sobhe-no.ir
1160
شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
6
تنش‌های مرزی مجددا میان قرقیزستان و تاجیکستان شعله‌ور شد

میراث یک اتحاد شوم

اصلاح طلبان به جز دوقطبی مذاكره ابزاری برای انتخابات 1400 ندارند

تلاش برای احیای ظریف

بیراه نیست اگر بگوییم انتشار فایل صوتی ظریف، یکی از نقاط کانونی تاثیرش بر اردوگاه اصلاح‌طلبان بوده است؛ اصلاح‌طلبانی که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کنند و قرار است پیش از تاریخ ثبت‌نام‌ها، نامزدهای خود را نهایی و اسامی آن‌ها را منتشر کنند. با این حال این فایل صوتی، نه تنها اردوگاه اصلاحات را به اهداف از پیش طراحی شده خود نمی‌رساند بلکه هجمه علیه قهرمان ایران و منطقه، آن‌ها را دچار تضعیف بیش از پیش جایگاه اجتماعی می‌کند.

صبح نو

تنش‌های مرزی مجددا میان قرقیزستان و تاجیکستان شعله‌ور شد

میراث یک اتحاد شوم

  پس از نصب دوربین‌های نظارتی توسط مرزبانان تاجیک در مناطق مرزی، درگیرهای بین مرزبانان قرقیزستان و تاجیکستان آغاز شد. طی درگیری‌های مسلحانه میان دو طرف که در منطقه مرکزی «باتکن» قرقیزستان و «وارخ» تاجیکستان اتفاق افتاد، رسانه‌های قرقیزی از کشته شدن دستکم 13‌نفر و زخم برداشتن 134‌نفر خبر دادند و منابع تاجیکی تعداد کشته‌شدگان را 10‌نفر  و زخمی‌شدگان را بالای 90‌نفر معرفی کرده است.
تاجیکستان در ساحل رودخانه « آق سای» در آبگیر «گلاونایا» دو دوربین نظارتی نصب کرده است که محل نصب دوربین دوم توسط مرزبانان قرقیزستان مجاز شناخته نشده و این موضوع موجب درگیری شده است.
در پی اتفاقات اخیر نیز مذاکراتی بین دو طرف در شکل گرفت و قرقیزستان خواستار حذف دوربین‌ها شد. مذاکراتی که به آتش‌بس منجر شد.
در بیانیه مشترک دو طرف که از سوی «سیمومن یتیم اف» رییس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان و «آموربیک سوانعلی اف» نماینده تام‌الاختیار دولت قرقیزستانی در استان «باتکن» به امضا رسیده است، به‌طور مشخص به نکات مورد توافق اشاره شده است.
پایان دادن به درگیری‌های مسلحانه، بازگرداندن تجهیزات نظامی به مکان‌های استقرار دائمی خود، اتخاذ اقدامات لازم جهت جلوگیری از تشدید تنش‌ها، ایجاد یک کارگروه مشترک از شمار کارمندان ساختارهای نظامی، امنیتی و مقامات اجرایی دو کشور به منظور اجرای کامل اقدامات برنامه‌ریزی شده و ایجاد شرایط مناسب برای پیشرفت مذاکرات، مهم‌ترین محورهای توافق آتش‌بس است.
سخنگوی وزارت امور خارجه نیز ضمن ابراز نگرانی از درگیری‌های مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان، آمادگی ایران را برای مساعدت به پیشبرد مذاکرات طرفین و ارائه تجربیات حقوقی و فنی در این زمینه اعلام کرد. خطیب‌زاده گفت: جمهوری اسلامی ایران اخبار درگیری‌های اخیر در مناطق مرزی مشترک دو کشور دوست و برادر تاجیکستان و قرقیزستان را که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان دو طرف شده است را با نگرانی دنبال می‌کند. وی افزود: ما ضمن تقدیر از  تدابیر عاجل سران دو کشور که منجر به توقف این درگیری‌ها شده است، اطمینان داریم ادامه مذاکرات دو کشور منتهی به حل و فصل مسالمت‌آمیز هرگونه اختلاف مرزی خواهد شد. سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در خاتمه تاکید کرد:جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود برای مساعدت به پیشبرد مذاکرات طرفین و همچنین ارائه تجربیات حقوقی و فنی خود در این زمینه را اعلام می‌کند. همچنین سازمان ملل با ابراز نگرانی از وقوع درگیری مرزی میان تاجیکستان و قرقیزستان از توافق آتش‌بس بین دو طرف استقبال کرد. «فرحان حق» معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشت: ما این گزارشات را با نگرانی دنبال می‌کنیم. همچنین می‌دانیم تاجیکستان و قرقیزستان به توافقی برای آتش‌بس دست یافته‌اند. اگر چنین باشد این امر جای استقبال دارد و ما طرفین را به ادامه مذاکرات مستقیم به منظور حل هرگونه مسائل موجود از طریق مسالمت‌آمیز دعوت می‌کنیم.
قرقیزستان و تاجیکستان این دو جمهوری استقلال یافته از شوروی سابق سه دهه است که با درگیری‌های مرزی در مناطقی مواجهند که مسکن چندین گروه قومی است درگیری‌های مرزی میان قرقیزستان و تاجیکستان مرتبا اتفاق می‌افتد. با وجود همکاری دوشنبه و بیشکک در مورد حل اختلافات مرزی اما همچنان 70‌منطقه مرزی مورد اختلاف وجود دارد. طول کلی مرز دولتی بین قرقیزستان و تاجیکستان 976‌کیلومتر را تشکیل می‌دهد که 472‌کیلومتر از آن همچنان نامشخص است. پس از دو دهه مذاکرات مقامات دو کشور برای حل اختلافات مرزی تاجیکستان و قرقیزستان، تاکنون 520‌کیلومتر از مرز 970‌کیلومتری دو کشور علامت‌گذاری شده است که این موضوع نزاع‌های گاه‌به‌گاه ساکنان مناطق دو سوی مرز را در پی دارد. ساکنان مناطق مرزی قرقیزستان و تاجیکستان گویا محکوم به زندگی در شرایط تنش و درگیری‌های شدید هستند مگر این که رهبران هر دو کشور اراده‌ای قوی برای پایان دادن به اختلافات پیدا کنند. اختلافات مرزی را می‌توان ملموس‌ترین میراث اتحاد جماهیر شوروی برای کشورهای آسیای مرکزی در نظر گرفت. تاکنون تنها 53.5‌درصد از مرزهای مشترک میان تاجیکستان و قرقیزستان تعیین شده است و کند بودن روند تحدید مرزها باعث شده تا مردم محلی برای مقابله با یکدیگر دست به اقدامات خشونت‌آمیز بزنند. این مرزها در دهه‌1920 به‌عنوان بخشی از تلاش‌های ملت‌سازی توسط اتحاد جماهیر شوروی ترسیم شدند و این مرزهای اداری در طول دهه‌های بعد بارها تغییر کردند. با این حال، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوری‌ها، دولت‌های منطقه در جریان برنامه‌های دولت‌سازی خود دنبال تقویت این مرزها بوده‌اند و با ایجاد مرزداری‌ها و کنترل رفت‌و‌آمد‌ها برای مردم محلی که پیش از این بدون مشکل قابل توجهی در میان این مرزها زندگی کرده و عبور و مرور می‌کردند مشکلات زیادی ایجاد کرده‌اند.
 

captcha
شماره‌های پیشین