sobhe-no.ir
1160
شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
2
خبر

صفارهرندی: دولت دچار اشتباه استراتژیک شده است

حسام الدین آشنا چه نقشی در دولت داشت و چرا از مرکز بررسی های استراتژیک کنار گذاشته شد؟

غریبه رفت

درز فایل صوتی محرمانه وزیر امور خارجه عواقب منفی زیادی برای کشورمان در حوزه داخلی و خارجی داشت. در این بین، استعفای رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری که نقشی پر رنگ در جهت گیری‌های سیاسی و راهبردی دولت اعتدال داشت، تحلیل‌های زیادی را به‌دنبال آورد.

آیا آمریکا تحریم‌ها را لغو می‌کند؟

چشم‌انداز مبهم نشست وین

صبح نو

خبر

صفارهرندی: دولت دچار اشتباه استراتژیک شده است


محمدحسین صفارهرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته (پنجشنبه) با موضوع انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰، نقش رییس‌جمهوری در حل مشکلات کشور را بزرگ و گسترده دانست و گفت: نقش دولت قابل قیاس با سایر قوا و نهادها نیست و بخش عمده امور کشور را دولت اداره می‌کند، به همین علت، شأن دولت بیشتر موردتوجه همگان بوده است. اختیارات دولت هم زیاد است، برای مثال بیش از ۹۰درصد بودجه که ابعاد گسترده‌ای دارد در اختیار دولت است.
وی درباره جهت‌گیری در گفتار مقام‌هایی که اختیارات دولت را محدود می‌دانند، اظهار کرد: وقتی توقعات به یک سمت جهت پیدا می‌کند، افراد به‌خاطر بار این فشار روانی می‌خواهند مسوولیت‌ها را از گردن خود ساقط کنند و مستقیم یا مبهم به‌عهده دیگران بیندازند. جامعه باید این پرسش را داشته باشد که اگر این اختیارات تا این میزان محدود است، چرا کسانی به‌دنبال مسوولیت هستند و وعده‌های بزرگ می‌دهند، این نگرانی را عنوان نمی‌کنند؛ درحالی‌که از نحوه کشورداری و قانون اساسی آگاهی دارند و سابقه کار اجرایی دارند. وی با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه خارج از اختیارات دولت است، خاطرنشان کرد: کسی که می‌گوید کلید حل مشکلات در دست من است، زبان دشمن را بلدم، بعد از هشت‌سال بگوید در نقطه اول هستیم و هیچ اتفاقی نیفتاد، مردمی که در خیابان‌ها با دلار و هزار تومانی در دست‌های‌شان شادی کردند این را نمی‌پذیرند. امروز همان کسانی که مردم را از دلار پنج‌هزار تومانی می‌ترساندند می‌گویند دلار ممکن است به زیر 20هزار تومان برسد.
وی گفت: خصلت آدمی این است که وقتی می‌خواهد ناکامی‌های خود را توجیه کند، گردن این و آن می‌اندازد اما دیگر این بهانه‌ها در جامعه و میان مردم مسموع نیست.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه تعامل با کشورهایی مثل چین که جای سرمایه‌گذاری بودند پس زده شد، اظهار کرد: چطور با کشوری مثل چین که حرف اول اقتصاد جهان را می‌زند با تبختر برخورد کردیم اما در مقابل اروپا که به ما بی‌اعتنایی کرده گردن کج کردیم. دولت مرتکب اشتباهات استراتژیک شده و از شناسایی این درد می‌توان نتیجه گرفت که وضعیت کشور درمان دارد.

captcha
شماره‌های پیشین