sobhe-no.ir
1160
شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
خبر

صفارهرندی: دولت دچار اشتباه استراتژیک شده است

حسام الدین آشنا چه نقشی در دولت داشت و چرا از مرکز بررسی های استراتژیک کنار گذاشته شد؟

غریبه رفت

درز فایل صوتی محرمانه وزیر امور خارجه عواقب منفی زیادی برای کشورمان در حوزه داخلی و خارجی داشت. در این بین، استعفای رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری که نقشی پر رنگ در جهت گیری‌های سیاسی و راهبردی دولت اعتدال داشت، تحلیل‌های زیادی را به‌دنبال آورد.

آیا آمریکا تحریم‌ها را لغو می‌کند؟

چشم‌انداز مبهم نشست وین

صبح نو

آیا آمریکا تحریم‌ها را لغو می‌کند؟

چشم‌انداز مبهم نشست وین

دور جدید رایزنی‌های جمهوری اسلامی ایران و ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین)که از روز سه شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه پس از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام دوباره از سر گرفته شد، کماکان در وین پایتخت اتریش در جریان است. گفت‌وگوهای ایران و گروه‌۱+۴ روز گذشته (پنجشنبه) نیز به شکلی فشرده در وین دنبال شد و از ساعات ابتدایی صبح تا اواخر شب گذشته نشست‌هایی در سطوح و فرمت‌های مختلف برگزار شد.
در همین خصوص محمدجواد ظریف، رییس دستگاه دیپلماسی دیشب همچنین در توییتی از کویت نوشت: همزمان با آنکه عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه با شایستگی، رهبری گفت‌وگوها برای احیای برجام را برعهده دارد، بازدیدم از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را با دیدار از کویت و ملاقات با نخست‌وزیر شیخ صباح‌الخالد و وزیر خارجه دکتر شیخ احمد ناصر پایان می‌دهم. تمرکز بر طرح صلح هرمز (امید) برای منطقه ما بود. نشانه‌های مثبت در هر دو مسیر (وین و منطقه) به چشم می‌خورد. همچنین روز پنجشنبه دیداری چهارجانبه بین سید‌عباس عراقچی، رییس هیأت مذاکره‌کننده ایرانی و روسای هیأت‌های سه کشور اروپایی برگزار شد. علاوه بر این، عراقچی و «انریکه مورا» معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کردند.  گفت‌وگوها روز گذشته نیز (جمعه) برای بررسی متون در کارگروه‌های مختلف شامل کارگروه‌های کارشناسی در سه حوزه لغو تحریم‌ها، هسته‌ای و ترتیبات اجرایی در وین در جریان است.
دور اول نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر سه‌شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه در گرندهتل شهر وین برگزار و حاضران تصمیم به تسریع روند گفت‌وگوها گرفته و توافق کردند که فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد. همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با عنوان «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.
بر همین اساس، گفت‌وگوهای ایران و گروه‌۱+۴ با ادامه جلسات کارگروه‌های کارشناسی در سه حوزه تحریم، هسته‌ای و ترتیبات اجرایی در وین در جریان است. روز چهارشنبه (هشتم اردیبهشت ماه) نیز دو کارگروه هسته‌ای و تحریم کار بر روی متون را ادامه داده و کارگروه کارشناسی ترتیبات اجرایی نیز برای نخستین‌بار تشکیل جلسه داد.  قرار است گزارش کارگروه‌های کارشناسی به کمیسیون مشترک برجام ارائه و در صورتی که نیاز باشد کمیسیون مشترک برجام بار دیگر تشکیل جلسه دهد.
ادامه این گفت‌وگوها درحالی است که مقامات آمریکایی اظهاراتی ضدونقیضی درباره رفع تحریم‌ها که خط قرمز ایران در این نشست‌هاست دارند و همین موضوع موجب طولانی‌شدن مذاکرات و همچنین مبهم بودن نتیجه آن شده است. همچنانکه در پی انتشار خبری به نقل از منابع ناشناس دولت آمریکا در خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس درباره آمادگی آمریکا برای برداشتن برخی تحریم‌ها، شبکه پرس ‌تی‌وی از منابع مطلع ایرانی در تهران کسب اطلاع کرده است که آمریکا هنوز حاضر به لغو همه تحریم‌ها و راستی‌آزمایی واقعی آن نشده است.
دستورات  اجرایی‌12959و  13599 و  13876 و  13949 رییس‌جمهوری آمریکا و قوانین کاتسا، ISA و ویزا و قانون میهن‌پرستی پاتریوت بخش‌311  و U Turn دلار است که باید لغو شوند.از جمله تحریم‌هایی است که دولت بایدن باید آن‌ها را لغو کند چراکه  در صورت عدم لغو یا remove کامل همه تحریم‌ها و اصرار آمریکا بر تعلیق تحریم‌ها یا  suspend, lift, cease و یا توقف موقت ۱۲۰‌روزه و ۱۸۰‌روزه (waive)، نتایج مذاکرات وین مورد تأیید نهادهای قانونی کشور قرار نخواهد گرفت. همچنین پرس تی‌وی مطلع شده است که تیم ایرانی خواهان تعهد آمریکا نسبت به عدم اجرای مکانیزم ماشه و نیز پرداخت خسارت‌های ایران از خروج آمریکا از برجام شده است.

captcha
شماره‌های پیشین