبی و در نوبت دوم رنگ قرمز دارد و پیش از تزریق باید به‌آرامی تکان داده شود.

سینوفارم، سلاح چینی‌ها در برابر کرونا
چین با جمعیت یک‌ونیم میلیاردی خود که منشا بیماری کرونا بود، این روزها زندگی آرامی دارد. به نظر می‌رسد چینی‌ها توانسته‌اند با واکسن سینوفارم که ساخته خود آن‌هاست زنجیره انتقال کرونا در این سرزمین پهناور را بگسلند؛ به‌طوری‌که این روزها دیگر کمتر کسی چین را به‌عنوان نخستین کشور مبتلا به کرونا می‌شناسد. واکسن سینوفارم در دمای بین 2 تا 8درجه نگهداری می‌شود. فاصله بین دو نوبت تزریق آن 28روز است و سن مجاز برای دریافت آن بین 18 تا 60سال اعلام شده است. تزریق این واکسن نیز برای زنان باردار، مادران شیرده، بیماران حادی که تب دارند و همچنین افرادی که سابقه حساسیت شدید دارویی دارند، مجاز نیست.
 
استرازنکا کره‌ای‌ها و شایعه وجود در بازار آزاد
کره‌ای‌ها غیر از محصولات الکترونیک خود با واکسن آسترازنکا هم در کشور ما خبرساز شدند. شایعه فروش این واکسن در بازار آزاد تا مدت‌ها نقل محافل مردم بود، درصورتی‌که وزارت بهداشت خبر وجود این واکسن در بازار آزاد را به‌شدت تکذیب کرد. آسترازنکا هم در دمای بین 2 تا 8درجه نگهداری می‌شود. فاصله بین دریافت دو نوبت آن با دیگر واکسن‌ها متفاوت است. این واکسن در دو نوبت و بین 4 تا 12هفته تزریق می‌شود. تزریق این واکسن برای مادران باردار و شیرده با ملاحظات ویژه‌ای امکان دارد. این واکسن برای افراد زیر 18سال و افرادی که دارای بیماری با تب و حساسیت دارویی هستند، ممنوع اعلام شده است.

هندی‌ها و واکسن بهارات
 هندی‌ها که این روزها درگیر کرونای بومی‌شده در کشور خودشان هستند واکسن بهارات را ساخته‌اند. ایران نیز یکی از مشتری‌های واکسن این کشور بود که بعد از واردات تعدادی از این واکسن، دادستان کشور هند مانع از ادامه انتقال واکسن‌های باقیمانده به ایران شد. تزریق واکسن بهارات با محدودیت‌های سنی برای سالمندان همراه است. این واکسن برای افراد زیر 18سال و همچنین سالمندان بالای 55سال ممنوع اعلام شده است. افرادی با سابقه حساسیت شدید دارویی و همچنین گروه مادران باردار و شیرده نیز از تزریق آن برحذر شده‌اند. فاصله بین دو نوبت تزریق این واکسن هندی 28روز است.

captcha
شماره‌های پیشین